❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Pożyteczni sprzymierzeńcy ogrodu

Podziel się

Ogrody przydomowe, poza wzbudzaniem zachwytu odbiorców i użytkowników, powinny być przyjazne środowisku. Zakładając ogród, musimy brać pod uwagę, że w naszym otoczeniu zaczną pojawiać się różne owady i małe zwierzęta. To dla nich naturalne środowisko, do którego lgną intuicyjnie. Możemy z nimi walczyć lub stworzyć im odpowiednie warunki, by stały się ozdobą naszego ogrodu i korzystnie wpłynęły na rozwój roślinności. Dostrzegając ich pożyteczność, łatwiej zaakceptujemy ich obecność.

Owady są podstawą życia na Ziemi i stanowią istotny składnik łańcucha pokarmowego: pożywienie ptaków, gadów i małych ssaków. Ponadto zapylają rośliny, dzięki którym spożywamy owoce i warzywa. Warto zatem zadbać o to, by czuły się w naszym ogrodzie jak najlepiej

 

Niezależnie od powierzchni, zawsze możemy stworzyć przestrzeń przyjazną naturze, m.in. zwierzętom i owadom, dającą pożywienie i bezpieczne schronienie. Najważniejsze, by odpowiednio skomponować roślinność na rabatach, przy czym warto postawić na rodzime, znane gatunki roślin.

 

Nie taki owad straszny

Mimo iż wielu z nas nie przepada za „towarzystwem” owadów, a czasem nawet się ich boi, są one bardzo ważne w naszym ekosystemie. Są podstawą życia na Ziemi i stanowią istotny składnik łańcucha pokarmowego: pożywienie ptaków, gadów i małych ssaków. Ponadto zapylają rośliny, dzięki którym spożywamy owoce i warzywa. Warto zatem zadbać o to, by czuły się w naszym ogrodzie jak najlepiej. Jak zwabić do ogrodu pożyteczne owady takie jak pszczoły czy biedronki? – Jest na to kilka sposobów, z których podstawowym jest dobór roślin kwitnących na różnorodne kolory, miododajnych i pięknie pachnących. Należy również zwrócić uwagę na długość cyklu kwitnienia o różnych porach. Najlepiej zadbać o jego ciągłość przez możliwie najdłuższy okres. Pamiętajmy, że rośliny kwitną już od marca do późnego października, co daje nam aż 8 miesięcy, w których będziemy mogli cieszyć się pięknem ogrodu.

 

Uczta dla oka i owadów

Pospolite rośliny przyjazne owadom to m.in. mniszek lekarski, chaber bławatek, róża, robinia akacjowa, czeremcha zwyczajna, macierzanka zwyczajna, floks szydlasty oraz różnego rodzaju drzewa owocowe i warzywa. Bez owadów zapylających wiele roślin w ogóle by nie istniało, a lista roślin nektarowych, pozwalających stworzyć ogród przyjazny dla owadów jest znacznie dłuższa, a więc na pewno każdy może skomponować własny zestaw pięknych kwiatów do ogrodu, które polubią także owady. W ogrodzie należy dążyć do bioróżnorodności – im więcej gatunków roślin, tym łatwiej owady pożyteczne znajdą coś dla siebie.

Odrębną grupę roślin stanowią te, dzięki którym w naszym ogrodzie pojawią się motyle. Musimy wówczas postawić nie tylko na zapach, ale również na kolorystykę kwiatów. Najbardziej przyciągają te czerwone, żółte, pomarańczowe, fioletowe i różowe – najlepiej miododajne, jak lewkonia, forsycja pośrednia, lawenda, kocimiętka, wrzos pospolity, astry oraz budleja Dawida. Ważnym aspektem w przypadku motyli jest stanowisko, na jakim umieścimy rabatę. Uwielbiają one przebywać na słońcu i wygrzewać się, a nektar też czerpią w promieniach słonecznych.

 

Naturalne schronienie

Dobrym wabikiem w naszym ogrodzie są także małe źródełka, które pozwalają przetrwać największe upały, a także miejsca, gdzie owady mogą lądować, np. kamienie lub podesty. Na liczebność owadów pożytecznych wpływa ponadto stworzenie zakątka do rozwoju mniej spektakularnych stadiów owada: jaj, gąsienic oraz larw. Warto pomyśleć także o stworzeniu naturalnego schronienia, którym może okazać się niewielka drewniana skrzyneczka luźno wypełniona liśćmi czy słomą, kawałki grubej kory czy drewniana stara gałąź, najlepiej z wywierconymi otworami. Wielu posiadaczy ogrodów stawia także na gotowe domki dla owadów pożytecznych.

CZYTAJ PEŁNĄ TREŚĆ ARTYKUŁU!

Tekst i zdjęcia: Mariola Trzaska

Mariola Trzaska – właścicielka firmy M-SPACE Mariola Trzaska. Z zawodu i zamiłowania architekt krajobrazu. Ukończyła studia magisterskie na Politechnice Białostockiej w 2015 r. Uwielbia otaczać się pięknymi roślinami, podróże oraz literaturę.