❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Trawnik samogęstniejący – recepta na ładną murawę dla zapracowanych

Podziel się

O tym, że o trawnik trzeba dbać, wie chyba każdy. Szczególnie ci, którzy mają go w swoich ogrodach. Ładny trawnik to wizytówka ogrodu, ale jednocześnie wielkie wyzwanie i tak naprawdę niekończąca się praca. Koszenie, nawadnianie, nawożenie, odchwaszczanie, zabiegi pielęgnacyjne itd. Dobrze jest, jeśli jest na to czas. A jeśli nie? – To niestety gorzej. Na szczęście jest pewnego rodzaju wsparcie i chociaż częściowe rozwiązanie problemu – trawnik samogęstniejący.

Jeśli trawnik jest perfekcyjnie utrzymany, potrafi przyćmić różne ogrodowe niedociągnięcia. I odwrotnie, gdy jest zaniedbany i słabej jakości, zepsuje efekt każdego, nawet najładniej zaprojektowanego i wykonanego ogrodu

O trawnikach można by dyskutować długo, bo to naprawdę ważny i rozległy temat. Ja osobiście w swoich opracowaniach i postach na blogu poświęcam mu wiele uwagi. Począwszy od takich zagadnień jak właściwe założenie trawnika, przygotowanie podłoża, niwelacja terenu, dobór odpowiedniej mieszanki nasion, poprzez odpowiednią pielęgnację, zabiegi wiosenne i jesienne, nawadnianie, a na umiejętnym koszeniu kończąc.

Niezbędna wiedza

Zasady pielęgnacji trawnika to ogrom wiedzy, ale proszę mi wierzyć, że jest ona bardzo potrzebna. Jedna sprawa w tym względzie ma szczególne znaczenie, o ile nie najważniejsze – aby cieszyć się gęstą murawą, trawnik należy często kosić. To właśnie koszenie pobudza trawy do rozrostu, a tym samym do zadarniania się murawy. Trawnik niekoszony będzie rzadki i delikatny. Oczywiście znaczenie mają tu różne czynniki, w tym również takie pozornie nieistotne i często zaniedbywane, jak chociażby jakość i ostrość noży kosiarki.

Nowe rozwiązania

W dzisiejszych czasach sprawę ułatwiają nieco roboty koszące, lecz nie ma się co oszukiwać... nie każdego stać na ich zakup, a po drugie, nie w każdym ogrodzie sobie poradzą. Nie każdy trawnik jest odpowiednio przygotowany i ukształtowany,  aby roboty mogły komfortowo i efektywnie dojechać w każde miejsce. 

Wracając zatem do wspomnianej alternatywy... To pewnego rodzaju nowość, czyli trawnik samogęstniejący. Co to takiego? – W skrócie to odpowiednia mieszanka traw, która tworzy gęstą darń bez naszego udziału. Brzmi to prawie jak sen, ale dzieje się tak za sprawą specjalnych odmian traw, które zostały tak zmodyfikowane/podrasowane, że posiadają naturalną zdolność samokrzewienia się. 

Trawnik marzeń

Trawnik ten szczególnie polecany jest dla osób zapracowanych, o co w dzisiejszych czasach nietrudno… Polecany jest więc właściwie każdemu. Warto dodać, że dodatkowo w jego składzie znajdują się dwie odmiany rajgrasu angielskiego, które w badaniach wykazały zwiększoną odporność na choroby grzybowe. Być może niewiele to mówi przeciętnemu posiadaczowi trawnika, ale proszę mi wierzyć, że to kolejna, bardzo ważna zaleta, mogąca wyeliminować wiele problemów z naszą murawą. Trawnik samogęstniejący, a właściwie jego nasiona, które można znaleźć w ofercie marki Planta, dają nam gwarancję, że jeśli przy ich wysiewie nie popełnimy błędów, uzyskamy piękną, gęstą i zdrową murawę. 

Tekst i zdjęcia: Tomasz Szostak

www.zogrodemnaty.pl

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ