❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Jesienny powiew nowości z Holandii

Podziel się

Pandemia pokrzyżowała plany niektórym organizatorom międzynarodowych wydarzeń ogrodniczych, które zwykle odbywały się latem, ale sezon jesienny okazał się powrotem do „nowej normalności”. Targi i wystawy, niekiedy przesunięte z wiosny i odbywające się stacjonarnie w nietypowym terminie – jak Chelsea Flower Show w Londynie, zaczęły ponownie ogniskować uwagę branży.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie nowości nagrodzono na holenderskich wydarzeniach wystawienniczych
  • Czym wyróżniają się nagrodzone gatunki i odmiany

 

W centrum uwagi znalazły się zarazem nowości roślinne, których ocena oraz promocja wiążą się z imprezami wystawienniczymi. Jak zwykle, najwięcej takich premier notowano w Holandii, gdzie najmocniej bije puls europejskiej produkcji i handlu ogrodniczego. Metodycznym testowaniem odmian gatunków szkółkarskich i ich ewaluacją zajmuje się tam od lat renomowane Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze z Boskoop (KVBC). Zwracają więc uwagę jego ostatnie werdykty i rekomendacje.

 

Na czele budleje

Zwykle wysyp szkółkarskich nowości – drzew, krzewów oraz bylin – prezentowanych całemu światu i wyróżnianych przez KVBC medalami (kojarzą się one z najwartościowszymi odmianami) następował w sierpniu podczas Plantarium – międzynarodowych targów z długą tradycją. W 2020 r. wydarzenie, którego organizatorem jest holenderska fundacja Stichting Vakbeurs voor de Boomkwekerij (SVB), miało format online, a w br. zostało odwołane z powodu koronawirusowych perturbacji.

W tym samym miejscu, w ostatniej dekadzie sierpnia 2021 r. odbyła się jednak jesienna edycja hurtowych targów roślin ogrodowych GROEN-Direkt Boskoop, które – w przeciwieństwie do Plantarium – mają bardziej „roboczy” charakter.

SVB, nie chcąc tracić w 2021 r. możliwości tradycyjnej promocji produktów szkółkarskich, urządziło podczas GROEN-Direkt skromniejszą niż zazwyczaj wersję konkursu nowości, ale również we współpracy z Królewskim Towarzystwem Ogrodniczym, którego eksperci przyznawali punkty i medale zgłoszonym do oceny roślinom. Nietypową odsłonę konkursu nazwano SVB-KVBC Novelty Trail 2021. Spośród 29 kandydatek – obejmujących 4 drzewa, 14 krzewów, 2 pnącza i 9 gatunków zielnych – medale przypadły 19 o najwyższej punktacji.

Królowały budleje zgłoszone przez firmę Van Son & Koot BV. Zaproponowała ona grupę (serię) budlei Davida (Buddleja davidii) pod nazwą Butterfly Candy. Rośliny te charakteryzują się kompaktowym, półkulistym pokrojem (ich pędy się nie zwieszają) oraz atrakcyjnym kwitnieniem. Mają osiągać wysokość do 35 cm w pojemniku tarasowym, a 80 cm w gruncie. Odmianę BUTTERFLY CANDY LITTLE RUBY oceniono najwyżej, wyróżniając ją „złotem” i zarazem tytułem „Najlepsza Nowość” (fot. 1). W jej przypadku wzrok przykuwają czerwone kwiatostany, których kolorystyka jest wyjątkowa dla „motylich krzewów”. Siostrzanej kreacji LITTLE PINK (różowa, fot. 2) przyznano srebrny medal, a czterem kolejnym, o wiechach barwy liliowej – w dwóch odcieniach, fioletowej i białej (LITTLE LILA, LILA SWEETHEART, LITTLE PURPLE, LITTLE WHITE) – brązowe krążki (fot. 3).

Szkółka Van Son & Koot zaprezentowała ponadto kolekcję trzech holenderskich odmian klonu palmowego (Acer palmatum, noszącą nazwę Cascade, o wyraźnie kaskadowym pokroju pędów (rośliny pozbawione pnia mają właściwie okrywowy typ wzrostu). Jedna z nich, CASCADE CITRINE, o cytrynowożółtych liściach, które są mocno powcinane, została wyróżniona „brązem”.

Medale o tej samej barwie przypadły jeszcze dwunastu taksonom. Wśród nich znalazły się m.in. nowe odmiany popularnych krzewów:

• dereń biały (Cornus alba) MIRACLE (fot. 4) – o wielobarwnych liściach (z różową obwódką, która jest szczególnie widoczna wiosną oraz wczesnym latem; jesienią przebarwiają się na różowo i purpurowo) oraz czerwonych pędach, dorastający do około 2 m wysokości;

• hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) MAGICAL MATTERHORN – odmiana o zwartym pokroju i atrakcyjnych kremowobiałych kwiatostanach, które występują regularnie, na każdym pędzie;

• kalina koralowa (Viburnum opulus) OH CANADA® – młode liście mają czerwoną barwę i przypominają liście klonu (fot. 5), później stają się żółte i nie są przypalane przez słońce, a jesienią – czerwonobrązowe.

Nagrodzono też pnącze – milin pośredni (Campsis ×tagliabuana) GOLDEN TRUMPET, o pomarańczowożółtych kwiatach (fot. 6), na których od późnego lata występują czerwone prążki. Kwitnienie, na pędach jednorocznych, jest wczesne, a wzrost roślin – intensywny.

Z bylin medalowe pozycje w konkursie SVB-KVBC Novelty Trail 2021 zajęły dwie żurawki (Heuchera) – ‘Maple Syrup’, o klonokształtnych liściach w niezwykłym kolorze (odcienie pomarańczowego i brązowego), które nie ulegają poparzeniom słonecznym, oraz ‘Timeless Night’. Ta druga ma ciemne liście, z którymi ładnie kontrastują grube różowe kwiatostany, pojawiające się od maja do października. „Brązem” wyróżniona też została jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) TEQUILA SUNRISE. Odznacza się zwartym pokrojem roślin, które intensywnie się krzewią, oraz ciekawą kolorystyką kwiatostanów – są ciemnopomarańczowo-żółte (fot. 7). Okres kwitnienia jest długi: ma ono trwać od czerwca do września.

 

Judaszowiec – przebój jesieni 2021 roku

Kolejne międzynarodowe targi szkółkarskie w Holandii, podczas których KVBC ocenia nowości roślinne, to GrootGroenPlus w Zundert. W tym roku impreza ta odbyła się bez zakłóceń, w planowanym terminie: 6-8 października. Jury miało do wyboru 14 odmian, z których 9 nagrodziło. Nie było jednak „złota” – przyznano 6 srebrnych i 3 brązowe medale.

Listę najwyżej ocenionych konkursowych nowości GGP 2021 otwiera judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) ETERNAL FLAME, który paręnaście dni wcześniej, w Londynie został uznany za Roślinę Roku wystawy RHS Chelsea Flower Show 2021 (RHS Chelsea Plant of the Year 2021, fot. 8) – skupiającej uwagę świata i dyktującej ogrodowe trendy. Komisja z Zundert opisała ten judaszowiec jako unikatową roślinę, atrakcyjną przez cały sezon wegetacyjny, którą wyróżnia kolorystyka sercowatych liści: młode przyrosty są ciemnoczerwone (w miarę rozwoju występuje też barwa pomarańczowa), a dojrzałe liście stają się ciemnożółte, efektownie wyglądają również jesienią. Dodatkową ozdobą tego małego drzewa są typowe dla judaszowca różowe kwiaty, które pojawiają się wczesną wiosną, na „gołych” pędach. Odmiana ETERNAL FLAME to wynik hodowli prowadzonej w USA przez dr. Denny’ego Wernera z North Carolina State University.

Buk pospolity (Fagus sylvatica) MIDNIGHT FEATHER, który również zdobył w Zundert wysoką punktację, to z kolei drzewo o kolumnowym pokroju i pięknych, ciemnych, głęboko wcinanych liściach.

Innym ciekawym srebrnym medalistą tegorocznych targów GrootGroenPlus jest kiścień – Leucothoe axillaris CURLY GOLD (fot. 9). Jurorzy docenili „świeży” wygląd krzewu (zawijające się liście są najpierw ciemnopomarańczowoczerwone, a następnie jasnożółte) i jego wszechstronność – możliwość zastosowania w ogrodzie oraz na tarasie.

 

Rhododendron obtusum ENCORE AUTUMN FIRE to zwarta azalia powtarzająca kwitnienie. Chociaż nie jest innowacyjna, stanowi ulepszenie w stosunku do już istniejącego, podobnego asortymentu z serii Encore®. Kwitnie dość obficie, ma jasnoczerwone kwiaty, które ładnie prezentują się na tle zdrowych, ciemnozielonych liści.

Na uwagę zasługuje też cała grupa (seria) odmian suchodrzewu mirtolistnego (Lonicera nitida) nosząca nazwę Garden Clouds. Jedna z odmian z tej kolekcji, PURPLE STORM, o purpurowych młodych przyrostach i intensywnie ciemnozielonych dojrzałych liściach została wyróżniona „srebrem”. Dwie inne, siostrzane kreacje – COPPER GLOW oraz GREEN BREEZE – uhonorowano natomiast brązowymi medalami. Krzewy te, zwłaszcza ostatnia z wymienionych odmian, oferowane są jako alternatywne wobec bukszpanów, które coraz liczniej zamierają, głównie z powodu inwazji ćmy bukszpanowej (Cydalima perspectalis). W naszych warunkach klimatycznych suchodrzew mirtolistny nie jest jednak wystarczająco odporny na mróz.

Wśród nowości wyróżnionych podczas GGP „brązem” znalazła się też laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) BONAPARTE o wzniesionym, gęstym pokroju i pomarańczowoczerwonych młodych przyrostach.

 

Medalowe hortensje

Niezależnie od targów i wystaw, podczas których organizowane są konkursy nowości, KVBC ocenia – w warunkach polowych – niektóre wprowadzane na rynek odmiany roślin wieloletnich. Prowadzi dłużej trwające ich obserwacje, które finalizowane są oceną. Wyróżniającym się, tak sprawdzonym taksonom przyznawane są nagrody (KVBC-Awards), których barwa – złota, srebrna lub brązowa – zależy od sumarycznej punktacji, jaka dotyczy danej odmiany.

Pełny artykuł wraz z fotografiami w e-wydaniu!