❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Harris Bugg Studio – siła partnerstwa

17.02.2022 12:00:00

Podziel się

Harris Bugg Studio powstało w wyniku połączenia potencjału dwóch szybko rozwijających się młodych talentów w dziedzinie projektowania krajobrazu. Powstał wyjątkowo utalentowany i kreatywny zespół. Charlotte Harris i Hugo Bugg to postaci młodego pokolenia projektantów. Każde z nich odnosiło znaczące sukcesy, kiedy jeszcze pracowali oddzielnie.

Duet ten szybko stał się niezwykłą i atrakcyjną okazją dla inwestorów i partnerów.  Hugo Bugg był jednym z najmłodszych zdobywców złotego medalu RHS Chelsea w 2014 r., a w 2013 r. został uznany za najlepszego „Młodego Projektanta Roku Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego”. Charlotte Harris, która uczyła się pod okiem wyjątkowego mentora Toma Stuarta-Smitha, zadebiutowała na wystawie Chelsea Flower Show ogrodem pokazowym w najbardziej prestiżowej sekcji „show gardens” w roku 2017, realizując projekt dla Royal Bank of Canada. To właśnie od tego momentu rozpoczęła się ich wspólna zawodowa kariera.

 

Możliwie najbliżej

Od debiutu para współpracowała przy kilku projektach, w tym w projekcie nowego 80-hektarowego Królewskiego Ogrodu Botanicznego, który jest obecnie budowany w Jordanii. Hugo i Charlotte pracują równolegle nad kilkoma nowymi projektami, głównie obejmującymi zieleń publiczną, w tym nad osiedlem Scottish Highland, ogrodami osiedlowymi i parkami.

Wydaje się z pewnej perspektywy, że tak rozległe zainteresowania projektowe powodują, iż pracownia składa się z dużego zespołu współpracowników. Tymczasem obecny główny zespół złożony jest z 5 osób! Twórcy zespołu Harris Bugg Studio zakładają, że pozostanie on małą firmą, w której każdy projekt będzie kierowany przez dwóch liderów. Hugo Bugg w jednej z rozmów powiedział, że wspólnie z Charlotte „lubią być blisko fazy projektowej”. W rozmowach podkreślają oboje, że cenią sobie pracę bezpośrednio z klientami i bycie na miejscu podczas realizacji. Ich celem, co często podkreślają, nie jest stanie się wielką pracownią, w której będą tylko jej menedżerami. Zależy im przede wszystkim, aby mogli robić to, co kochają. Aby móc to przenosić na wyższy poziom artystyczny.

 

Mocne strony

Intencją projektową studia Harris i Bugga jest tworzenie pięknych, wysmakowanych, współczesnych  krajobrazów, które opowiadają historię wpisaną w lokalizacje i tworzących jednocześnie idealne otoczenie dla wtopionej w nie architektury, z którą są trwale powiązane, wykorzystując do tego celu materiały i nasadzenia w kreatywny i innowacyjny sposób.

Kluczowym motorem ich wspólnego działania jest, jak sami mówią, inspirowanie – w szczególności młodych ludzi – do doceniania, korzystania i ochrony otaczającego ich świata.

Celem ich projektów jest tworzenie przestrzeni, gdzie człowiek czuje się ukojony i cieszy się z możliwości przebywania w jej obrębie, niezależnie od tego, czy jest to prywatny ogród, czy miejska oaza w ruchliwym centrum miasta.

Członkowie tego duetu zdają sobie sprawę z faktu, że mają różne, ale uzupełniające się mocne strony. Ich odmienność scala to, że działają na tej samej – biznesowej i kreatywnej – fali. Dzięki zjednoczeniu dwóch firm Harris i Bugg mogli poświęcić więcej czasu na te obszary, które oboje kochają, co przynosi ogromną korzyść ich klientom. Pracując w duecie, mogą wzajemnie inspirować się i spierać, dążąc do jeszcze wyższego poziomu jakości oferowanych kreacji.

Charlotte Harris w rozmowie zaznacza, że oboje lubią twórczo „rozciągać się”, a kiedy pracują razem, napędzają się wzajemnie, otrzymując lepsze efekty, niż gdyby pracowali nad projektami indywidualnie.

 

Interdyscyplinarnie

Duet uwielbia rozwijanie każdego tworzonego ogrodu tak, aby stawał się on wyjątkowy. Hugo jest genialny technicznie i ma niespożyte siły do zmagania się z detalami. Charlotte zaś cechuje empatia, wrażliwość do historii miejsca i radość do tworzenia interakcji w krajobrazie. Wspólnie dzielą te same podstawowe zasady i podejścia do projektowania, a także chęć ciągłego próbowania nowych rzeczy.

Projektanci lubują się w nieoczywistych krajobrazach o bogatych narracjach. Nie wszystko ich zdaniem w projekcie powinno być oczywiste. Wspaniałą rzeczą w krajobrazie, niezależnie od tego, czy jest to plantacja herbaty, czy klasyczny żywopłot, jest jego dynamika.

Autorzy dużo wysiłku wkładają w znalezienie typowych lokalnych materiałów, a następnie w ich wykorzystanie w sposób inny niż zwykle. Tworzą tym samym często intrygujące połączenia potoczności i zaskoczenia.

Jak sami komentują, zawsze szukają roślin, które są wyjątkowe i które mogą po prostu dobrze wyglądać w odmiennym krajobrazie lub też odwrotnie: inspirują się np. lokalnymi drzewami, które mogą wyglądać spektakularnie, jeśli tylko zostaną odważnie zaaranżowane.

 

Narodziny gwiazd

Przed  młodym duetem utalentowanych projektantów z pewnością jeszcze wiele znakomitych realizacji. Podsumowaniem ich dotychczasowych sukcesów niech będą słowa Toma Harfleeta, szefa pokazów Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego, który był świadkiem narodzin karier wielu uznanych współcześnie projektantów. Powstanie Harris Bugg Studio skomentował tymi słowy: „Jestem podekscytowany perspektywą pojawienia się dwóch najbardziej ekscytujących projektantów w ostatnich latach, którzy zdecydowali połączyć swe siły. Łącząc tym samym doświadczenie, kreatywność i odwagę do przesuwania projektowych granic. Nie mam wątpliwości, że będzie to potężne partnerstwo”.

 

Tekst i zdjęcia: Tomek Ciesielski

Fundacja Fractal/Arena Krajobrazu

 

Artykuł dostępny również w e-wydaniu Lidera Biznesu!

PEŁNE WYDANIE