❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Nasienne trendy

Podziel się

Z danych agencji informacyjnej MarketsandMarkets wynika, że światowa sprzedaż nasion warzyw i owoców przekroczyła próg 9,8 mld dol., a do 2025 r. ma zwiększyć się do 14,4 mld dol., rosnąc w średniorocznym tempie wynoszącym 8,2%

Renesans ogrodniczego hobby w Polsce i na świecie sprawia, że popyt na nasiona ogrodnicze wciąż mocno szybuje w górę, a trend „wyhoduj to sam!” przeżywa obecnie swoją drugą młodość! Znajduje to swoje odzwierciedlenie w rosnącej sprzedaży całego asortymentu nasiennego.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie trendy mają wpływ na sprzedaż nasion dla hobbystów
  • Jakich nasion poszukują obecnie entuzjaści ogrodnictwa
  • Jakie prognozy można wysunąć dla sprzedaży nasion

 

 

 

Obecnie planowanie nasadzeń w ogrodach, na balkonach i tarasach ma uwypuklać poszczególne kolory, zapachy czy teksturę roślin. Wszystkie elementy te mają tworzyć w pełni pochłaniającą przestrzeń życia i wypoczynku. Moda ta z pewnością sprzyja zapotrzebowaniu na szeroką paletę nasion z różnych grup asortymentowych.

 

  1. Jak sobie posiejesz, tak wypoczniesz!

Na skutek pandemii w 2020 i 2021 r. granica między domem a ogrodem, tarasem czy werandą jeszcze bardziej się zatarła. Przydomowa zieleń stała się miejscem pracy i medytacji, prywatnym SPA, outdoorową kuchnią i bawialnią z zadbanymi trawnikami jako zewnętrznymi dywanami.

W swoim zielonym zaciszu konsumenci zaczęli spędzać coraz więcej czasu: samotnie, w gronie rodziny i przyjaciół. Nic dziwnego, że popularność zyskuje obecnie wydzielanie w ogrodach różnych stref: pracy, przygotowywania potraw na świeżym powietrzu, relaksu i zabawy. Można w związku z tym oczekiwać, że w najbliższej przyszłości na znaczeniu coraz bardziej będą zyskiwać specjalistyczne mieszanki traw: szybko rosnące i samozagęszczające się – dla nowicjuszy i ogrodników ceniących sobie wygodę, rekreacyjne i sportowe – dla aktywnie wypoczywających rodzin, a także prestiżowe i dekoracyjne – dla ogrodniczych perfekcjonistów.

 

  1. Ale kosmos!

Świadomość ekologiczna amatorów ogrodnictwa na terenie całej Europy – z Polską włącznie – zauważalnie się zwiększa. Równolegle miłośnicy roślin wykazują nieco luźniejsze podejście do aranżowania swojej zielonej przestrzeni wypoczynku. Sprawia to, że konsumenci coraz chętniej sięgają po barwne łąkowe mieszanki nasienne lub nasiona polnych kwiatów takich jak np. astrowate kosmosy. Produkty te pojawiają się ostatnio w bardzo atrakcyjnej formie: tubach czy bombach. Onętki wraz z miłkami, orlikami, chabrami, rumiankami, maciejkami, powojami, jeżówkami, makami, faceliami, szałwiami i złocieniami tworzą nieskrepowaną, sielską atmosferę i pomagają stworzyć w zielonym zakątku romantyczny, malowniczy klimat współgrający z ziołowymi bylinami, ozdobnymi trawami i krzewami.

 

III. Satysfakcjonujące plony

W lansowane obecnie nasadzeniowe trendy doskonale wpisuje się powracająca właśnie moda na własną uprawę warzyw. Łatwe w uprawie i kolorowe odmiany sałat, barwne papryki, szczypiorki, botwinka stają się cenioną ozdobą rabat. Niektóre warzywa świetnie sprawdzają się też w uprawie pojemnikowej. Właściciele ogrodów coraz częściej decydują się natomiast na założenie warzywników z pomidorami, ogórkami, bakłażanami, cukiniami, rzodkiewkami czy brokułami. Kupowanie ich zawsze stanowi jakąś opcję dla konsumentów, lecz obserwowanie jak warzywa rosną po wysianiu, jest źródłem wewnętrznej satysfakcji i ma wartość terapeutyczną. Można spodziewać się, że trend „wyhoduj to sam!” nie odejdzie szybko w niepamięć dzięki modzie na roślinną dietę oraz zdrowe odżywianie.

Czytaj pełny artykuł w e-wydaniu!