❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Z wizytą na Zieleń to życie 2021

Podziel się

Wracające po dłuższej przerwie, targi szkółkarskie Zieleń to życie zgromadziły w dniach 2-4 września na terenie Warszawskiego Centrum EXPO XXI 141 wystawców – głównie z Polski, ale też z innych krajów Europy, m.in. z Holandii, Niemiec, Belgii, Francji, Włoch oraz Danii.

 

 

 

Choć tegoroczna wystawa Zieleń to życie była znacznie skromniejsza niż minione edycje, nie zabrakło na niej liczących się w Polsce i Europie producentów materiału roślinnego, m.in. Szkółki Bąblin, Gospodarstwa Szkółkarskiego Ciepłucha, Szkółki Drzew Braci Dębskich,  Szkółki Drzew i Krzewów Fryszkowskich, Szkółek Kurowskich, Szkółki Milczyński, Plantpolu Zaborze, Sadzonek w P9, Gospodarstwa Sójka, Szkółki Sutkowscy, Szkółki Szmit, Van Den Berk, Vitroflory, Szkółek Roślin Ważyńscy, Gospodarstwa Wróblewscy czy  Szkółki Zymon. Uzupełnieniem oferty roślinnej były produkty i usługi ogrodnicze, m.in. firm Agro-Sur oraz Elkner Service.

 

Program wydarzeń towarzyszących tegorocznym targom obejmował przede wszystkim zagadnienia dotyczące inwestycji w zieleń miejską i ich realizacji. O aktualnych trendach konsumenckich opowiadała Alicja Cecot, a Agnieszka Sahajdak – o praktycznych aspektach paszportyzacji roślin. Osobną prelekcję poświęcono rozwojowi kanału e-commerce w ogrodnictwie.

 

Roślinny kalejdoskop

Oferta nowości prezentowanych na tegorocznej Zieleni to życie stanowi odzwierciedlenie coraz bardziej widocznych zmian w trendach nasadzeń w Polsce i naszej części Europy. Producenci materiału roślinnego prezentowali na targach m.in. ciekawe derenie, judaszowce, azalie, werbeny, żurawki, hibiskusy, rudbekie, funkie oraz szeroką gamę traw ozdobnych. W wystawowym wachlarzu nie zabrakło interesujących odmian powojników, hortensji, borówek czy przyciągających motyle budlei.

 

Klasyki w nowej odsłonie

Miłośników róż zainteresowała zapewne wyróżniona w konkursie roślinnych nowości odmiana CUTIE PIE ‘ROP007’PBR – karłowata, przypominająca obficie kwitnącą krzewinkę, o bardzo gęstym pokroju. Inna intensywnie kwitnąca róża INCREDIBLE FRUITY ‘Bozmilefra’ z pewnością zachwyci miłośników jadalnych kwiatów, podobnie jak JAM-A-LICIOUS® ‘Spekjam’.

Na Zieleni to życie zadebiutowały ponadto efektowne odmiany rośliny iglastych, m.in. świerków. Wśród nich warto wspomnieć o ‘Szeleście’ wyróżniającym się niebieskim zabarwieniem igieł z nieregularnymi przebarwieniami na fragmentach pędów. Na wydarzeniu zadebiutowała też sosna kosodrzewina ‘Tukan’ o oryginalnie zabarwionych, dwukolorowych: żółto-zielonych igłach, przebarwiających się w zimie na różowo-czerwone. Wśród efektownych iglaków można wymienić również karłowatą metasekwoję chińską ‘Marta’ o bardzo atrakcyjnie wyglądających – pstrych igłach.

 

Targowi

W konkursie roślinnych nowości zwyciężyła w tym roku laurowiśnia wschodnia ‘Miniredia’ – najmniejsza na rynku odmiana tej rośliny, o zwartym, kulistym pokroju, która po 10 latach uprawy osiąga nie więcej niż 1 m średnicy. Roślinę wyróżniają zimozielone, błyszczące, skórzaste liście. Młode przyrosty są pomarańczowoczerwone i wiosną bardzo ładnie kontrastują z zielenią starszych liści. Laurowiśnia ta sprawdzi się na rabatach i tarasach, w ogrodach skalnych, zieleni osiedlowej i parkowej. Można też wykorzystać ją do tworzenia niższych żywopłotów. 

Zachęcamy do przeczytania pełnej relacji w wydaniu online