❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Prace zimowe w ogrodach i na terenach zieleni

Podziel się

Zima w ogrodzie prywatnym, miejskim parku czy zieleni przyulicznej jest spokojna i piękna – szczególnie, jeśli towarzyszy jej biały, śnieżny puch. To tylko wbrew pozorom chwila oddechu i spokoju dla ogrodników, zarządców zieleni. Wiele osób zapomina o konieczności wykonywania prac związanych z pielęgnacją roślin, co prawda nie ma ich wiele, ale to głównie od nich zależy, w jakiej kondycji zieleń będzie na wiosnę. O czym pamiętać, aby nie zaszkodzić i co ważniejsza nie zniszczyć tego, o co dbaliśmy przez cały okres wegetacji? Co zrobić, aby zapewnić ochronę drzewom, krzewom czy trawnikom przed przemarzaniem? Jak przygotować ogród do zimy?

Tekst: dr Marzena Jeleniewska-Jankowska, Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni, Inspektor Nadzoru Prac w Drzewostanie, Jarocin. Ogrodnik Miejski UM w Jarocinie

 

Zanim poznamy zadania konieczne do wykonania w ogrodzie zimą, zróbmy szybki przegląd prac, które powinny zostać przeprowadzone jeszcze w okresie jesiennym – dzięki temu zyskamy pełny ogląd pielęgnacji roślin po sezonie.

 

#Nawożenie roślin

Dostarczenie roślinom potrzebnych składników odżywczych pomoże im w przetrwaniu zimy. Jednak bardzo ważne jest zasilanie ich nawozami bez azotu odpowiedzialnego za stymulowanie roślin do wzrostu. Dlatego też najbezpieczniejsze jest wybieranie mieszanek oznaczonych jako jesienne.

 

#Nawadnianie

Obfite podlewanie roślin przed zimą dotyczy przede wszystkim iglaków i roślin zimozielonych. Muszą one bowiem zgromadzić zapas wody potrzebny do życia w trudnych zimowych warunkach – przy wysuszającym wietrze, często mocnym słońcu i zmarzniętej ziemi utrudniającej pobieranie wody z opadów atmosferycznych. Mówiąc o podlewaniu, musimy też pamiętać o zabezpieczeniu systemu automatycznego nawadniania i odpowiedniej konserwacji, która polega na usunięciu z niego wody przed zimą.

 

#Zabezpieczanie roślin przed mrozem

Wrażliwe krzewy, młode drzewa i niektóre byliny wymagają okrywania, dzięki czemu łatwiej przetrwają zimę w ogrodzie. Do tego celu można wykorzystać specjalne kaptury, włókninę, stroisze z gałęzi iglaków, korę czy kopczyki ziemi.

Uzupełniania ściółki/kory zrębki drzewnej na rabatach, co również pozwoli ochronić system korzeniowy przed przemarzaniem.

 

#Opryski drzew i krzewów

Zanim nastąpi zima w ogrodzie, trzeba rozprawić się także z chorobami i szkodnikami drzew owocowych. Gdy liście już opadną, a owoce zostaną zebrane, nadejdzie czas na opryski, dzięki którym w kolejnym roku drzewka będą mogły wrócić do życia w pełni zdrowia.

 

#Bielenie drzew

Połączenie mrozu i światła słonecznego może zaszkodzić pniom drzew – pękająca kora pozostawia rany podatne na wirusy, bakterie i zarodniki grzybów. Dlatego w ogrodzie jesienią warto pobielić drzewa lub owinąć je słomianymi matami.

 

Jeśli wszystkie prace jesienne zostaną wykonane, ogród zimą nie powinien przysporzyć zbyt dużo pracy, są jednak takie o których warto pamiętać.

 

#Usuwanie śniegu w zimowym ogrodzie

W zimowym ogrodzie spadł śnieg? To bardzo dobrze! Miękka, puchowa pokrywa będzie stanowiła dodatkowe zabezpieczenie dla korzeni drzew i krzewów. Jednak w przypadku, gdy śniegu będzie bardzo dużo i zacznie on silnie obciążać gałęzie drzew, szczególnie młodych, wówczas należy go usuwać, aby nie doprowadzić do deformacji, a w najgorszym wypadku nawet do ich złamania.

 

#Przycinanie drzew

Zima w ogrodzie jest doskonałym momentem na przycinanie drzew. Takie zabiegi należy wykonywać w miesiącach od listopada do marca, choć najlepiej poczekać na moment odwilży. Dzięki temu można łatwo i efektywnie pozbyć się dzikich odrostów w drzewach owocowych oraz uformować większość drzew iglastych i liściastych. Nie dotyczy to jednak klonu, grabu i brzozy, których cięcie przypada na okres letni.

 

#Dbanie o trawnik

Prawidłowa pielęgnacja trawnika w zimowym ogrodzie polega na tym, aby nie przenosić śniegu z chodników na trawnik podczas odśnieżania – zbyt ciężka pokrywa śnieżna nie będzie wpływała pozytywnie na kondycję trawy.

 

#Zabezpieczanie traw ozdobnych

Wiele gatunków traw ozdobnych wymaga dodatkowego okrycia przeciwmrozowego. Warto zaznaczyć, że w pierwszym roku po posadzeniu, zabezpieczenia na zimę wymagają w zasadzie wszystkie nowo posadzone trawy ozdobne. Gdy tylko zobaczymy, że pędy i liście naszych traw zaczynają usychać, rozpoczynamy przygotowania do ich zabezpieczania.

Najlepiej wybrać do tych czynności dzień suchy i możliwie słoneczny. W taki dzień liście traw nie są mokre i łatwiej można związywać je w snopki. Jeżeli upewnimy się, że pędy traw ozdobnych są suche, przystępujemy do wiązania. Trawy wiążemy w dwóch lub trzech miejscach, aby uformować prawidłowy kształt snopka. Do wiązania liści traw ozdobnych najodpowiedniejszy będzie sznurek jutowy pakowy (może być również inny mocny sznurek).

Do wiązania można też używać liści danej trawy. Najważniejsze jednak jest to, aby nie ścinać uschniętych liści jesienią! Są dodatkową ochroną i zabezpieczeniem traw przed mrozem.

 

Dalsza część artykułu w e-wydaniu!

CZYTAJ ARTYKUŁ