❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Kwiatowe cebule, bulwy i kłącza na wiosnę

Podziel się

Z danych Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych ISHS wynika, że uprawa kwitnących roślin cebulowych na świecie zajmuje obecnie powierzchnię przekraczającą 35 tys. ha, a ich roczna sprzedaż generuje ponad 906 mln euro. Warto nadmienić, że ok. 70-75% cebul, bulw i kłączy kwiatowych pochodzi z krajów unijnych. Jakim zainteresowaniem cieszą się te z nich, które hobbyści sadzą wiosną?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakim zainteresowaniem cieszą się rośliny cebulowe sadzone na wiosnę
  • Po które z nich chętnie sięgają klienci sklepów i centrów ogrodniczych
  • Jakie czynniki mają wpływ na sprzedaż tych produktów

W niepewnych pandemicznych czasach konsumenci nie ryzykują częstymi wyjściami z domu i dalekimi podróżami. Dlatego spędzają znacznie więcej czasu w domu i jego pobliżu. Nic dziwnego więc, że upiększanie i ukwiecanie ogrodowych rabat, donic, tarasów i balkonów, a także półek i parapetów stało się dla wielu pasjonatów roślin absolutnym priorytetem. Wielu hobbystów chce możliwie najdłużej cieszyć się pięknem kwiatów, co nie pozostaje bez wpływu na sprzedaż cebul kwiatowych sadzonych na wiosnę, która w tym roku ma do nas zawitać dość wcześnie!

Światowe trendy ogrodnicze sprzyjające sprzedaży cebul kwiatowych

  • Ogrodnictwo parapetowe
  • Ogrody na balkonie
  • Dzikie ogrody
  • Moda na rabaty i ogród bez przekopywania
  • Moda na białe i monochromatyczne ogrody
  • Ogród jako zewnętrzny salon

Dobre prognozy

Aktualne długoterminowe prognozy zapowiadają możliwe dodatnie temperatury w naszej części Europy już w drugiej połowie lutego. Wiosna może w 2022 r. zaskoczyć nas swoim nagłym nadejściem. Oczywiście należy brać pod uwagę orientacyjny charakter takich przewidywań. Według synoptyków nadchodząca wiosna może okazać się także wyjątkowo ciepła – wyższych temperatur możemy oczekiwać już w marcu i kwietniu. Dlatego warto odpowiednio przygotować się do zbliżającego się sezonu sprzedaży cebul, bulw i kłączy kwiatowych, które od 2020 r. stają się coraz bardziej pożądaną ozdobą ogrodów, tarasów i balkonów. Ich istotną zaletę – zachęcającą nowych hobbystów do uprawy – stanowi łatwość sadzenia i późniejszej pielęgnacji, która obejmuje podlewanie i nawożenie. Poza tym kwitnące rośliny cebulowe wyróżniają się długą i dobrą żywotnością, co dla amatorów rozpoczynających swoją przygodę z ogrodnictwem może mieć istotne znaczenie.

Stabilny wzrost

Sprzedaż cebulowych roślin kwitnących w naszym kraju odznacza się stabilnością, ale 2 ostatnie lata udowodniły, że w kategorii tej wciąż tkwi obiecujący potencjał, co znajduje swoje odzwierciedlenie w wynikach finansowych producentów, dystrybutorów asortymentu cebulowego oraz detalistów. W ub.r., podobnie jak w 2020 r., zanotowano w naszym kraju nieco większy wzrost zapotrzebowania na te produkty, co pozwala wysunąć optymistyczne prognozy na rozpoczynający się sezon. Sytuacja związana z pandemią na pewno zachęci jeszcze większą grupę rodaków do zainteresowania się hobby ogrodniczym i ukwiecania ogrodów, balkonów i tarasów.

Klasyka gatunków i odmian

Floksy, szachownice, dalie, begonie, frezje, irysy, lilie, liliowce, mieczyki, zawilce nadal wiodą prym w żelaznym kanonie najpopularniejszych kwitnących cebul. Klienci odwiedzający sklepy i centra ogrodnicze chętnie sięgają ponadto po piwonie, jeżówki, pacioreczniki, jaskry, kanny. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się iksje, jaskry, agapanty, krokosmie, eukomisy, galtonie, śniadki, pustynniki, trójsklepki czy zefiranty. Kupującym marzącym o monochromatycznych – np.  śnieżnobiałych rabatach – poza wspomnianymi zawilcami, daliami, frezjami lub iksjami, można polecić m.in. gloksynie, tuberozy, tygrysówki czy błonczatki. Naturalnie na rynku nie brakuje interesujących nowości produktowych, m.in. ciekawych, ciemniejszych odmian orlików, intensywnie purpurowych szczawików czy lilii azjatyckich, które z pewnością przypadną do gustu miłośnikom kwiatowej elegancji. Podczas zatowarowania warto uwzględnić zmieniające się trendy i możliwości hybrydyzacji odmian, które odblokowują szerokie spektrum kolorystyczne. Białe czy różowe lilie tygrysie nie są już rzadkim widokiem dla miłośników kwiatów.    

Zawiła kwestia

Detaliczna sprzedaż cebul kwiatowych na wiosnę albo jesień nie jest wcale łatwym zadaniem. Kupując je, klienci nie mogą bowiem liczyć na natychmiastową gratyfikację, stanowiącą współcześnie fundament zakupu wielu produktów i usług. Dlatego np. angielskie centra ogrodnicze organizują cykliczne warsztaty edukujące konsumentów na temat roślin cebulowych i zachęcające hobbystów do samodzielnego zakładania kwiatowych rabat. Oczywiście stanowisko z ekspozycją kwitnących cebul powinno być dobrze widoczne i właściwie oznaczone. Dobrej jakości zdjęcia oferowanych odmian stanowią absolutną podstawę skutecznej sprzedaży wszystkich cebul kwiatowych. Warto pokusić się o pomysłowe wyeksponowanie w pobliżu wszystkich produktów, które można oferować klientom w sprzedaży łączonej – modnych, designerskich rękawic, sadzarek, łopatek, grabek, motyk, pikowników, koszyczków, obornika, nawozów, podłoży i preparatów grzybobójczych do zaprawiania cebul. Asortyment ten można dodatkowo uzupełnić o skrzynie do sadzenia, płotki ogrodowe i tabliczki informacyjne.

Pełna treść artykułu w e-wydaniu!