❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Stosuj nawozy jesienne: nasze argumenty

Podziel się

Koniec sezonu nie jest równoznaczny z zakończeniem prac związanych z opieką nad roślinami czy trawnikiem. Przygotowania do zimy to nie tylko grabienie opadłych liści, usuwanie martwych pędów czy okrywanie agrowłókniną. Gdy już tempo wegetacji wyraźnie spada, też jest czas na stosowanie nawozów. Jednak odmiennych niż wiosną, kiedy jest inne zapotrzebowanie roślin na składniki odżywcze.

Po pierwsze już sam termin „nawozy jesienne” może wprowadzać w błąd, ponieważ dogodny termin na ich stosowanie rozpoczyna się już w sierpniu, a kończy się z październikiem. Producenci oferują szeroki ich wybór, m.in. dla:

  • roślin iglastych,
  • rododendronów i kwasolubnych,
  • trawników,
  • roślin ozdobnych,
  • zimozielonych,

 

Zrezygnuj z azotu

Pomimo dużej różnorodności wszystkie nawozy jesienne łączy zazwyczaj wysoka zawartość fosforu i potasu oraz mocno obniżona ilość azotu, który o tej porze nie jest roślinom potrzebny.

Najlepiej w tym okresie całkowicie zrezygnować z tych, które azot zawierają. Zbyt późne stosowanie nawozów azotowych skutkuje pobudzaniem wzrostu, opóźnionym wchodzeniem w stan spoczynku i wyrastaniem nowych pędów, które mogą się nie wykształcić, a nawet zamrzeć przed zimą.

W skład nawozów wchodzą również mikroelementy, jak mangan, molibden, siarka, żelazo, bor, cynk, miedź i magnez. Skład każdego jesiennego nawozu jest nieprzypadkowy; określony pod potrzeby konkretnej grupy roślin i dobrze zbilansowany. Nawozy wieloskładnikowe są wygodniejsze i bezpieczniejsze do stosowania, bo chociaż można dostarczać każdy ze składników w odrębnej formie chemicznej, jednak wiąże się to z ryzykiem wchodzenia wzajemnego w interakcje i przechodzenia w formy nierozpuszczalne, często niedostępne dla korzeni roślin. Zwykle nawozy jesienne stosuje się w odstępach co 3-4 tygodnie, kolejno w sierpniu, wrześniu i październiku.

Gotowe nawozy jesienne najczęściej można spotkać w dwóch formach:

  • granulowane,
  • płynne.

Granulowane są chętniej wybierane przez klientów. Po ich rozsypaniu wokół roślin zaleca się lekkie wymieszanie z glebą lub w przypadku trawnika – podlanie go.

Nawozy płynne są mniej popularne, jednak wcale nie gorsze. Koncentrat rozcieńcza się z wodą i podlewa rośliny. Ta formuła jest szczególnie dobra dla zimozielonych, które lubią dodatkowe podlewanie przed zimą.

...czytaj dalej w e-wydaniu!

Czytaj w e-wydaniu