❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

XV edycja targów GARDENIA za nami!

Podziel się

W dniach 4-6 listopada odbyły się w Poznaniu targi GARDENIA, które udowodniły, że wiara w potęgę spotkań przetrwa najbardziej dotkliwe kryzysy.

Targi GARDENIA zostały przygotowane z myślą o nawiązaniu, utrzymaniu i intensyfikacji relacji wśród przedstawicieli branży ogrodniczej, szczególnie po tak długim czasie od ostatniej edycji. GARDENIA już piętnasty raz stała się miejscem spotkań zarówno dla profesjonalistów, jak i pasjonatów, którzy w pozytywnej, inspirującej atmosferze przygotowali się do nowego sezonu ogrodniczego, poznawali nowości i wysłuchali ekspertów z interesujących ich dziedzin.

 

Sezon 2022 uznajemy za otwarty

Jesień to idealny czas na zaplanowanie wiosny i kolejnego sezonu: wystawcy GARDENII zaprezentowali długo wyczekiwane nowości roślinne, sprzętowe oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne – podkreśla Paulina Maniecka, dyrektor projektu. W czasie trwania ekspozycji zobaczyć mogliśmy stoiska niemal 200 wystawców, ponad 100 nowości, a 13 produktów nagrodzonych zostało Złotym Medalem Grupy MTP.

Jak co roku, tak i tym razem na GARDENII nie zabrakło czołowych producentów i topowych decydentów w sektorze ogrodniczym. – Tegoroczna edycja skupiła się najbardziej na łączeniu profesjonalistów branży ogrodniczej. Grupa ta stanowiła zdecydowaną większość wśród 10 014 uczestników, co umożliwiło realizację najważniejszego celu spotkań targowych: relacji biznesowych – podsumowuje Paulina Maniecka. 

Branża chłonna ogrodniczej wiedzy

GARDENIA to mocny i obowiązkowy punkt w kalendarzu branży ogrodniczej. Targi w Poznaniu wróżą wiosnę, wyznaczają trendy oraz łączą pasjonatów zieleni z Polski i Europy. W tym roku GARDENIĘ odwiedzili przedstawiciele branży z 20 krajów, m.in. z Austrii, Niemiec, Czech, Węgier, Ukrainy, Rosji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Chin, Rumunii czy Słowacji. Na Targach pojawili się również managerowie i kierownicy wyższego szczebla z sieci takich jak Bricomarche, Auchan, Leroy MerlinObi, Castorama, Lidl, Empik, Bricoman, Jucca, Panattoni, Dino czy Jula.

Pierwszego dnia Targów miała miejsce XV edycja konwentu „Miejska Sztuka Ogrodowa” pod hasłem „Odbetonować miasta”. Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem z uwagi na bogaty program prelekcji, w tym wystąpienia aktywistów miejskich, architektów i zarządców przestrzeni publicznej, takich jak:  Paweł Mrozek, Natalia Madajczyk, prof. zw. dr hab. Tadeusz Baranowski, Joanna Rayss, Wojciech Januszczyk oraz grono ekspertów ze Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu.

Frekwencja dopisała również podczas dwudniowej II edycji Areny Krajobrazu, która dostarczyła wiedzy z dziedziny planowania zieleni, ale i mnóstwa praktycznych wskazówek dotyczących cięcia i pielęgnacji najpopularniejszych krzewów i drzew. Wśród prelegentów znaleźli się zarówno zagraniczni architekci: Taina Suonio, Anca Panait, Bernd Franzen czy Hexian Jin, jak i polscy eksperci: Marta Góra, Zuzanna Bartman, Artur i Alicja Maj (szkółka traw Daglezja), Joanna Rayss, Hanna Michalak oraz studenci Politechniki Poznańskiej w ramach projektu Spring Corner. Pokazy sadzenia, cięcia i pielęgnacji przeprowadził wieloletni ekspert-praktyk Jan Maruniewicz oraz przedstawicielki ze szkółki róż Rosarium: Janina Chodun i Eva Tretiakov.

 

W opozycji do betonozy: zieleń, kwiaty i plany na wiosnę

Tegoroczna GARDENIA stanęła w zielonej opozycji do kapryśnej pogody i miejskiej betonozy także w czasie licznych prelekcji i warsztatów na stoiskach wystawców, w tym Federacji Arborystów Polskich, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów oraz Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ciekawym punktem na targowej mapie było również stoisko dr Joanny Gałązki i dra Jakuba Garnisa (projekt Zrób To Z Nami Online), którzy poprzez grę z nagrodami edukowali zwiedzających m.in. o różnorodności biologicznej, codziennym zastosowaniu pospolitych roślin oraz wspieraniu populacji pożytecznych owadów.

Na Targach GARDENIA szczególne miejsce zajęła florystyka, najwięksi polscy mistrzowie florystyki w trakcie pokazów i warsztatów zaprezentowali swoje niezwykłe umiejętności przed szerokim gronem odbiorców. Ewa Bugaj, Maciej Krzus, Piotr Marzec, Katarzyna Greta Szymkowiak, Zygmunt Sieradzan, Tomasz Max Kuczyński, Edyta Zając-Chruściel, Piotr Sekunda, Monika Bębenek oraz Iza Tkaczyk z Grupą Mistrzowską wykonali dziesiątki kompozycji, które prezentowały najwyższy poziom kwiatowej wirtuozerii. Istotnym zagadnieniem poruszonym w tym kontekście jest trend ekologicznych akcesoriów i środków przedłużających trwałość roślin ciętych, a także naturalny rodowód i wygląd kompozycji, w tym kreatywne zastosowanie np. suszu roślinnego, naturalnych materiałów (jak bawełniane sznury, drewno i metal) czy ekologiczna gąbka florystyczna.

 Jubileuszem zwieńczony niełatwy, ale i motywujący rok

GARDENIA 2021 była dla Międzynarodowych Targów Poznańskich podwójnie niezwykła, gdyż zbiegła się ze stuleciem Targów. Stała się tym samym jedynym wydarzeniem w branży ogrodniczej, które odbyło się bez rocznikowej przerwy. – Miniona edycja dała zarówno organizatorom, jak i uczestnikom ogrom pozytywnej energii i motywacji do dalszego działania. Możemy zdradzić, że z częścią branży widzimy się już niebawem na kolejnym inspirującym spotkaniu, którego będziemy gospodarzem – mówi Paulina Maniecka. – Nie ulega wątpliwości, że rozmowy na żywo są niezastąpione w budowaniu relacji oraz prowadzeniu efektywnych rozmów biznesowych. Liczymy, że nadchodzący rok będzie pod tym względem łaskawy dla branży ogrodniczej, która w trudnych warunkach gospodarczych przechodzi okres prosperity – nadmienia.

 

Pełna relacja, wraz ze zdjęciami z wydarzenia oraz komentarzami wystawców dostępna w e-wydaniu!