❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Opryskiwacz ogrodowy na miarę

Podziel się

Ogrody i tereny zieleni to nie tylko piękne przestrzenie, które są miejscem wypoczynku na świeżym powietrzu. O tereny te trzeba dbać. Wśród narzędzi służących pielęgnacji, ochronie i nawożeniu ważne miejsce zajmuje opryskiwacz.

Tekst: Krzysztof Mielicki, architekt krajobrazu, właściciel firmy Zielone Pojęcie

Zdjęcia: Marolex

 

 

Opryskiwacz jest jednym z podstawowych urządzeń, bez którego czasem po prostu nie da się prowadzić zabiegów pielęgnacyjnych. I choć zasada działania jest prosta i uniwersalna, to współczesny rynek oferuje bardzo szeroką gamę opryskiwaczy. Przed zakupem warto poznać ich cechy i parametry, by dokonać wyboru sprzętu zgodnie z potrzebami. Opryskiwacze mają bardzo szeroki zakres zastosowań: od domowych, po szklarnię, ogród czy sad. Od sprzętu hobbystycznego, po profesjonalny; od pojemności jednego i kilku litrów, po kilka tysięcy litrów. Ręczne, przenośne, mobilne i samobieżne.

 

Opryskiwacz ręczny

Opryskiwacze ręczne są najpowszechniej stosowane wśród użytkowników nieprofesjonalnych, ze względu na nieduże rozmiary i stosunkowo niską cenę. Są bardzo proste w obsłudze, wygodne, lekkie i bezpieczne. Zakres ich pojemności waha się pomiędzy 0,5 a 2 l. Małe rozmiary powodują, że dedykowane są do małoskalowych celów, czyli głównie w domu i na tarasie oraz w ogrodzie. Gdy dotyczy to pojedynczych, niedużych roślin i nie ma potrzeby przygotowania większej ilości cieczy roboczej. Jakość wykonania ma znaczenie. Większość opryskiwaczy ręcznych ma dysze z tworzywa sztucznego. Jeśli będzie on często użytkowany, lepiej poszukać takich z dyszą z mosiądzu, która jest trwalsza, nie osadzają się w niej wykwity z roztworów wodnych i kamień oraz daje lepszy efekt rozpylenia.

Warto też zwracać uwagę, czy jest pokrętło do regulacji strumienia rozpylania oraz filtr rurki zasysającej, która blokuje przedostanie się zanieczyszczeń mechanicznych i zapchanie dyszy. A wbrew pozorom, o zapchanie dyszy, zwłaszcza kiedy opryskujemy, jest bardzo łatwo.

Pojemniki półprzezroczyste lub z paskiem prześwitu ułatwiają kontrolę ilości cieczy wewnątrz.

 

Na ramię… opryskiwacz!

Opryskiwacze naramienne są zwykle większe i posiadają pojemność w granicach od 3 do nawet 12 l. Ale już nawet 6 l cieczy to spory ciężar.

Są one najczęściej stosowane w ogrodach, małych sadach, szklarniach do rozpylania środków ochrony roślin i nawożenia dolistnego. Praca z nimi na większych powierzchniach może być dość szybko męcząca. Zasada ich działania polega na doprowadzaniu powietrza do zbiornika przy użyciu manualnego uchwytu pompy. Powietrze sprężone pod ciśnieniem umożliwia wyrzut cieczy przez dyszę.

Wybierając ten typ opryskiwacza należy przemyśleć, jak często i z jaką ilością płynów potrzebujemy pracować, by mieć możliwość pracy z pełnym zbiornikiem. Przy zbyt małym konieczne będzie często dolewanie nowej porcji roztworu. Kluczowa jest też długość lancy, aby zasięg dyszy był wystarczający. Producenci często oferują lance przedłużane teleskopowo oraz różne rodzaje dysz.

Do oprysku herbicydowego dysza dodatkowo może być chroniona plastikowym kapturem, który ogranicza znoszenie cieczy roboczej przez wiatr i inne rośliny.

 

Plecak także do oprysku

Opryskiwacze ciśnieniowe plecakowe są większe i mają pojemność do 20 l. Zakładane na plecy są bardziej ergonomiczne, równomiernie obciążają kręgosłup i są przeznaczone do pracy na większych powierzchniach, jak sady, uprawy czy parki. Mimo sporych rozmiarów są wygodne, gdyż nie angażują obu rąk przy pracy. Są bardziej wydajne, gdyż dozują większą ilość cieczy, około 1,5 do 1,8 l na minutę.

Wybierając ten typ trzeba brać pod uwagę pojemność, długość lancy oraz wskaźnik ciśnienia w pojemniku – manometr. Tu również należy dostosować model dla osób prawo- i leworęcznych. Ciśnienie bowiem wytwarza się, pompując ręcznie zbiornik rękojeścią, znajdującą się na boku zbiornika.

Opryskiwacze plecakowe akumulatorowe zyskują od pewnego czasu na popularności. Klientów zachęca fakt, że nie trzeba w nich ręcznie pompować ciśnienia w zbiorniku. Ich pojemność waha się zazwyczaj w granicach 16–25 l. Bateria pozwala na długą i wygodną pracę, zależnie od pojemności akumulatora. Jak każdy opryskiwacz plecakowy zaopatrzony jest w regulowanej długości szelki na ramiona. Przy zakupie warto zwracać uwagę na długość lancy i pojemność, które będą odmienne u różnych producentów.

 

Napęd spalinowy

Opryskiwacze spalinowe dają największy komfort pracy dzięki małych rozmiarów silnikowi. Spalinowy silnik istotnie skraca czas pracy opryskiwacza, a niskie spalanie powoduje stosunkowo niewielkie zanieczyszczenie środowiska.

Wadą może być jego głośniejsza praca. Dostępne są modele na kołach, które pozwalają uniknąć dźwigania cieczy. Jak w każdym opryskiwaczu kluczowa jest długość lancy i możliwość regulacji dyszy, by zapewnić jak najwyższą skuteczność.

 

PEŁNY ARTYKUŁ W E-WYDANIU!

CZYTAJ DALEJ