❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Sprawdzone narzędzia do pracy w ogrodzie

Podziel się

Nie sposób właściwie zająć się swoim ogrodem bez przynajmniej podstawowych narzędzi. Jednak w gąszczu modeli, typów i rodzajów niełatwo jest zorientować się czego potrzebujemy i w co warto się zaopatrzyć. Niżej postaramy się przybliżyć Państwu kilka najważniejszych akcesoriów i przedstawimy wskazówki ich zastosowania.

Podkreślimy również, na co szczególnie należy zwrócić uwagę, kupując dane narzędzie, by z powodzeniem służyło w pielęgnacji ogrodu przez długie lata. Niżej zajmiemy się zarówno narzędziami ręcznymi, odpowiednimi dla każdego ogrodnika-amatora, jak i przyjrzymy się bardziej specjalistycznemu sprzętowi spalinowemu.

 

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie narzędzia do pracy w ogrodzie powinny znaleźć się w centrum ogrodniczym
  • Na co zwrócić uwagę, kompletując nożyce ogrodowe
  • Czy sekator to tzw. must have w asortymencie

 

 

Sekator nożycowy czy kowadełkowy?

Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że najbardziej uniwersalnym narzędziem pracy każdego domowego ogrodnika jest jednoręczny sekator. To uniwersalny przyrząd, dzięki któremu przytniemy krzewy czy gałązki drzew owocowych, wyregulujemy żywopłot lub pnącze. Niewielkie rozmiary i specjalistyczna konstrukcja pozwalają na zastosowanie sekatora tam, gdzie większe narzędzia nie sięgną. Sekator nożycowy sprawdza się przede wszystkim w cięciu młodych i miękkich pędów, natomiast sekatory kowadełkowe przeznaczone są do cięcia suchych pędów bylin czy zdrewniałych gałęzi. Dobrze mieć do dyspozycji oba, jednak jeżeli musimy wybrać tylko jeden – należy ustalić do cięcia czego zamierzamy go głównie używać. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu? Przede wszystkim ostrze powinno być wykonane z jak najwyższej jakości, najlepiej hartowanej, stali. Rączka musi leżeć dobrze w naszej dłoni (dla osób leworęcznych przeznaczone są specjalnie zaprojektowane modele) i mieć odpowiednią ergonomię, np. by uchwyt miał też powłokę antypoślizgową. Dobrze, by model, na który się zdecydujemy, miał też blokadę ostrza. Porządne narzędzie, o które będziemy dbać, to inwestycja na lata, nie warto zatem na nim oszczędzać.

 

Gałęzie, z którymi jednoręczny sekator kowadełkowy nie będzie w stanie się uporać to zadanie dla sekatora dwuręcznego. Posiada on podobny co mniejszy model mechanizm z kowadełkiem, jednak dysponuje znacznie większą siłą nacisku, pozwalając ciąć nawet stosunkowo grube gałęzie. Jeżeli mamy w ogrodzie czy na działce większe drzewa – zdecydowanie warto zaopatrzyć się również w to narzędzie.

 

Co z ręczną piłą do drewna?

Najgrubsze gałęzie obetniemy z kolei przy pomocy ręcznej piłki do drewna. Zwracając uwagę na ergonomiczny uchwyt i długie, ale wąskie ostrze, zapewnimy sobie komfort pracy i możliwość dosięgnięcia nawet głęboko schowanych gałęzi. Jeżeli chcemy, by piłka służyła nam długo, należy upewnić się, że produkt wykonany został z najwyższej klasy materiałów. Należy przy tym zauważyć, że zazwyczaj powłoki okryte są zabezpieczeniem, dzięki czemu piły nie przywierają do mokrego drewna. Oznacza to, że wybór opcji pokrytej powłoką teflonową pozwala nam wykorzystać piłę ręczną do drewna mokrego.

 

A może spalinówka?

Kupując pilarkę spalinową, musimy liczyć się już z wydatkiem rzędu od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jest to sprzęt niezbędny przy wycince i pracach leśnych, lecz czy będzie nam potrzebna w warunkach przydomowych, musimy zdecydować sami. Z pewnością posiadanie pilarki przyśpieszy cięcie drewna na opał, gałęzi, przewróconych pni czy nawet desek i belek. Wybierając model dla siebie, zwróćmy uwagę na moc silnika – do użytku amatorskiego nie potrzebujemy mocnej piły. Ponadto zastanówmy się, jakie drewno będziemy zazwyczaj cięli – z drewnem iglastym lepiej poradzi sobie piła o mniejszej mocy,
z kolei do drewna liściastego możemy potrzebować większej mocy. Dla komfortowej pracy mają znaczenie waga maszyny, jak również długość prowadnicy. Ten drugi parametr decyduje, jak grube drewno będziemy mogli ciąć. Dla zastosowań domowych 35-40 cm będzie w zupełności wystarczające.

 

Obowiązkowo asortyment dopełnij nożycami…

Do przycinana młodych żywopłotów czy modelowania pojedynczych roślin przydadzą się nam ręczne nożyce ogrodowe. Niektóre modele posiadają teleskopowe rączki, pozwalające na regulowanie ich długości. Dla większych żywopłotów najlepiej sprawdzą się z kolei nożyce elektryczne, akumulatorowe lub spalinowe. Modele elektryczne i akumulatorowe generują niewiele hałasu, ale potrzebują zasilania w postaci podłączenia do sieci i akumulatora, co utrudnia ich wykorzystanie na dużych powierzchniach. Największą wydajność oferują oczywiście nożyce spalinowe, ale – podobnie jak w przypadku pił łańcuchowych – są stosunkowo kosztowne i przeznaczone przede wszystkim dla profesjonalistów.

 

Trzy słowa o wertykulacji

Elementem pielęgnacji trawnika, o którym nie dość często pamiętamy, jest wertykulacja. Regularne podlewanie, koszenie i nawożenie nie są wystarczające, by zapewnić trawie piękny i zdrowy wygląd po kilku latach od siania. Trawa robi się żółta, a przy ziemi pojawia się filc, czyli stare źdźbła, mech i liście. W takim wypadku powinniśmy przeprowadzić wertykulację. Najlepiej robić to raz do roku, wczesną wiosną.
W przypadku małego trawnika z powodzeniem wystarczy nam wertykulator ręczny, na większych powierzchniach wygodniej i szybciej będzie wykorzystać urządzenie elektryczne lub spalinowe.

 

Tekst: Jan Maruniewicz

Zdjęcia: Tomek Ciesielski

 

PEŁNY ARTYKUŁ W E-WYDANIU!

CZYTAJ ARTYKUŁ