❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Nawodnienie: ważny techniczny element ogrodu

Podziel się

Ogród to składowa wielu elementów. Zagospodarowania, drobnej architektury, sieci oraz urządzeń technicznych i oczywiście roślin. I właśnie te ostatnie wymagają największej uwagi. W tym regularnego nawadniania, które w dzisiejszych czasach, bez najmniejszych obaw, można powierzyć zaawansowanym systemom.

autor tekstu: Tomasz Szostak

Projekt systemu nawadniania

Warto, aby rozpoczęcie procesu projektowego było poprzedzone terenowym spotkaniem z projektantem. To na nim powinny zostać określone oczekiwania i możliwości inwestora.

Przede wszystkim powinien być przeanalizowany teren i jego:

  • ukształtowanie,
  • otoczenie,
  • potencjalne przeszkody,
  • uwarunkowania, które mogą mieć wpływ na przyszły system nawodnienia.

Natomiast sprawę bezwzględnie ułatwia ewentualny projekt ogrodu i nasadzeń, który może być doskonałym punktem wyjścia do dalszych prac projektowych.

 Wydajność źródła wody

Innym ważnym i niestety często pomijanym elementem jest sprawdzenie wydajności źródła wody, które będzie zasilało cały system nawadniania ogrodu. A polega ono na założeniu na wyjściu źródła wody z budynku specjalnego urządzenia, które jest w stanie zmierzyć, jakie jest ciśnienie wody przy określonym poborze.

Są to niezwykle istotne dane, które projektantowi dają obraz tego, czy źródło wody jest w stanie obsłużyć wszystkie przewidziane dla danego ogrodu rozwiązania, a konkretnie działające w tym samym czasie zraszacze czy linie kroplujące.

Czym podlewać ogród?

Efektem spotkania i podjętych ustaleń powinno być opracowanie kompleksowego projektu. W jego skład wchodzą:

  • wynurzalne zraszacze w trawnikach,
  • linie kroplujące w rabatach,
  • armatura pomocnicza i sterująca.

Integralną częścią projektu jest oczywiście zestawienie materiałowe, które pozwala na bezproblemowe skompletowanie materiałów do przyjętych rozwiązań, a tym samym bezproblemową realizację.

Wykonanie systemu nawadniania

Realizacja budowy systemów nawodnieniowych najczęściej składa się z dwóch etapów. Pierwszy polega przede wszystkim na zainstalowaniu elementów podziemnych, do których nie będzie dostępu po wykończeniu ogrodu, choćby ze względu na ułożenie siatki przeciw kretom czy wykonaniu trawnika.

Na początek montowane są tzw. skrzynki rozprowadzające wodę do poszczególnych części całego systemu oraz poszczególne nitki systemu nawadniania (sekcje). Najczęściej to te, które za pomocą zraszaczy będą nawadniały trawniki, jak również te, które będą zasilały linie kroplujące w rabatach czy warzywnikach.

Warto wspomnieć, że jeśli korzysta się ze sprawdzonych rozwiązań, jak np. Gardena “Quick and Easy”. To wszystkie elementy spinają się za pomocą łączników, rozdzielaczy i rur montażowych.

Sam proces realizacji prac to tak naprawdę wykonanie wykopu, bruzdy o szerokości około 10 centymetrów, w której układane są rury i wszystkie elementy, a następnie zasypanie i zagrabienie ziemi do wcześniej przygotowanych poziomów.

Etap drugi realizacji prac związanych z budową systemu nawadniania, wykonywany najczęściej w końcówce budowy ogrodu.

To tak naprawdę już tylko kilka elementów, które wychodzą z przygotowanych wcześniej rur montażowych. Najczęściej są to reduktory ciśnienia będące łącznikami pomiędzy rurami montażowymi a rurami linii kroplujących, linie kroplujące do zasilania rabat, a także zraszacze zasilające trawniki.

Współczesne systemy nawadniania wykorzystują najnowszą technologię, która niezwykle ułatwia ich obsługę. Wielu producentów dostarcza systemy smart. To inteligentne rozwiązania, które pozwalają na sterowanie zdalne za pomocą smartfona z praktycznie z dowolnego miejsca na świecie.

Dodajmy, że ogród smart to nie tylko sterowanie wodą. To koszenie trawnika, oświetlenie czy inne elementy dekoracyjne.

Pełna treść artykułu dostępna jest w e-wydaniu!

czytaj dalej