❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Moda na egzotyczne rośliny: poznaj topowe gatunki

Podziel się

Faktem jest, że rośliny egzotyczne w Polsce uprawiane są od lat. Dziś egzotyka wychodzi także z oranżerii na balkony i tarasy. Może również do Ciebie docierają już pytania od klientów w tym temacie?

 

Tekst i zdjęcia: Sylwia Hennek

 

Egzotyczne rośliny do ogrodów, na tarasy i balkony już są trendem. Świadczy o tym choćby to, że centra budowlane coraz śmielej wprowadzają egzotyki do swoich działów Ogród.

Palmy, bambusy czy banany pojawiają się w czasopismach i programach ogrodniczych. Prężnie działa również wiele 'egzotycznych' grup na FB - moja ma prawie 13 tys. członków i są wśród nich zarówno osoby, które chcą egzotyki mieć u siebie, jak i profesjonaliści, którzy szukają wiedzy i inspiracji dla swoich klientów. Coraz więcej osób chwali się egzotyką w swoim ogrodzie w social mediach inspirując innych.

Moda na egzotykę w ogrodzie dopiero zaczyna się na dobre rozkręcać, dlatego jeśli projektujesz ogrody, jak i jeśli prowadzisz centrum ogrodnicze, warte jest zainwestowania choćby kilku minut w przeczytanie tego artykułu do końca, by ocenić ich potencjał dla rozwoju Twojej oferty. Nadal to temat z jednej strony budzący niedowierzanie, czy obawy, a z pewnością wiąże się z nim sporo mitów.

Dlatego na bazie 15-letniego doświadczenia z egzotycznymi roślinami w Polsce z chęcią oferuję swoje wsparcie jako przewodniczki po tym temacie. Dziś dowiesz się konkretnie, jakimi egzotycznymi roślinami szczególnie polecam się zainteresować, jeśli dopiero zaczynasz z nimi biznesową przygodę.

 

Egzotyki w ogrodzie naprawdę nie wymagają kosmicznego wysiłku, by pięknie i zdrowo rosły. Jeden z moich klientów ocenił nawet, że więcej pracy w ciągu roku ma z pielęgnacją trawnika, niż palmy mrozoodpornej w ogrodzie. Sekretem sukcesu jest wiedza o tym, jak rośliny dobrać i jak o nie zadbać, by rosły zdrowo, pięknie i przynosiły nam kolejnych zadowolonych klientów.

 

Warto jeszcze zaznaczyć, że temat roślin egzotycznych powinien Cię zainteresować szczególnie, jeśli Twoja firma kieruje swoją ofertę do klientów premium: takich, którzy pragną się wyróżnić, podróżują, marzą o efekcie wow i mają na to pieniądze.

 

 

Bambusy w trzech grupach

To numer 1, ze względu na szybki wzrost, bogactwo możliwości zastosowania, mnogość ciekawych gatunków i łatwość uprawy. Bambusy, które możemy sadzić w Polsce możemy podzielić na 3 grupy:

*najwyższe to drzewiaste filostachysy (4-6 m),

*średnie to kępowe fargezje (2-3 m),

* niskie, to okrywowe Pleioblasty i Sasaelle (0,5-1,5 m).

Bambusy świetnie nadają się na żywopłoty, ekrany widokowe, solitery, do kompozycji z roślinami kwitnącymi i innymi trawami. Są tu gatunki o wyrazistym wyglądzie. Już z daleka przyciągają wzrok. Są też bardzo harmonijne, dobrze sprawdzające się w roli tła.

Coraz chętniej bambusy sadzone są w pojemnikach na balkonach i tarasach, tworząc w ten sposób zielone zasłony dodające prywatności.

 

Bambusy drzewiaste (Phyllostachys) rosną silnie, dlatego do nich zawsze stosuje się specjalną barierę korzeniową. Wyznacza ona przestrzeń, które mają zająć. Co istotne, istnieje bogata grupa bambusów kępowych (Fargesia) które nie wymagają żadnych barier, a nadal tworzą piękne zielone ściany.

Bambusy okrywowe (Pleioblastus, Sasaella) są świetne do niskich nasadzeń - na obwódki rabat, niskie żywopłoty czy do zadarniania. W każdej z tych trzech grup znajdziemy odmiany odpowiednie do słońca, cienia i półcienia.

 

 

Palmy mrozoodporne?

 

Tak zwane palmy mrozoodporne to temat gorący szczególnie latem, gdy trwa sezon urlopów zarówno wyjazdowych, jak i tych we własnym ogródku.

Najbardziej odporną na mróz palmą do uprawy w Polsce jest niewątpliwie szorstkowiec Fortune’a (Trachycarpus fortunei) o włochatym pniu i ciemnozielonych, wachlarzowatych liściach. Ten gatunek posadzony w gruncie jest bezpieczny do -12 stopni Celsjusza.

Oczywiście, jeśli egzemplarz jest zdrowy i zadbany. Przy niższych temperaturach stosuje się osłony, a nieraz również kable grzewcze z termostatami. Już teraz działają w Polsce firmy specjalizujące się w ofercie takich palm, oferujące również usługę zabezpieczenia ich na zimę. Zaczynają wprowadzać na rynek wygodne, funkcjonalne i estetyczne osłony, aby zabezpieczenie tych roślin na zimę było jak najmniejszym wysiłkiem dla klienta i jednocześnie dobrze prezentowało się w ogrodzie.

Takie innowacje również świadczą o rozwijającym się trendzie. Poza szorstkowcem Fortune’a istnieją również inni dekoracyjni krewniacy, jak szorstkowiec Wagnera, czy kochające słońce krzaczaste karłatki (Chamaerops humilis). Te nadają się zarówno do nowoczesnych nasadzeń, jak również do bardziej naturalistycznych aranżacji. Szczególnie interesująca wśród nich jest odmiana ‘Cerifera’ o niebiesko-zielonych liściach.

Palmy naturalnie mogą też być sadzone w donicach, przenosząc klimat wakacji na balkony, tarasy do ogródków restauracyjnych, zaś szczególnie do modnych w ostatnich latach beach barów przy jeziorach i rzekach.

 

 

Bananowce z wigorem

 

Banany, nazywane też bananowcami, to tropikalne rośliny, które zachwycają szybkim wzrostem, a przede wszystkim wyjątkowo egzotycznym wyglądem dużych liści i smukłego pseudopnia. Wspaniale wyglądają posadzone w grupach, zdobią również posadzone w dużych donicach.

Najlepiej rosną w miejscach osłoniętych od wiatru, ich liście są bowiem miękkie i podatne na silne podmuchy. Gatunkiem na start będzie Musa basjoo, o świeżo zielonych liściach. Zimowanie bananów w gruncie jest możliwe, wymagają wówczas cięcia i odpowiedniego zabezpieczenia. Popularniejszą metodą ich przezimowania jest wykopywanie kłodzin jesienią, sadzenie ich w donicach i przechowywanie w miejscu chłodnym i jasnym. Banany jesienią można bardzo mocno przyciąć, by zabierały w miejscu zimowania mniej miejsca, a wiosną znów odbijają z zaskakującym wigorem.

 

 

Jukka lubi suszę

 

Najpiękniejsza i najodporniejsza z juk do uprawy w Polsce - Yucca rostrata - ma swojego wyjątkowego ambasadora. Jest nim Marcin Tyszka, fotograf mody i miłośnik roślin egzotycznych, który także przyczynił się do spopularyzowania tego trendu. Yucca rostrata to niezwykle wytrzymały sukulent, który znosi zarówno upały, jak i duże mrozy. Warunkiem jest odpowiednie podłoże, które zimą musi pozostać możliwie suche.

Już jedna taka roślina dzięki bujnej, niebiesko zielonej czuprynie wąskich i szpiczasto zakończonych liści robi wrażenie i nadaje przestrzeni egzotycznego klimatu.

 

 

Egzotyczne rośliny owocowe

 

Nieco mniej jeszcze znane, tym nie mniej warte uwagi są egzotyczne rośliny owocowe. Będą wśród nich pnącza mini-kiwi (Actinidia arguta, Actinidia kolomikta) o owocach mniejszych i słodszych od znanego włochatego kiwi. Owoce te jemy w całości razem ze skórką.

Nasi klienci mogą też uprawiać własne superfoods - jagody goi, czyli kolcowój (Lycium barbarium, Lycium chinese) czy cytryńca chińskiego (Schisandra chinensis), które także są pnączami. Coraz popularniejsze są też figi, czyli owoce owocującego w Polsce figowca pospolitego (Ficus carica). Najpopularniejsze odmiany ‘Perreta’ i ‘Brown Turkey’ są jednocześnie najodporniejsze.

 

Zachęcam do tego, by założyć sobie na najbliższy czas ‘egzotyczny filtr’ i zauważyć, w ilu miejscach już teraz dostrzegamy trend na egzotyczne rośliny. Być może warto wykorzystać okazję i rozważyć wprowadzenie ich do swojej oferty, nim rynek się nimi nasyci.

 

 

Pełna treść artykułu w e-wydaniu!

ZOBACZ E-WYDANIE