❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Naturalne stawy kąpielowe – ozdoba ogrodów i sposób na zdrowy relaks

Podziel się

Epidemia koronawirusa oraz związane z nią ograniczenia sprawiły, że naturalne stawy kąpielowe zyskały na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na stworzenie takiego prywatnego kąpieliska w swoim ogrodzie, które jest nie tylko zdrowszą, ale i tańszą alternatywą dla basenu tradycyjnego. Naturalne stawy kąpielowe dają też wiele możliwości aranżacyjnych, co jest dużym atutem dla miłośników pięknych ogrodów.

Tekst i zdjęcia: Hydroidea

Kto nie lubi kąpieli w czystym jeziorze w otoczeniu natury i zapachu kwitnących kwiatów? Szczęśliwi posiadacze ogrodów mogą cieszyć się podobnym kąpieliskiem codziennie, nawet gdy nie dysponują dużym terenem. Naturalne stawy kąpielowe z zaawansowanymi technologicznie systemami oczyszczania wody zajmują bowiem zaledwie 50 m² powierzchni. Co więcej, można je idealnie wkomponować w charakter ogrodu i odpowiednio zaaranżować, np. staw w górach z kamienistym dnem i krystalicznie przejrzystą wodą, jezioro w lesie z romantyczną kładką czy piaszczystym brzegiem niczym plaża nad brzegiem morza.

 

Naturalny, czyli jaki?

Ekologiczne stawy kąpielowe łączą najlepsze cechy basenu tradycyjnego i naturalnego zbiornika wodnego. Umożliwiają kąpiel w krystalicznie czystej wodzie spełniającej wysokie wymagania sanitarne, a jednocześnie wolnej od chloru i innych szkodliwych środków dezynfekujących. W naturalnych stawach kąpielowych wykorzystuje się wyłącznie biologiczne i mechaniczne metody filtracji bezpieczne dla fauny, flory i środowiska. Kluczowe jest stworzenie takich warunków w ekosystemie wodnym, aby możliwe było zachowanie równowagi biologicznej. Wtedy zostaje uruchomiony proces samooczyszczania się wody, podobnie jak dzieje się to w naturalnych zbiornikach wodnych. – Naturalny staw kąpielowy będzie prawidłowo funkcjonować tylko wtedy, gdy zostanie właściwie zaprojektowana i wykonana jego strefa regeneracyjna, która pełni rolę filtra biologicznego. Składają się na nią: filtry bagienne wraz z roślinami pochłaniającymi z wody szkodliwe związki, szczepy pożytecznych bakterii tworzące biofilm, mineralne adsorbenty fosforanów i metali ciężkich oraz naturalne złoża mineralne i filtracyjne. Strefę regeneracyjną można wprawdzie znacznie zmniejszyć, a nawet zlikwidować, ale wiąże się to z koniecznością zastosowania zaawansowanych technologicznie urządzeń jak filtry bębnowe i bioreaktory – mówi Roman Bloch, właściciel  firmy Hydroidea, która zajmuje się projektowaniem i budową stawów kąpielowych oraz jest producentem ekologicznych preparatów pielęgnacyjnych do zbiorników wodnych.

Oczyszczanie stawu kąpielowego w sposób naturalny niesie ze sobą wiele korzyści. Taka woda jest bezpieczna nie tylko dla środowiska, ale również dla zdrowia (nie podrażnia skóry), a sam staw w utrzymaniu jest tańszy w porównaniu do basenu tradycyjnego, ponieważ nie wymaga stosowania kosztownych środków chemicznych.

 

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ TUTAJ!