❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Innowacyjne koszenie rozległych trawników – roboty Husqvarna Automower w technologii EPOS

Podziel się

Parki, skwery, ogrody dydaktyczne, pola golfowe, zieleń towarzysząca zabytkowym skansenom, klubom sportowym i innym obiektom publicznym to miejsca relaksu, ucieczki od codziennej rutyny i hałasu dla tysięcy mieszkańców miast. Wizytówką takich miejsc są zadbane tereny zieleni.

Ich pielęgnacja, a zwłaszcza koszenie trawy jest jednak czasochłonne i kosztowne. Rozwiązaniem są kosiarki automatyczne Husqvarna do profesjonalnych zastosowań. W kwietniu br. szwedzki koncern wprowadził na rynek unikatowe rozwiązanie Automower® EPOS, wykorzystujące technologię pozycjonowania satelitarnego i umożliwiające koszenie trawnika w oparciu o wirtualne granice.

 

Roboty Automower® serii 500 to inteligentne maszyny do samodzielnego koszenia rozległych terenów zieleni.  Dbają o trawnik przez całą dobę zarówno na prostych, jak i na złożonych terenach, z licznymi rabatami, nasadzeniami, wąskimi przejściami i stromymi zboczami o nachyleniu do 70%. Zasilane akumulatorowo, nie wydzielają szkodliwych spalin i pracują bardzo cicho (58 dB), dzięki czemu są przyjazne dla środowiska i otoczenia. Z ich pomocą trawnik jest koszony regularnie wraz z tempem wzrostu trawy, z pełną dokładnością i na ściśle określoną wysokość.

Technologia EPOS – wirtualne granice i większa elastyczność pracy

Dotychczas obszary pracy robotów koszących Automower®, podobnie jak maszyn konkurencyjnych tego typu, były wyznaczane za pomocą przewodów ograniczających. Teraz nie są one już konieczne, bo szwedzki koncern wdrożył dla robotów do profesjonalnych zastosowań unikatowe rozwiązanie Automower® EPOS (Exact Positioning Operating System), wykorzystujące technologię pozycjonowania satelitarnego i umożliwiające koszenie trawnika w oparciu o wirtualne granice. – Nowy i innowacyjny system koszenia zwiększa elastyczność i zastosowanie profesjonalnych robotów Automower® do obsługi rozległych terenów zieleni, dzięki możliwości integracji kilku robotów na jednym obszarze roboczym. Wirtualne granice można dostosowywać do stale zmieniających się warunków i potrzeb danego obszaru. Jeśli zakładamy rabaty kwiatowe, realizujemy nowe nasadzenia, reorganizujemy teren zieleni czy organizujemy imprezę plenerową, nadal możemy używać kosiarki, wystarczy tylko stworzyć na smartfonie strefę niedostępną. Brak przewodów ograniczających sprawia, że roboty Husqvarna Automower® w technologii EPOS mogą efektywnie pracować i z łatwością przemieszczać się również w miejscach, które pierwotnie stanowiły dla nich wyzwanie, tj. na obszarach przechodzących przez twarde powierzchnie (kostka, betonowe podjazdy czy alejki, asfaltowe ścieżki, itp.) lub takich, które są często przebudowywane. Instalacja maszyny jest bardzo prosta i szybka, a brak fizycznych przewodów ułatwia aerację i wertykulację – mówi Paweł Przywózki, menadżer sprzedaży maszyn do profesjonalnej pielęgnacji terenów zieleni, Husqvarna Poland Sp. z o.o.

Jak to działa?

Wymagana jest stacja referencyjna w stałym miejscu, która odbiera sygnały z satelity nawigacyjnej i przesyła do robota dane, co pozwala uzyskać jego precyzyjną pozycję. Globalny system nawigacji satelitarnej dostarcza sygnały satelitarne do kosiarki i do stacji referencyjnej. Sygnały odbierane przez robota oraz stację referencyjną pozwalają osiągnąć dokładność do 2‑3 cm tworzenia wirtualnych granic pracy profesjonalnych robotów Automower®. Jedna stacja referencyjna może obsługiwać kilka robotów w promieniu do 500 m. – Zaletą Husqvarna Automower® EPOS jest możliwość koszenia różnych obszarów, na różnej wysokości, w różnych przedziałach czasowych oraz pracy na kilku obszarach odrębnych, oddalonych od obszaru głównego. Uzyskanie optymalnych warunków pracy wymaga niezakłóconej widoczności nieba dla płynnego przepływu sygnałów satelitarnych – dodaje Paweł Przywózki.

Tekst i zdjęcia: Husqvarna

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ