❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Obowiązkowy punkt w ogrodniczym kalendarzu

Podziel się

Targi GARDENIA to coroczny mocny i obowiązkowy punkt w kalendarzu profesjonalnego ogrodnictwa – nadają tempa branży, wyznaczają trendy oraz łączą pasjonatów zieleni z wielu zakątków świata. W 2022 roku gościły niemal 300 wystawców z Polski i Europy, a teren MTP zgromadził ponad 12 000 uczestników, co stanowi dowód, że branża ogrodnicza jest spragniona nowych wartościowych kontaktów, najświeższej wiedzy merytorycznej i wymiany doświadczeń.

Miniona edycja targów Gardenia dowiodła, że zainteresowanie projektowaniem i utrzymywaniem zieleni nie mija po pandemicznym zrywie, i choć nie jest już tak silne, to nadal nic nie wskazuje na załamanie tego trendu. Mimo stosunkowo trudnego otoczenia rynkowego, branżę ogrodniczą można uznać za działającą stabilnie. Tematem przewodnim minionej edycji targów Gardenia był „ekologiczny ogród”, który z silnego trendu stał się dominantą rozwoju tej branży.

 

W 2023 roku organizatorzy zamierzają kontynuować wątki dobrze zaprojektowanej zieleni – walkę z miejską szarzyzną, propagowanie różnorodności biologicznej, nowoczesne rozwiązania dla ekonomicznej i ekologicznej pielęgnacji roślin w skali mikro i makro. Motyw przewodni XVII Targów GARDENIA to „Uniwersalny ogród”. Zagadnienie to będzie punktem wyjścia dla prezentowanej przez wystawców oferty, a organizatorzy zachęcają do skupienia się w szczególności na trendach i nowościach branżowych w kontekście mądrego, długofalowego planowania zieleni.

 

W programie merytorycznym edycji listopadowej przewidziane są między innymi: XVII odsłona konwentu Miejska Sztuka Ogrodowa, IV edycja Areny Krajobrazu, a także konferencje branżowe, pokazy i warsztaty florystyczne oraz liczne warsztaty i prelekcje dla profesjonalistów i szerokiej publiczności. Po raz kolejny istotnym aspektem Gardenii będzie obecność szkół i uczelni kierunkowych. – Branża z zadowoleniem obserwuje aktywność młodych ludzi i ich chęć rozwoju w kierunkach mających swoje zastosowanie w szeroko pojętej branży ogrodniczej. Wybrane zagadnienia kolejnej edycji Gardenii ponownie skierujemy do młodszej publiczności, w szczególności studentów uczelni wyższych. Również poruszona tematyka ekologii doskonale wpisała się w ofertę wystawców oraz oczekiwania zwiedzających, jest to więc kolejny istotny aspekt do uwzględnienia w planie edycji 2023. – mówi Paulina Maniecka, dyrektor projektu Gardenia.

 

Ekspozycja, podobnie jak w roku ubiegłym, obejmie wszystkie sektory ogrodnictwa – od oferty maszynowej, poprzez podłoża, nawozy, nawadnianie, nasiona, akcesoria ogrodnicze, aż po sektor florystyczny. Targi Gardenia odwiedziło ostatnio łącznie 12 067 uczestników z 23 państw Europy
i Świata
, w tym w największej liczbie z Austrii, Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Holandii, Włoch, Norwegii, Słowenii, Szwecji i Ukrainy. Na targach stawili się przedstawiciele z większości sieci handlowych i dystrybucyjnych. Ważnym aspektem ubiegłorocznych targów Gardenia była silna obecność centów ogrodniczych, przede wszystkim tych zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Centrów Ogrodniczych oraz Grupie Zakupowej DCO.

 

Gardenia 2023 będzie rozplanowana w przestrzeni pawilonów 5 i 6, czyli dwóch największych hal na terenie MTP. W edycji 2022 stoiska zaprezentowało niemal 300 wystawców, zarówno jako indywidualne, jak i łączone ekspozycje. Stanowi to 38% wzrost w liczbie wystawców względem poprzedniego roku. Edycja ta była również niezwykle popularna wśród nowych firm, było ich aż 71. Łącznie, Targi Gardenia miały przyjemność gościć wystawców z 12 krajów. W roku 2022 również liczba szkółek prezentujących swoje produkty wzrosła względem poprzedniego roku dwukrotnie, w nadchodzącej edycji organizatorzy spodziewają się utrzymania i rozwoju tej tendencji.

 

Silnym wyróżnikiem Gardenii był bogaty program wydarzeń – 5 konferencji, 6 warsztatów dla publiczności, 13 otwartych pokazów, 3 konkursy florystyczne, konkurs dla architektów krajobrazu oraz liczne aktywności wystawców wypełniły 3 targowe dni po brzegi w atrakcje dla pasjonatów
i profesjonalistów ogrodnictwa. – Tworzenie jednego z najważniejszych i największych wydarzeń dla branży ogrodniczej w Polsce to dla nas zaszczyt i wyzwanie, które co rok podejmujemy z nową energią. Na nadchodzącą edycję przygotowujemy jeszcze ciekawszą ekspozycję i wierzymy, że zarówno wystawcy, jak i zwiedzający wyjdą pełni wspaniałych wrażeń i inspiracji na kolejny sezon. – mówi Paulina Maniecka.

Targi Gardenia odbędą się w dniach 23-25 listopada 2023 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Zapraszamy!

POZNAJ GARDENIĘ czytaj artykuł