❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Między architekturą a strukturą – Andy Sturgeon

Podziel się

Andy Sturgeon, światowej sławy architekt krajobrazu i projektant ogrodów, od 1988 r. zajmuje się tworzeniem projektów ogrodów dla klientów prywatnych i instytucjonalnych. Mieszkający w Sussex Andy i jego zespół pracują nad projektami w Londynie i na terenie całej Wielkiej Brytanii, w chińskim Hongkongu i wielu innych krajach.

Andy Sturgeon dwukrotnie trafił na listę 10 najlepszych projektantów ogrodów w Wielkiej Brytanii. Jest zdobywcą wielu nagród, w tym 8 złotych medali i 3 Best of Show na RHS Chelsea Flower Show. Projekty Sturgeona charakteryzuje  ekspresyjny design, naturalne materiały i innowacyjne nasadzenia. Efektem takiego podejścia są odważne, architektoniczne i ponadczasowe ogrody.

 

Od przypadku do powołania

Andy Sturgeon, jak wspomina, chciał rozpocząć karierę wojskową. Przypadek zrządził, że trafił do ogrodnictwa. Opowiada żartobliwie  w wywiadach, że różnica polegała na tym, iż w przeciwieństwie do wojska była to praca twórcza. To było robienie czegoś, na co mógł patrzeć pod koniec każdego dnia, co było naprawdę satysfakcjonujące.

Pierwszy projekt ogrodu Andy wykonał dla firmy swojego brata we wczesnych latach 80., zanim jeszcze skończył szkołę. Do budowy tego ogrodu, jak wspomina, użył kamienia i imitacji betonu, cegieł i poddanych recyklingowi podkładów kolejowych nasączonych smołą oraz krzewów z niewielką ilością bylin. W tamtych czasach dominowały patia, oczka wodne i pergole. Modne były fontanny z kamienia młyńskiego. Jedyne, co było oczekiwane, to mniej lub bardziej wierne odtworzenie ogrodu w stylu Arts and Crafts takiego, jaki posiadali rodzice i dziadkowie.

Droga na szczyt

Zdaniem projektanta z początkiem lat 90. ogród wspiął się na liście potrzeb na sam szczyt. Rola telewizji oraz czasopism pod koniec lat 90. sprawiła, że ogrodnictwo stało się atrakcyjną dziedziną. Zdaniem Sturgeona o nowoczesnym projektowaniu ogrodów możemy mówić od mniej więcej 15-20 lat.

Nowe materiały ogrywają ważną rolę, prowokują do zmian w estetyce. Po lawinie stali nierdzewnej, plastiku i szkła jakieś 15 lat temu wszystkie najlepsze współczesne ogrody, jakie obecnie powstają, opierają się o naturalne materiały, takie jak kamień i drewno, a także beton. Zrównoważony rozwój i recykling nieuchronnie przyczyniają się do pozytywnych zmian w  projektowaniu. Postęp technologiczny radykalnie zwiększył również zakres możliwości, jakie otwierają się przed projektantem ogrodów.

 

Przeczytaj pełną treść w wydaniu online!