❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

PREMIERA: Nowa era w pielęgnacji trawników

Podziel się

Robot Husqvarna CEORA™ do autonomicznej i wydajnej pielęgnacji trawników W sierpniu br. firma Husqvarna – pionier i lider innowacji w dziedzinie automatycznego koszenia – wprowadziła na polski rynek robota koszącego CEORA™ do autonomicznej i wydajnej pielęgnacji dużych trawników o powierzchni nawet 75.000 m²! Maszyna została stworzona na zupełnie nowej, modułowej platformie, w przełomowej technologii EPOS™, opartej na systemach satelitarnych niewymagających instalacji przewodów ograniczających i doprowadzających. Przeznaczona jest do obsługi m.in.: boisk piłkarskich, pól golfowych, parków, terenów miejskich i komercyjnych.

Zasilana akumulatorowo, cicha i bezemisyjna Husqvarna CEORA™ daje możliwość koszenia różnych obszarów, na różnych wysokościach, w różnych przedziałach czasowych oraz pracy na kilku obszarach odrębnych, oddalonych od obszaru głównego.

 

Husqvarna wychodząc naprzeciw potrzebom Klientów, sukcesywnie rozszerza swoją ofertę cichych i wydajnych robotów koszących o kolejne maszyny i technologie do profesjonalnej pielęgnacji terenów zieleni. Wiosną br. z sukcesem wprowadziła na rynek polski robota Automower® w przełomowej technologii EPOS™ (Exact Positioning Operating System), opartej na systemach satelitarnych niewymagających instalacji przewodów ograniczających i doprowadzających. Zaletą Husqvarna Automower® EPOS jest jego elastyczność. Maszyna daje możliwość koszenia różnych obszarów, na różnych wysokościach, w różnych przedziałach czasowych oraz pracy na kilku obszarach odrębnych, oddalonych od obszaru głównego. Z łatwością przemieszcza się również w miejscach, które wcześniej stanowiły dla niej wyzwanie, tj. na obszarach przechodzących przez twarde powierzchnie (kostka, betonowe alejki, asfaltowe ścieżki, itp.) lub takich, które są często przebudowywane. Robot CEORA™ jest kontynuacją tych działań i kolejnym krokiem milowym Husqvarna. Najnowsza maszyna to kolejna już generacja kosiarek automatycznych szwedzkiego producenta do profesjonalnego zarządzania zielenią i nowy standard wielkości pielęgnowanych trawników, nawet o powierzchni 75.000 m².

 

CEORA™ – nowa era w profesjonalnej pielęgnacji trawników

Lekki, zasilany akumulatorowo robot CEORA™ powstał na zupełnie nowej, modułowej platformie, dzięki czemu jego napęd można dopasować do specyfiki wykonywanych prac oraz wybrać elementy dostosowane do indywidualnych potrzeb. Innowacyjna konstrukcja dzielona składa się z modułu napędowego i modułu przedniego. Wymienne elementy to jednostka napędowa i przednie urządzenie tnące. Do wyboru jest jednostka napędowa CEORA™ 544 i CEORA™ 546. Niezbędna jest również stacja ładująca CEORA™ CS4 i stacja referencyjna EPOS. Husqvarna mając na uwadze długoterminową, zrównoważoną pielęgnację rozległych trawników, dostosowaną do indywidualnych potrzeb i z wykorzystaniem różnych metod koszenia, zaprojektowała wymienny moduł przedni. Posiada on możliwość montażu przystawek i akcesoriów, m.in.: urządzenia tnącego fairway, zbieracza do piłek golfowych, rozsiewacza nawozu, szczotki do sztucznej trawy czy urządzenia do malowania linii na boiskach. Funkcja wykrywania przeszkód pozwala kosiarce automatycznej CEORA™ zmniejszyć prędkość jazdy i ominąć przeszkodę, unikając kolizji i niepożądanych przestojów. Maszyna jest bezpieczna dla otoczenia. Po zmroku włączone światła ostrzegą otoczenie o zbliżającym się urządzeniu. Do wyboru są trzy możliwości: żółte światła migające, światła żółte stałe i białe z przodu, a czerwone z tyłu.

Wbudowany fabrycznie zestaw aktywnych szczotek do kół z silnikami nie dopuści do gromadzenia się ścinków trawy, ograniczając gromadzenie się na kołach, zapewniając równomierne rozrzucenie i idealnie skoszony, estetyczny trawnik bez grudek skoszonej trawy na murawie. Poprawia to również przyczepność tylnych kół, a brak nawarstwionej trawy zmniejsza ilość koniecznych prac konserwacyjnych. Oprogramowanie robota CEORA™ jest automatycznie aktualizowane za pośrednictwem systemu FOTA (bezprzewodowa aktualizacja oprogramowania sprzętowego), zaś ergonomiczna pozycja serwisowa urządzenia tnącego zapewnia prostą obsługę, konserwację i utrzymanie czystości. Można z niej skorzystać np. podczas czyszczenia, wymiany dysków tnących czy prac konserwacyjnych. Robota CEORA™ można myć wężem ogrodowym (IPX5), co ułatwia szybkie i skuteczne czyszczenie z resztek trawy – mówi Paweł Przywózki, menadżer sprzedaży maszyn do profesjonalnej pielęgnacji terenów zieleni, Husqvarna Poland Sp. z o.o.

 

Zdrowa murawa i precyzyjne, systematyczne koszenie każdego trawnika

CEORA™ może pracować na obszarach, które wcześniej wymagały głośniejszych, dużych kosiarek do koszenia murawy z silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym. To pierwszy robot na rynku koszenia automatycznego, otwierający nowe możliwości dla architektów krajobrazu, zarządców obiektów sportowych, pól golfowych, obiektów publicznych i komercyjnych. Stanowi oszczędne rozwiązanie zapewniające znakomitą wydajność pracy przy najwyższej jakości rezultatach koszenia. Wykorzystuje przełomową technologię EPOS, by tworzyć wirtualne granice obszarów roboczych, co znacząco ułatwia obsługę i pozwala na dużą elastyczność pracy. Maszyna może pracować zarówno w słońcu jak i w deszczu, zapewniając niesamowite rezultaty nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Bardzo prosto i szybko można wyznaczać obszary koszenia i zmieniać harmonogram pielęgnacji. Kosiarka automatyczna może kosić równolegle, gwarantując wyjątkową wydajność koszenia boisk piłkarskich czy innych obszernych trawników. Można również definiować obszary i harmonogram pracy z różnymi godzinami i wysokościami cięcia w zakresie 20-70 mm. Robotem CEORA™ można zdalnie zarządzać za pomocą aplikacji na smartfonie, dzięki Automower Connect. Usługa Husqvarna FleetServices™ umożliwia zarządzanie i lokalizację na mapie za pomocą smartfona, komputera czy tableta, co zapewnia pełną kontrolę i ochronę przed ewentualną kradzieżą. Ponadto sterowanie ruchem maszyny za pomocą aplikacji ogranicza konieczność przenoszenia ciężkiego sprzętu. Interfejs maszyny jest przyjazny dla użytkownika, przyciskiduże i podświetlone.

Precyzyjne koszenie dużych obszarów jest prostsze dzięki CEORA™, która radzi sobie z rozległymi jak również z rozdzielonymi terenami zieleni, zapewniając doskonałe rezultaty cięcia, co umożliwia firmom odpowiedzialnym za profesjonalne zarządzanie zielenią spełnianie wyższych wymogów w zakresie czasu pracy, jakości trawy i zrównoważonego rozwoju. Robot CEORA™ ze względu na szybkość poruszania się maszyny, szeroką głowicę tnącą i technologię może kosić większe obszary niż inne roboty koszące – dodaje Paweł Przywózki.

Wyposażony w układ tnący o wysokiej precyzji oparty na systemach satelitarnych, robot kosi w sposób systematyczny, dzięki czemu może skosić więcej w krótszym czasie. Do wyboru są trzy możliwości koszenia:

- równoległe (bez obrotu)

- kratka (+90° za każdym razem)

- trójkąt (+60° za każdym razem).

Kierunek ruchu ustala się w bardzo prosty sposób definiując dwa punkty.

 

 

CEORA™ 546 EPOS™

CEORA™ 544 EPOS

URZĄDZENIE TNĄCE

Razor 43

Razor 43M

WYDAJNOŚĆ*

 

 

Wydajność robocza, m², profesjonalna sportowa jakość (dobrze utrzymana, bujna i gęsta murawa najwyższej jakości boisk sportowych i pól golfowych, wymagające niewielkiej wykosości koszenia ; codzienna praca CEORA™)

25.000

20.000

Wydajność robocza, m², profesjonalna jakość (obiekty o średnich wymaganiach w zakresie jakości trawy, średnia wysokość koszenia, normalna gęstość trawy; praca CEORA™ co drugi dzień)

50.000

40.000

Wydajność robocza, m², standardowa jakość (obiekty o niższych wymaganiach w zakresie jakości trawy, duża wysokość koszenia oraz normalna lub niska gęstość trawy; praca CEORA™ co trzeci dzień)

75.000

60.000

Wydajność robocza na godzinę, m² (bez ładowania)

1.850

1.400

 

*W zależności od rodzaju trawy, gleby, wysokości koszenia oraz stopnia złożoności i nachylenia trawnika.

 

Technologia EPOS  - wirtualne granice i większa elastyczność pracy

Robot CEORA™ pracuje w oparciu o unikatowe rozwiązanie EPOS™ (Exact Positioning Operating System), wykorzystujące technologię pozycjonowania satelitarnego i umożliwiające koszenie trawnika w oparciu o wirtualne granice.

Innowacyjny system koszenia zwiększa elastyczność i zastosowanie profesjonalnych robotów Husqvarna CEORA™ do obsługi rozległych terenów zieleni, dzięki możliwości koszenia osobnych obszarów z indywidualnymi ustawieniami. Wirtualne granice można dostosowywać do stale zmieniających się warunków i potrzeb danego obszaru. Dla jednego obszaru można ustawić koszenie poranne, a dla drugiego popołudniowe z niższą wysokością cięcia. Jeśli realizujemy nowe nasadzenia, uzupełniamy ubytki w murawie, organizujemy imprezę plenerową, reorganizujemy teren zieleni, nadal możemy używać kosiarki, wystarczy tylko stworzyć za pomocą aplikacji na smartfonie strefę wyłączoną. Brak przewodów ograniczających sprawia, że robot CEORA™ w technologii EPOS™ może efektywnie pracować na bardzo dużych obszarach i z łatwością przemieszczać się przez twarde powierzchnie (kostka, betonowe podjazdy czy alejki, asfaltowe ścieżki, itp.) lub takich, które są często przebudowywane. Wystarczy za pomocą aplikacji na smartfonie stworzyć maszynie tzw. ścieżki transportowe. Po zakończonej pracy kosiarka może samodzielnie trafić do punktu konserwacyjnego zarządcy, celem oczyszczenia z resztek trawy, o ile wydamy jej stosowną komendę za pomocą smartfona. Instalacja maszyny jest bardzo prosta i szybka, a brak fizycznych przewodów ułatwia aerację i wertykulację – mówi Paweł Przywózki.

 

Jak to działa?

Wymagana jest stacja ładująca CEORA™ CS4 wyposażona w transformator oraz stacja referencyjna EPOS. Stacja ładująca powinna być zainstalowana na trawie lub miękkim podłożu dla zapewnienia stabilności stacji. Stacja referencyjna EPOS zaś, montowana w stałym miejscu, odbiera sygnały z satelity nawigacyjnej i przesyła do robota dane, co pozwala uzyskać jego precyzyjną pozycję. Globalny system nawigacji satelitarnej dostarcza sygnały satelitarne do kosiarki i do stacji referencyjnej. Sygnały odbierane przez robota oraz stację referencyjną pozwalają osiągnąć dokładność do 2‑3 cm tworzenia wirtualnych granic pracy profesjonalnego robota CEORA™.  

Zaletą technologii EPOS™ jest możliwość koszenia różnych obszarów, na różnej wysokości, w różnych przedziałach czasowych oraz pracy na kilku obszarach odrębnych, oddalonych od obszaru głównego. Uzyskanie optymalnych warunków pracy wymaga niezakłóconej widoczności nieba dla płynnego przepływu sygnałów satelitarnych dodaje Paweł Przywózki.

 

 

Husqvarna CEORAinwestycja, która się opłaca

Wykorzystanie do pielęgnacji dużych trawników robota koszącego CEORA™ to nie tylko oszczędność czasu, który Twoi pracownicy mogą przeznaczyć na ważniejsze i bardziej wymagające czynności niż pielęgnacja murawy. Kosiarka automatyczna kosi trawę regularnie, za pomocą ostrych jak brzytwa noży w trzech dyskach tnących. Dzięki systematycznej pracy i niskiej wadze urządzenia minimalizującej ucisk na glebę zyskujesz trawnik wysokiej jakości. Trawa często koszona krzewi się i gęstnieje, dając widoczny, dodatni efekt jakościowy. Opublikowane w 2018 r. przez Uniwersytet w Pizie niezależne badania naukowe[1] dotyczące jakości trawnika koszonego z wykorzystaniem robotów potwierdzają, że już po 8 tygodniach pracy maszyny, następuje zwiększenie gęstości pędów i zmniejszenie szerokości liści, co przekłada się na mocniejszą, zdrowszą murawę.

Dzięki robotowi CEORA™ wyeliminujesz również koszty zakupu paliwa i utylizacji trawy, bo roboty koszą niewielkie jej przyrosty, a skoszone ścinki spadają na ziemię i rozkładają się tworząc naturalny nawóz wspomagający zdrowy wzrost trawnika. Zyskasz również na konserwacji w sezonie, która w przypadku kosiarki automatycznej jest ograniczona do minimum. Ponadto CEORA™ jest maszyną akumulatorową, pracuje cicho, nie zakłóca nikomu spokoju i nie wydziela szkodliwych spalin.

Nowością jest również HyperCare - okres następujący bezpośrednio po wdrożeniu systemu, w którym dostępne jest bardziej intensywne wsparcie Autoryzowanego Dilera Husqvarna, zapewniające Klientowi niezawodne działanie systemu – dodaje Paweł Przywózki.

Maszyny zaprojektowano z myślą o użytkownikach profesjonalnych: firmach wyspecjalizowanych w pielęgnacji rozległych terenów zieleni, pracownikach konserwacji zieleni, ośrodków administracyjnych, instytucji, zarządców obiektów sportowych, itp.

 

Niekwestionowany ekspert w dziedzinie koszenia automatycznego

Firma Husqvarna od 1995 r. jest pionierem innowacji w świecie koszenie automatycznego. Dotychczasowa sprzedaż ponad 2,5 mln robotów koszących na całym świecie, świadczy o tym, że Husqvarna jest liderem globalnego rynku technologii automatycznej pielęgnacji trawników. Robot Husqvarna to idealny pomocnik, który pracuje cicho i autonomicznie, zapewniając optymalne rezultaty pracy i pozwalając zaoszczędzić cenny czas na realizację bardziej wymagających zadań.

Robot CEORA™ będzie dostępny w sprzedaży na rynku polskim w I kwartale 2022 r.

PEŁNA TREŚĆ ARTYKUŁU DOSTĘPNA JEST TUTAJ

[1] Badania naukowe Uniwersytetu w Pizie, Autonomous Mower vs. Rotary Mower: Effects on Turf Quality and Weed Control in Tall Fescue Lawn.