❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

#OgródNaWidelcu

27.01.2022 12:05:00

Podziel się

Liczba grzybów jadalnych zidentyfikowanych na całym świecie przekracza 2,3 tys. gatunków, ale na 85% podaży składa się jedynie pięć gatunków: pieczarka dwuzarodnikowa, boczniak ostrygowaty, twardziak jadalny (shiitake), uszak bzowy i płomiennica zimowa. Podczas, gdy te ostatnie grzyby są azjatycką specjalnością, w europejskich uprawach prym wiedzie pieczarka.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jaka jest historia pieczarki dwuzarodnikowej w naszym kraju
  • Dlaczego warto uprawiać lub kupować pieczarki
  • Jakie zastosowanie mają pieczarki

 

Trochę historii

Pieczarka dwuzarodnikowa (Agaricus bisporus) została sprowadzona do Polski w XVIII w. Początkowo uprawiana była na niewielką skalę w piwnicach dworów szlacheckich i uchodziła za produkt ekskluzywny. Dopiero w latach 60. XX w. jej produkcja zaczęła się rozwijać. Stopniowe zmiany w organizacji produkcji i postęp technologiczny sprawiały, że zbiory były coraz większe: w 1970 r. wyniosły one 2 tys. ton, w 2000 r. – 85 tys. ton, a w 2020 r. – 340 tys. ton!

Zbiory pieczarek w naszym kraju rosną z roku na rok i nawet pandemia koronawirusa nie zahamowała tego wzrostu. Ponad 1/3 pieczarek białych spożywanych w Europie jest produkowana w Polsce, która jest uważana za światowego lidera w eksporcie tego gatunku. Polskie pieczarki eksportowane są przede wszystkim do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. Cenione są głównie za smak, bardzo wysoką jakość i stosunkowo niską cenę. Paradoksalnie, mimo że nasze pieczarki podbiły Europę, ich spożycie w Polsce jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej.

 

Sezon na pieczarki

Gwarancją udanych zbiorów jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury podłoża i powietrza podczas poszczególnych etapów wzrostu grzybni. Dlatego też pieczarki na sprzedaż uprawiane są w specjalnie przystosowanych do tego obiektach przez cały rok. Sezon na te smaczne grzyby więc nigdy się nie kończy.

Pieczarki można też uprawiać samodzielnie: w sprzedaży są specjalnie przygotowane podłoża z zaszczepioną grzybnią. (Tak na marginesie: uprawiać można nie tylko pieczarki, ale też borowiki, rydze, koźlarze, boczniaki, shiitake, a nawet trufle!).

A kupować i uprawiać pieczarki warto, ponieważ – wbrew obiegowej opinii – jak i inne grzyby, nie są one pozbawione wartości odżywczych. Ze względu na bardzo niską zawartość tłuszczu i cukrów są niskokaloryczne i mają niski indeks glikemiczny. Są przede wszystkim cennym źródłem potasu, witamin z grupy B i witaminy D. Minusem może być fakt, że są ciężkostrawne – jak to grzyby.

Pieczarki nadają się do gotowania, smażenia, duszenia, zapiekania, grillowania, marynowania, suszenia i mrożenia (po obgotowaniu lub przesmażeniu). Dodane do rosołu czy sosu nadadzą mu głębszego smaku i koloru. Sporo osób je pieczarki na surowo. Trzeba jednak wiedzieć, że opinie na temat bezpieczeństwa jedzenia pieczarek na surowo są podzielone. My polecamy spróbować brązowych pieczarek, które mają intensywniejszy aromat, zbliżony do grzybów leśnych. Ciekawym typem są wśród nich duże, otwarte owocniki, sprzedawane pod nazwą portobello, świetnie nadające się do grillowania i nadziewania.

 

CIEKAWOSTKI

  • U największych producentów pieczarek w Polsce zbiera się około 275 ton świeżych grzybów tygodniowo.
  • Przez pewien czas do uprawy pieczarek wykorzystywano obiekty przynależne do Twierdzy Brześć, np. Prochownię Terespol, obiekt z 1913 r.
  • Nowoczesne polskie pieczarkarnie to hale, w których możemy sterować wszystkimi parametrami związanymi z uprawą, a wszystkie etapy produkcji, za wyjątkiem zbiorów, są zautomatyzowane.
  • Pieczarka, jak inne grzyby, wykształciła mechanizm, dzięki któremu może chronić się przed innymi grzybami. W tym celu m.in. wytwarza nadtlenek wodoru. Ta sama substancja jest stosowana w pieczarkarniach do dezynfekcji pojemników służących do uprawy.

dr Joanna Gałązka i dr Jakub Garnis

Edukatorzy roślinni, twórcy projektu Zrób To Z Nami Online.

POZNAJ PROJEKT

Pełny tekst w wydaniu online, zapraszamy do lektury!