❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Skwierczące smakołyki z grilla

Podziel się

Sezon wiosenno-letni sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Oznacza to nie tylko prace ogrodowe i uprawianie sportu, lecz także spożywanie posiłków. W domyśle sprowadza się to do grillowania. Zdecydowanie jesteśmy narodem grillomaniaków i ten stan rzeczy raczej prędko się nie zmieni.

Obecny rynek oferuje szeroką gamę sprzętu dla amatorów na różnym stopniu zaawansowania. Wybór jest ogromny, a współczesne trendy odczarowują kojarzenie grilla wyłącznie z sezonem majówkowo-wakacyjnym.

Najbardziej klasyczny podział dotyczy sposobu otrzymywania ciepła potrzebnego do przygotowania potrawy, co przekłada się na czas niezbędny do jej obróbki oraz uzyskany smak i aromat. Są to grille węglowe, gazowe i elektryczne. Różnią się wielkością, wyglądem, akcesoriami oraz oczywiście ceną.

 

Klasyczny grill węglowy

Najstarszy i nadal najpopularniejszy model na rynku to węglowy grill. Można go kupić niemal wszędzie, także na stacji benzynowej jako jednorazówkę. Na grill węglowy składa się misa wykonana z grubej blachy pokrytej farbą ognioodporną oraz ruszt ze stali nierdzewnej.

Część modeli wyposażona jest również w metalową pokrywę, czasem wyjmowany popielnik oraz wbudowany termometr. Prosty montaż i niewielkie rozmiary sprawiają, że łatwo go zabrać w podróż.

Zalety grilla węglowego:

 • Niemal nieograniczona dostępność. Można je kupić w każdym większym sklepie czy markecie.
 • Przystępna cena. Można sobie pozwolić na zakup nawet przy ograniczonym budżecie.
 • Różnorodność modeli o wszelakiej wielkości, kształcie, kolorze. Otwarte lub zamykane.
 • Mobilność. Można go zabrać prawie w każdą podróż.
 • Brak podłączenia do butli z gazem lub do prądu. Niezależnie od miejsca i okoliczności można zawsze przygotować posiłek.

 

Wady grilla węglowego:

 • Paliwo: węgiel drzewny czy brykiet nie należą do najzdrowszych i ekologicznych źródeł energii. Dym z grilla może być uciążliwy dla sąsiadów. Należy też unikać bezpośredniego kontaktu z dymem.
 • Ryzyko oparzeń oraz konieczność używania tylko na otwartym terenie.
 • Stosunkowo krótki czas eksploatacji. Sprzęt niskiej jakości, nie jest nastawiony na wieloletnie użytkowanie. Zwykle im tańszy, tym szybciej nadaje się do wyrzucenia.
 • Rozpalanie ognia wymaga pewnej wprawy oraz zachowania środków ostrożności i stałego monitorowania procesu, który dość długo trwa.
 • Stopniowa utrata koloru, przebarwienia, korozja postępują wraz z użytkowaniem. Sprzęt przestaje być estetyczny. Po każdym użyciu trzeba grill dokładnie wyczyścić.
 • Brak możliwości płynnej regulacji temperatury.

 

 

Grill elektryczny: sama czystość

Elektryczny grill uchodzi za najczystszą formę przyrządzania potraw smażonych. Brak ognia, co za tym idzie również dymu, pozwala użytkować go również w pomieszczeniach typu altana, ogród zimowy czy balkon o każdej porze roku. Producenci oferują przeróżny design o odmiennej wielkości i kolorystyce.

Można znaleźć modele bardzo nowoczesne, ale również wpasowujące się w rustykalne, klasyczne wzornictwo. Przy zakupie warto zwracać uwagę na możliwość wyciągnięcia płyt grzejnych, co usprawnia ich czyszczenie oraz ogranicza osadzanie się tłuszczu czy marynat z potraw.

Zalety grilla elektrycznego:

 • Bezpieczeństwo grillowania bez ognia i dymu. Sprzęt można użytkować na zewnątrz oraz w zamkniętych pomieszczeniach.
 • Stosowanie nieprzywierających powłok, co znacząco ułatwia utrzymanie sprzętu w czystości.
 • Ogromna wygoda. Nie potrzeba rozpalać grilla, wystarczy podłączyć do prądu i monitorować stan obróbki cieplnej.
 • Wybór modeli jest duży, przez co każdy dopasuje pod swoje potrzeby.
 • Łatwa, nieskomplikowana obsługa, proste sterowanie temperaturą, kontrolowane zakończenie procesu pieczenia.

Wady grilla elektrycznego:

 • Konieczność podłączenia do prądu. W razie awarii sieci lub na biwaku „pod chmurką” z daleka od cywilizacji sprzęt jest bezużyteczny.
 • Cena jest wyższa niż klasycznego węglowego. Jednak z drugiej strony wyższa żywotność kompensuje poniesiony koszt.
 • Nie każdy lubi tę formę smażenia, uważając, że smak bez dymnego aromatu jest gorszy.

 

 

Grill gazowy

Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się grille gazowe, które łączą cechy obu poprzednich. Również w tej sekcji jest szeroka gama wariantów wielkości i designu. Zasilane są gazem, dlatego nieodłącznym ich elementem jest butla gazowa, którą można nabić np. na stacjach LPG.

Praca z grillem gazowym jest prosta. Wystarczy odkręcić gaz i podpalić palniki, by móc lada moment układać składniki na ruszcie. Możliwość regulacji płomienia daje większą kontrolę procesu smażenia, co doceniają zwłaszcza osoby bardziej zaawansowane w kwestiach kulinarnych. Co istotne, gazowy grill nie emituje żadnych szkodliwych substancji, dzięki czemu daje możliwość przygotowania absolutnie zdrowych posiłków.

Zalety grilla gazowego:

 • Smak potraw jest bardzo zbliżony do tych przygotowanych na klasycznym węglowym.
 • Niezależność od warunków pogodowych i pory roku. Jego funkcjonalność można rozszerzyć na cały rok, również zimą.
 • Duża różnorodność modeli.
 • Niższy sumaryczny koszt grillowania. Porównując do cen i ilości zużywanego węgla, grill gazowy jest tańszy w użytkowaniu.

Wady grilla gazowego:

 • Konieczność posiadania butli gazowej. Gdy zabraknie gazu, nie można nic usmażyć lub dokończyć smażenia.
 • Wyższy koszt zakupu. Sprzęt do tanich nie należy, jednak rekompensuje to duża żywotność i niskie koszty eksploatacji.
 • Ograniczona mobilność. Grill gazowy jest cięższy, trudniej go zabrać w podróż.

 

Niezależnie od typu grilla warto o sprzęt dbać, przechowując go w suchym miejscu, gdy nie jest użytkowany. W przypadku grilla gazowego, ze względu na butlę gazową, pomieszczenie musi być bezwzględnie wentylowane.

Ewentualnie można zainwestować w stosowny pokrowiec, który zapobiegnie erozji metalowych elementów grilla.

Jeśli używamy grilla sezonowo, warto po dłuższej przerwie oczyścić go wodą z detergentem lub specjalnymi środkami odtłuszczającymi. Istotne, aby do czyszczenia grilla nie stosować materiałów szorstkich, wysoko ściernych, które mogą uszkodzić powłoki.

 

Przy zakupie grilla najlepiej od razu zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, takie jak łopatki, sztućce, opiekacze, by nie zostać zaskoczonym podczas pierwszego rozpalania.

Polecamy też nie żałować na grube rękawice z byczej skóry – w żadnym wypadku nie używać rękawic z tworzywa sztucznego. No i na koniec: wiadro wody przy grillu węglowym. I zawsze gaśnica przy elektrycznym i gazowym – wedle zasady „strzeżonego Pan Bóg strzeże”.

czytaj dalej