❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Kolorowe warzywa z własnego wysiewu

Podziel się

Stopniowo rośnie zainteresowanie amatorską produkcją ogrodniczą. Coraz bardziej poszukiwane są nowe odmiany roślin zarówno ozdobnych, jak i warzywniczych. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy przegląd mało znanych, oryginalnych warzyw. Zaopatrzcie się w ich nasiona, a Wasi klienci będą zachwyceni!

Tekst i zdjęcia: Zofia Benedykt

 

Dlaczego amator ma być skazany na odmiany przeznaczone jedynie dla rynku hobby? Odmiany, których nasiona nie mają satysfakcjonującej energii kiełkowania, czy nie należą w przypadku warzyw do tych najsmaczniejszych i najciekawszych choćby wizualnie. Stąd rozwój trendu na rozszerzenie rynku amatorskiego o odmiany dostępne do niedawna tylko dla profesjonalnych, towarowych producentów warzyw. Poznajmy kilka z nich.

 

Sałatka z kolorowych ziemniaków?

Mamy do dyspozycji np. odmiany Double Fun czy Blue Congo o fioletowym miąższu, a także różowo-czerwonym – Konigspurpur. W CN Nidzica po latach zapomnienia odtworzono starą i wspominaną wczesną odmianę Pierwiosnek, której miąższ jest prawie biały, ale na skórce bulw występują różowe plamy, głównie naokoło oczek. Odmianę wyróżnia smakowitość bulw. Pierwiosnek został wpisany do Rejestru Odmian Oryginalnych w 1955 roku, a wyhodowany z niemieckich materiałów hodowlanych, przejętych na Pomorzu Zachodnim w 1945 roku, wyselekcjonowany z Rodu 324 w Stacji Hodowli Roślin w Celbowie.

 

Kolorowe kalafiory

W przypadku kalafiorów o tradycyjnych, białych różach wciąż toczy się batalia o ich śnieżną biel. Jej uzyskanie, zwłaszcza w uprawie na letni zbiór, jest niezwykle trudne. W tym celu plantatorzy wykonywali bardzo pracochłonne gumkowanie – wiązanie gumkami recepturkami liści nad różą, bądź załamywali te wyrastające wprost nad nią. Chodziło o odizolowanie róży od promieni słonecznych. Dziś w przypadku wielu odmian z pomocą przychodzi genetyka – liście naturalnie skręcają się wprost nad różą. Zachęcamy jednak do uprawy odmian, o których biel nie zabiegamy. Syngenta proponuje róże kolorowe: zielone (Green Storm), pomarańczowe (Clementine) i fioletowe (Graffiti).

 

Burak niekoniecznie czerwony

Amatorzy buraka ćwikłowego mogą się rozkoszować korzeniami odmiany Monty (Rijk Zwaan) o bardzo ciemnej, bordowej barwie. To tu występuje najwyższa zawartość barwnika betaniny i brak jasnych pierścieni na przekroju.

Sok, barszcz czy inne przetwory z korzeni tej odmiany mają gwarantowaną głębię koloru.

Amatorów innowacji i różnorodności na talerzu z pewnością zainteresują odmiany buraka ćwikłowego o innych barwach miąższu – białej, żółtej czy biało-różowej. Mamy więc do dyspozycji odmianę Śnieżna Kula (Torseed) i oferowane przez firmę Bejo – odmianę Boldor (korzenie żółte) i biało-różowe – Chioggia.

 

Fioletowa surówka z marchwi

Surówka o fioletowej barwie z marchwi jest możliwa, podobnie jak biała i żółta. Białe i żółte plastry marchwi znajdujemy w mrożonych mieszankach warzywnych oferowanych przez liczne przetwórnie.

Fioletowy kolor korzeni marchwi uda się zachować w warzywie spożywanym na surowo. Warto posiać odmianę z firmy Bejo – Deep Purple.

 

Mięsisty żółty pomidor

Pomidor Gourmansun w ofercie firmy Hazera. Tworzy mięsiste owoce w typie bawole serce, w kształcie serca o masie 200–220 g. Początkowo owoc jest żółty, a w miarę dojrzewania zarówno na skórce, jak i wewnątrz owocu pojawiają się czerwone przebarwienia.

 

Dynia na raz

Owoc dyni kulinarnej Bambino czy innych tradycyjnych już odmian zazwyczaj trzeba dzielić na części. Warto uprawiać dynię piżmową ważącą 1–1,5 kg, którą zużyjemy na raz. Smaczne owoce tworzy odmiana Pluto (z firmy Sakata). Cechuje ją silny wigor oraz adaptacja do różnych warunków uprawy. Ważna dla amatorów jest też odporność roślin tej odmiany na mączniaka prawdziwego.

 

Kolorowe liście sałat

To hit ostatnich lat, poczynając od kiełków, przez mikrolistki, do liści w pełni rozwiniętych i to nie tylko znanych sałat, rukoli czy roszponki. Modna jest na przykład mizuna (Brassica rapa subsp. nipposinica), zwana także gorczycą japońską. Jej mocno powcinane liście (zielone lub czerwone) mają pikantny smak. Tu odmiana zielonolistna – Nagoya. Nie wszyscy znają musztardowca – Brassica juncea – warzywo liściowe o krótkim okresie wegetacji. Dla urozmaicenia kolorystycznego sałatki warto uprawiać odmianę czerwonolistną Red Army. Trzecią propozycją może być szarłat (Amaranthus), np. Garnet. Jego nasiona są już znanew piekarnictwie, a liście mogą być wartościowym składnikiem sałatek. Te i inne odmiany w ofercie firmy Argenta Seeds.

Po kolorowe warzywne  inspiracje zapraszamy do e-wydania!

CZYTAJ DALEJ