❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Ogrodnictwo Wiśniewski Jacek Junior - Zupełnie nowy rozdział

Podziel się

W ciągu kilkudziesięciu lat swojej działalności firma Ogrodnictwo Wiśniewski Jacek Junior nieustannie stawiała na rozwój. Ten rodzinny biznes stał się cenioną i rozpoznawalną marką nie tylko cebul, bulw i kłączy kwiatowych, ale z czasem również ozdobnych roślin doniczkowych, rozsad warzywnych i owocowych! W ekskluzywnym wywiadzie Jacek Wiśniewski, założyciel firmy, wspomina jej początki, podsumowuje jej dotychczasowy rozwój, miniony rok i opowiada o aktualnych działaniach oraz ambitnych planach na przyszłość.

Jak Ogrodnictwo Wiśniewski Jacek Junior może podsumować miniony rok? Jakie cele udało się Państwu zrealizować w ub.r.?

Rok 2021 był dla nas trochę niewiadomą. Przecież wciąż jesteśmy w okresie pandemii, a taka sytuacja nie jest wszak do końca przewidywalna. Nikt z nas nie miał pewności, czy w momencie wzrostu zachorowań nie zostaną wprowadzone restrykcje, które mogą ograniczyć działalność branży ogrodniczej i naszej również. Na szczęście nie było takich problemów i już w styczniu wiedzieliśmy, że idziemy w dobrym kierunku. Pierwsza połowa roku pokazała, że w branży ciągle tkwi spory potencjał i nasze produkty cieszą się zainteresowaniem klientów. Ten okres cechował się bardzo dużą intensywnością i nieco większym wzrostem sprzedaży. Druga połowa roku utrzymała dynamizm sprzedażowy i wysoki poziom zapotrzebowania na rośliny cebulowe. Sezon jesienny natomiast wymagał od nas sporej elastyczności w działaniu. Opóźniona wegetacja oraz ulewne deszcze w Holandii znacząco wpłynęły na ilość surowca oraz na termin dostaw do Polski. Mieliśmy przez te czynniki pogodowe mniej czasu na produkcję gotowych produktów. Mamy jednak szczęście, że zespół, jaki posiadamy w firmie, stanął na wysokości zadania i wspólnie zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby spełnić oczekiwania naszych partnerów biznesowych. Podsumowując miniony rok, trzeba także wspomnieć, że niestabilność na rynku surowców, których używamy do produkcji, nie ułatwiała nam pracy. Mimo wszystko rok zamykamy bardzo pozytywnie.

 

Jak rozwija się obecnie branża cebul i kłączy kwiatowych w Polsce i innych krajach Europy? Jakie czynniki mają wpływ na jej kondycję? Jak zmieniają się preferencje klientów?

Oceniając branżę cebul kwiatowych i kłączy, myślę, że z punktu widzenia sprzedaży można ocenić ją jako stabilną. Okres ostatnich dwóch lat pokazał, że można osiągać znaczące wzrosty. Na pewno wpływ na to miała sytuacja związana z COVID-19, która przyniosła ograniczenia w podróżowaniu i spora grupa naszych rodaków zaczęła interesować się zielonym hobby i aranżacją swoich ogrodów, tarasów czy balkonów. Ten znaczący wzrost popytu istotnie wpłynął na rynek. Bezwładność rynku produkcyjnego jest znacznie większa od szybko zmieniającego się popytu. Znaczące powiększenie uprawianych areałów hiacynta czy krokusa wymaga kilku lat. W związku z tym obserwujemy sytuację, w której pojawiają się braki dostępności w niektórych gatunkach, co ma wpływ na ich wzrosty cen. Sezon jesienny pokazał, że kluczowa w naszej działalności jest dostępność towaru. Jeśli tu zadbamy skrupulatnie o wszystkie szczegóły, to będzie to połowa sukcesu. Druga połowa to znalezienie odbiorców na nasze produkty i spełnienie ich oczekiwań, które częściowo się zmieniają. Poszukiwane są większe rozmiary cebul czy kłączy, które przekładają się na bardziej widowiskowy efekt w okresie kwitnienia.

 

 

O jakie interesujące nowości wzbogaciła się oferta firmy? Jakich nowych cebul bulw i kłączy możemy spodziewać się w Państwa portfolio w rozpoczynającym się roku?

Sezon wiosna 2022 zaczynamy  w dużej mierze z naszą stałą ofertą, która ma mocno ugruntowaną pozycję na rynku. Nie zapominamy jednak o nowościach, które są zawsze oczekiwane. Nasz koncept owocowo-warzywny zmodyfikowaliśmy, dodając ziemniaki i imbir. Stale powiększamy naszą ofertę o nowe odmiany zarówno w kartonach uchylnych, zestawach, jak i w kapersach. Te ostatnie zyskują w ostatnim czasie na popularności. Zestawy składające się z bylin miododajnych, dalie pomponowe czy nowe odmiany liliowców cieszą się sporym zainteresowaniem. Oferujemy w tym roku również odmianę dalii, której karpa w rozmiarze XXL wygląda naprawdę imponująco. Znaczącymi grupami, które oferujemy naszym odbiorcom, są dalie, mieczyki, lilie oraz szeroki asortyment bylin.

 

 

Rok 2021 to także jubileusz 20 lat Państwa firmy.

Tak, w czerwcu minęło 20 lat od rozpoczęcia naszej działalności pod marką Ogrodnictwo Wiśniewski Jacek Junior. Była to doskonała możliwość, żeby powspominać początki firmy oraz prześledzić poszczególne etapy jej rozwoju. Właśnie rozwój jest tu słowem kluczowym. Patrząc na naszą historię oraz tempo zmian, można powiedzieć, że nieustannie się rozwijaliśmy przez cały ten czas. Inwestycje w infrastrukturę czy w maszyny były zawsze ryzykowne, natomiast podejmowanie tego ryzyka się opłaciło. Miejsce, gdzie obecnie mieści się siedziba firmy w miejscowości Góraszka, kształtowało się przez 40 lat. Dziś jest domem dla kilku firm oraz miejscem pracy dla 150 osób w ramach jednej grupy kapitałowej!

 

PEŁNA TREŚĆ WYWIADU DOSTĘPNA W E-WYDANIU!