❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Relacja z targów roślin ozdobnych Trade Fair Aalsmeer

Podziel się

W pełnym branżowych wydarzeń tegorocznym listopadzie nie zabrakło tradycyjnych dla tego miesiąca międzynarodowych targów roślin ozdobnych Trade Fair Aalsmeer. Organizowane są od wielu lat przez największą na świecie giełdę kwiatową Royal FloraHolland, w jej centrali w Niderlandach i stanowią niepowtarzalny przegląd asortymentu produktów, jakim ta aukcja handluje. Dominują rośliny doniczkowe, ale paleta prezentacji w Aalsmeer jest bardzo szeroka oraz wiele mówi o tendencjach na globalnym rynku, który „nie zna granic”. Tak było i tym razem.

 

Rośliny i ludzie

Tegoroczna, 23. odsłona targów w Aalsmeer odbyła się w dniach 9-11 listopada. Zgromadziła – na powierzchni 30 000 m2 – 663 wystawców. Byli nimi przede wszystkim członkowie giełdy Royal FloraHolland i dostawcy produktów znajdujących się w jej obrocie – kwiatów ciętych oraz roślin produkowanych w doniczkach lub pojemnikach, czyli także krzewów i krzewinek. Wśród uczestników TFA znalazły się również firmy z artykułami opakowaniowymi i dekoracyjnymi, a ponadto hodowcy roślin ozdobnych, którzy wabili zwiedzających głównie nowościami odmianowymi, dopiero wprowadzanymi na rynek. Rzucały się też w oczy produkty bożonarodzeniowe, których w listopadzie jest już dużo w sprzedaży i w przestrzeni publicznej.

Po covidowej przerwie oraz mającej niepełny zasięg ubiegłorocznej edycji TFA (ze względu na ograniczenia epidemiologiczne), targi w br. okazały się sukcesem. I to pomimo kryzysu energetycznego, który mocno uderzył w holenderskich producentów roślin ozdobnych – szczególnie z powodu wysokich cen gazu, czyli paliwa powszechnie używanego w Niderlandach do ogrzewania szklarni z produkcją ogrodniczą.

Jak podali organizatorzy TFA 2022, w ciągu trzech dni w Aalsmeer pojawiło się około 18 000 zwiedzających z ponad 50 krajów. Podkreślano atmosferę radości, która towarzyszyła  branżowym spotkaniom podczas targów – bez ograniczeń, z możliwością prowadzenia długich, niczym nieskrępowanych rozmów. To właśnie „networking” oraz odnawianie kontaktów międzyludzkich okazały się charakterystycznymi cechami minionej odsłony TFA, choć – rzecz jasna – osią targów pozostały produkty kwiaciarskie, innowacje, trendy.

Nowości – od sukulentów po krzewy

Centralnym punktem targów była ekspozycja ich organizatora – Royal FloraHolland House. Tuż obok można było znaleźć stoisko RFH z nowościami, które podzielono na kategorie rynkowe – od kwiatów ciętych po koncepcje marketingowe – i opatrzono kodami QR (prowadziły one potencjalnych klientów do strefy zakupów na aukcyjnej platformie Floriday).

Zgodnie z rynkową tendencją ostatnich lat – istotnym wzrostem popularności roślin doniczkowych o ozdobnych liściach – wyróżniał się wśród nowości dział „Rośliny do dekoracji wnętrz”. Z kolei w obrębie tej kategorii zwracały uwagę modne sukulenty, które bywają oferowane jako rośliny „bezobsługowe”, bo odporne na zaniedbania w podlewaniu. Firma Amigo Plant B. V. proponuje zestawy domowych (lub biurowych) gruboszy, które dodatkowo mają niewielkie rozmiary, a więc mogą się wpasować w pomieszczenie o dowolnym metrażu.

I tak, w Aalsmeer zaprezentowano kolekcję różnych taksonów haworsji – Haworthia Safari Plant, podkreślając ich afrykańskie pochodzenie, a także zestaw pod nazwą Crassula PicoMini (rośliny, m.in. z rodzaju Crassula, w doniczkach o średnicy 6 cm). Gospodarstwo Handelskwekerij Ubink B.V. ma natomiast w nowym asortymencie eszewerię (Echeveria) Crispy Beauty o fantazyjnie pofalowanych, a ponadto srebrzystych liściach.   

Z drugiej strony wzrok przykuwały okazałe, niekiedy kolekcjonerskie rośliny pokojowe z rodzajów:

*Alocasia (odmianę Regal Shield, o intensywnie ciemnozielonych liściach oferuje Forever Plants Group, Colocasia,

*Ficus – belgijskie gospodarstwo Ficona wprowadziło do swojej produkcji m.in. pienną, plecioną formę figowca bengalskiego Flat Bird,

*Philodendron  ­– Van der Arend Tropical Plantcenter z Holandii dodał ostatnio do oferty m.in. filodendron Florida Bronze – odmianę o atrakcyjnych czerwonobrązowych liściach, które zielenieją w miarę rozwoju.

Wśród kwitnących roślin doniczkowych w dziale nowości RFH nie mogło zabraknąć „bromelii” – zwracała uwagę zwłaszcza frizea (Vriesea) Intenso Salmon o okazałym kwiatostanie w oryginalnym kształcie i kolorze. Nie sposób było też nie zauważyć nowej odmiany anturium hodowli przedsiębiorstwa Anthura; DELICATA – bo taka jest jej nazwa – charakteryzuje się bardzo ciemnymi, niemal czarnymi liśćmi oraz intensywnie czerwonymi, prawie bordowymi kwiatostanami, co daje oryginalny efekt.

Jedną z najciekawszych premier targów w Aalsmeer okazał się Atriplex nummularia Silver Holly, który prezentowano w dziale z roślinami ogrodowymi. Ta wywodząca się z Australii ciekawostka o srebrzystych liściach, które kształtem przypominają ostrokrzew (Ilex), nie jest jednak mrozoodporna. Okazy australijskiej łobody – krewnej naszej rodzimej i pospolitej łobody rozłożystej (Atriplex patula) – prezentowano też na targach w bożonarodzeniowym entourage’u, przybrane bańkami świątecznymi, adekwatnie do skojarzeń z ostrokrzewem („holly”).           

W przypadku kategorii „Koncepcje marketingowe” warto wymienić sposób podania serii kilku doniczkowych odmian chryzantem Sollinea, hodowli firmy Royal Van Zanten, które są odpowiedzią na gusty młodszego pokolenia konsumentów. Roślinom towarzyszą markowe opakowania ze złotymi akcentami, pasujące nie tylko do tych „słonecznych” chryzantem, ale również do takich okazji, jak urodziny, Dzień Kobiet czy Dzień Matki – według twórców konceptu mają zachęcić do traktowania chryzantem jako bardzo dobrego prezentu.

Glazen Tulp Awards – nagrody Szklanego Tulipana

Trade Fair Aalsmeer jest też corocznie areną prezentacji produktów finalistów konkursu o nagrodę Szklanego Tulipana, organizowanego przez giełdę Royal FloraHolland. Laury te przyznawane są producentom lub dostawcom nowych odmian roślin ozdobnych bądź koncepcji marketingowych, którzy w poprzednim roku wprowadzili je do obrotu aukcji i zgłosili owe produkty do konkursu – w pięciu kategoriach: „Kwiaty cięte”, „Zielone rośliny pokojowe”, „Kwitnące rośliny pokojowe”, „Rośliny ogrodowe”, „Koncepcje sprzedaży”.

Finałową pulę 2022/2023 z każdej kategorii pokazano w dziale targowych nowości. I w tym przypadku zwracały uwagę przede wszystkim doniczkowe rośliny o ozdobnych liściach – oryginalne odmiany, poszukiwane w ostatnich latach przez konsumentów. Na przykład Philodendron verrucosum Compactum (zgłaszający – Van der Arend) ma duże pofalowane dwubarwne liście, a przy tym dość zwarty pokrój, zaś Geogenanthus ciliatus Midnight Pearl (Richplant BV) to osobliwość o niemal czarnych skórzastych liściach.

 CZYTAJ DALEJ W e-WYDANIU!

CZYTAJ ARTYKUŁ