❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Nowe nasadzeniowe trendy i roślinne bestsellery

Podziel się

Oferta sklepów i centrów ogrodniczych co roku powiększa się o nowe grupy asortymentowe. Jej sercem i sprzedażowym fundamentem pozostają jednak rośliny, które w Europie Środkowo-Wschodniej, według Euromonitor International, generują aż 56% dochodów w obrębie sektora ogrodniczego. Dlatego od trafnego rozpoznania roślinnych trendów i preferencji kupujących zależy finansowy sukces każdej placówki detalicznej wyspecjalizowanej w sprzedaży produktów ogrodniczych.

W dobie globalnej pandemii, zamkniętych restauracji, ośrodków kultury i rozrywki, sportu i rekreacji, ogrodnictwo staje się coraz popularniejszym hobby, co znajduje wyraźne odzwierciedlenie w światowym wzroście sprzedaży roślin. Z ustaleń Garden Media Group zaprezentowanych w raporcie Garden Trends Report 2021 wynika, że od wybuchu pandemii liczba młodych ogrodniczych hobbystów w Stanach Zjednoczonych powiększyła się aż o 16 mln! Według danych amerykańskiego stowarzyszenia National Garden Bureau średnia wartość koszyka zakupowego właścicieli ogrodów w wieku od 35 do 44 lat w ub.r.  wyniosła aż 608,5 dol. Światowemu wzrostowi zapotrzebowania na materiał roślinny sprzyja ponadto wyraźne ożywienie na rynku domów wolnostojących.

Zielona rewolucja nad Wisłą

Również w naszej części Europy i w Polsce obserwuje się dynamiczny wzrost sprzedaży roślin ozdobnych. Ostatnie badania agencji Sales Intelligence dowodzą, że od pierwszego lockdownu popularność ogrodnictwa w naszym kraju w porównaniu do 2019 r. znacząco się zwiększyła. Zainteresowanie samymi donicami, skrzynkami i pojemnikami do uprawy roślin wzrosło aż o 82%! – Ograniczenie wyjazdów i podróży spowodowało nakierowanie uwagi klientów na własny dom, ogród, balkon czy taras – uważa Karolina Filipiak z Polskiego Stowarzyszenia Centrów Ogrodniczych. – Sprzedaż asortymentu roślinnego wzrosła nawet kilkukrotnie.    

Powiew świeżości

Popytowi na materiał roślinny sprzyjają nowe nasadzeniowe trendy, m.in. moda na tzw. ogrodnictwo pojemnikowe, trawy ozdobne, kwietne łąki, ogród przyjazny owadom zapylającym, renesans roślin balkonowych i rabatowych. Dlatego wg platformy Homebook.pl w br. najlepiej założyć efektowną uprawę w wysokich skrzynkach, która usprawni opiekę nad roślinami i ograniczy rozwój chwastów. W 2021 r. w europejskich i polskich ogrodach będzie królować monochromatyzm: np. biel lub szarość przełamana m.in. fioletem. Moda ta mogła przywędrować za sprawą popularnego w USA filmu „Szare ogrody”.

Do łask wracają też barwne i pozornie nieuładzone ogrody rustykalne, zagospodarowane dobrze znanymi roślinami: przeważnie kwiatami, kwitnącymi krzewami, drzewkami owocowymi, a także ziołami i warzywami. Na popularności zyskują poza tym ogrody angielskie z luźnymi, romantycznymi kompozycjami nasadzeń, w których pierwsze skrzypce grają róże oraz kwitnące pnącza. Należy jednak zaznaczyć, że aksamitny trawnik w tej estetyce ustępuje miejsca łąkom kwietnym. Do obu tych estetyk nawiązuje ogród naturalistyczny, w którym ważną rolę odgrywają duże okazy drzew oraz krzewów oraz piętrowe nasadzenia.       

W kwitnącym bogactwie

Lilaki, kaliny, jaśminy, hortensje, róże, piwonie, klematisy, groszki czy nasturcje pomogą konsumentom stworzyć wymarzony ogród w stylu angielskim lub wiejskim. Romantyczny nastrój podkreślą słoneczniki, gladiole, mniejsze dalie, floksy, rudbekie, szałwie i cynie, a także niezapominajki i aksamitki. W białym ogrodzie z kolei obok dalii lub róż dobrze sprawdzą się świecznice, smagliczki, stokrotki, konwalie, przebiśniegi czy zawilce. Na rabatach natomiast oprócz szałwii niezmiennie królować będą bratki, fiołki, pelargonie, begonie i surfinie. Warto zaznaczyć, że skłonność właścicieli ogrodów w Polsce do tworzenia bardziej naturalistycznych ogrodów sprawia, że na znaczeniu znów zaczynają zyskiwać ponadczasowe byliny, które pozwalają się cieszyć swoim pięknem na dłużej.

Tekst: Marcin Fajerski

Zdjęcia: Pexels, Pixabay, Pxhere

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ