❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

„Ugruntowane” targi w Zundert

Podziel się

Międzynarodowe Targi Szkółkarskie GrootGroenPlus w tym roku otworzyły swe podwoje po raz 32. – w dniach od 5 do 7 października. Ich trudna do prawidłowego wymówienia holenderska nazwa, która znaczy Wielka Zieleń Plus, sprawia że polscy bywalcy tej imprezy zwykle mówią po prostu o „wystawie w Zundert” – przywołując lokalizację GGP. Tematem przewodnim GrootGroenPlus 2022 było słowo „Gegrond”/„Grounded”, które ma związek z uprawami w glebie lub substracie, ale też odwołuje się do ugruntowanej pozycji targów oraz reprezentowanej przez nie zielonej branży.

TEKST: Alicja Cecot

Zdjęcia: Alicja Cecot, GrootGroenPlus

 

„Wielka Zieleń” w miasteczku Van Gogha

Dla obserwatora z zewnątrz Zundert to miasteczko na południu Niderlandów, w którym urodził się jeden z najsławniejszych malarzy wszech czasów Vincent van Gogh. Dla przedstawicieli zielonego sektora to przede wszystkim miejscowość, w której co roku odbywają się targi GrootGroenPlus, ale zarazem centrum ważnego szkółkarskiego regionu – znanego w całej Europie z silnie skoncentrowanej produkcji krzewów i drzew ozdobnych oraz bylin. Przez wiele lat jego specyfiką był materiał szkółkarski z gruntu, stosowany na terenach zieleni, do zakładania żywopłotów itp. Obecnie, oprócz tego typu roślin, w rejonie Zundert można znaleźć inne uprawy, prowadzone także w pojemnikach – z przeznaczeniem dla centrów ogrodniczych.

Jak informuje zarząd targów GGP, produkcja szkółkarska w okolicach Zundert rozwija się pod względem powierzchni, a prowadzi ją mniej więcej 250 gospodarstw. Wiele z nich bierze udział w GrootGroenPlus, co stanowi siłę napędową tej imprezy. Wystawcy targów – 80% z nich to szkółkarze (nie brakuje też jednak dostawców środków produkcji, tj. podłoży, nawozów, specjalistycznych maszyn itd.) – wywodzą się głównie z Holandii, ale spora ich grupa przyjeżdża również z pobliskiej Belgii. W 2022 r. pojawili się też wystawcy z Niemiec,  Francji, Polski. Nasz kraj reprezentowały dwie firmy – ALLPLANTS Mateusz Krzewicki oraz Agro Care. W sumie w targach GrootGroenPlus 2022 wzięło udział 225 podmiotów.

Z drugiej strony potencjał GGP i całego regionu budzi zainteresowanie szerokiego grona uczestników międzynarodowej branży – zwiedzający targi pochodzą z kilkudziesięciu krajów. Oprócz przybyszów z Niderlandów, którzy dominują, oraz Belgów, wyróżniają się pod względem liczebności: Niemcy, Polacy, Francuzi, Brytyjczycy, Włosi. Poza producentami materiału szkółkarskiego, których jest najwięcej, przyjeżdżają m.in.: architekci krajobrazu, przedstawiciele samorządów, wspólnot mieszkaniowych, firm deweloperskich oraz osoby zajmujące się zielenią publiczną, a także hurtowym i detalicznym handlem roślinami.

Organizatorzy targów mówią, że spotkanie branży na GrootGroenPlus oznacza początek kolejnego sezonu w międzynarodowym obrocie szkółkarskim, zwraca uwagę na nowości, trendy, kierunki rozwoju. Podkreślają, że imprezę w Zundert charakteryzuje niepowtarzalna kameralna, „robocza” atmosfera, która sprzyja nawiązywaniu kontaktów. Ten swobodny klimat GGP przejawia się też w prostej aranżacji stoisk – przeważnie bez specjalnego designu.  

Warto dodać, że nie wszystkim chętnym udało się w br. zaprezentować swoją ofertę w Zundert. Ze względu na określoną powierzchnią pawilonów (ustawianych tylko na czas trwania imprezy) powstała rezerwowa lista wystawców, co obrazuje popularność targów GGP 2022 i wyróżnia je w okresie kryzysu ekonomicznego na tle różnych innych wydarzeń branżowych.   

       

Ugruntowana pozycja

Hasło tegorocznej edycji targów GrootGroenPlus – „Grounded” kojarzy się nade wszystko z gruntem, ziemią, glebą, substratem ogrodniczym – uprawą roślin w podłożu, które stwarza im stabilne warunki wzrostu (z pomocą nawozów, stymulatorów, innych środków produkcji).

Słowo to rozumiane szerzej zwraca uwagę na solidność sektora szkółkarskiego oraz istotne zalety produktów, jakie on oferuje – dobroczynną zieleń, która pomaga zapobiegać zmianom klimatu. Działając na wypracowanych przez lata podstawach, branża ta zyskała moc, która pozwala mierzyć się z poważnymi wyzwaniami współczesnego świata.

Termin „ugruntowani” dotyczy również producentów w tradycyjnych regionach upraw. Wielu z nich działa w jednym miejscu od pokoleń, przy czym – przywiązani do swojej ziemi i wykorzystujący wieloletnie doświadczenie oraz wiedzę – stosują zarazem najnowsze technologie i idą z duchem czasu. I takie rozwiązania prezentuje GrootGroenPlus.

Do lejtmotywu targów nawiązała burmistrz Zundert Joyce Vermue, która je zdalnie otworzyła, ale później odwiedziła wystawę – w towarzystwie burmistrza-juniora Tiesa van Steena (w gminie Zundert, jak w wielu innych w Holandii, istnieje dziecięca rada, która składa swoje wnioski pełnoprawnym członkom władz samorządowych). Joyce Vermue zwracała uwagę na konieczność angażowania najmłodszych w tematykę zieleni. Poinformowała o specjalnie skonstruowanym pod tym kątem programie listopadowego Święta Drzew (Boomfeestdag), który zaplanowano w gminie Zundert, uwzględniając sadzenie drzew oraz ciekawe warsztaty. 

 

 

Medalowe nowości

Targom w Zundert od szeregu lat towarzyszy konkurs nowości roślinnych, zgłaszanych przez wystawców do oceny, która odbywa się pod auspicjami KVBC – Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Boskoop. W 2022 roku jury przyznało 10 medali: 8 srebrnych i 2 brązowe.

Jak stwierdził przewodniczący jury Ronald Houtman – sekretarz komisji KVBC ds. oceny odmian – choć żadna z premier nie zasłużyła na „złoto”, poziom konkursu był wysoki i wyrównany.

Srebrne medalistki otrzymały 7,2-8 punktów, różnice były zatem niewielkie. Oto nagrodzone taksony, w kolejności od najwyżej ocenionych (niektóre pozycje miały jednakową punktację): 

  • Kalikarpa Bodiniera (Callicarpa bodinieri) ‘Kolmsqueen’ MAGICAL SNOWQUEEN. Nowość zgłoszona do oceny przez firmę Kolster BV, cechująca się białymi owocami, które są duże i liczne. Stanowią ozdobę krzewu od września do stycznia.
  • Proso rózgowate (Panicum virgatum) ‘Buffalo Green’ JS BUFFALO GREEN. Odmiana zgłoszona do konkursu przez szkółkę Van Riel Sierplantenkwekerij z Belgii, wyhodowana przez tamtejszą firmę Spruyt Select, którą w zakresie licencji reprezentuje Plantipp. Ta bylinowa trawa wyróżnia się niezbyt wysokim wzrostem, wyprostowanym pokrojem oraz usytuowaniem kwiatostanów wyraźnie nad liśćmi, które latem mają barwę niebieskozieloną, a jesienią żółtą.

  • Śnieguliczka Chenaulta (Symphoricarpos ×chenaultii) ‘RANT02’ FIESTA BERRY. Zwarty krzew o drobnych liściach z wyraźnymi kremowobiałymi obwódkami i o dobrej zdrowotności. Odmiana zgłoszona przez firmę – agencję licencyjną Van Vliet New Plants BV.

  • Cis pospolity (Taxus baccata) ‘HER2016T02’ TINY T. Kompaktowa odmiana o miękkich igłach, zgłoszona do konkursu przez belgijską szkółkę Herplant. Bardzo przydatna na rabaty oraz niskie żywopłoty.

  • Kalikarpa Bodiniera (Callicarpa bodinieri) ‘Kolmdepu’ MAGICAL DEEP PURPLE. Odmiana siostrzana wobec ‘Kolmsqueen’, mająca liczne fioletowe owoce, które stanowią ozdobę krzewu od początku października do końca grudnia. Roślinę charakteryzuje jednak bardziej zwarty pokrój.

  • Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) ‘GRPL08’ OTTO SUPREME. Nowość zgłoszona przez szkółki Plantenkwekerij Jos Selten BV oraz Meterik-Horst, znajdująca się w asortymencie agencji licencyjnej Plantipp. Wyróżnia się mocnym i bardziej wyprostowanym pokrojem niż popularna odmiana ‘Otto Luyken’.

  • Sekwoja wieczniezielona (Sequoia sempervirens) ‘Lightning’. Zgłoszona do oceny przez firmę Schrauwen-Moerings vof. Charakteryzuje się kremowobiałymi wierzchołkami pędów, które ładnie kontrastują z szarozielonymi igłami. Ostatecznie drzewo dorasta do ok. 3 m wysokości i osiąga szerokość 1 m. Zaprezentowane rośliny cechował nieco nieregularny pokrój.

  • Muehlenbeckia complexa ‘Golden Girl’. Innowacyjna odmiana w asortymencie muhlenbekii – ma żółte liście, osadzone na brunatnoczerwonych pędach i odznacza się zadowalającą odpornością na mróz. Dobra roślina okrywowa (osiąga wysokość do 30 cm, przy szerokości nie większej niż 50 cm). Nadaje się także do produkcji doniczkowej i– tym samym – do ozdoby pomieszczeń. Została zgłoszona do oceny przez agencję licencyjną Van Vliet New Plants BV.

Brązowymi medalami wyróżniono dwie nowości – żywotnik i hortensję – które zdobyły od jurorów 6,8 i 6,6 pkt.

  • Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) ‘GK01’ GREAT STAR. Odmiana charakteryzująca się wąskim, wyprostowanym, zwartym pokrojem, bardziej strzelistym niż ‘Smaragd’, a także ciemniejszymi igłami. Zgłoszona do konkursu przez firmę Van Vliet New Plants.

  • Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) ‘GRHP12’ BONFIRE. Odmiana zgłoszona przez firmę Fa. Lucassen Boomkwekerij, znajdująca się w asortymencie agencji licencyjnej Plantipp. Cechuje się mocnym, wzniesionym pokrojem i ładnie przebarwiającymi się, licznymi kwiatostanami, które stanowią ozdobę roślin od lipca do września. Krzewy osiągają wysokość ok. 1,2 m i podobną szerokość.
CZYTAJ DALEJ