❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

GARDEN BIZNES: Rośliny ozdobne XL

Podziel się

Jeszcze 10 lat temu nasadzenia wielkopokrojowych i wieloobwodowych drzew oraz krzewów stanowiły prawdziwą rzadkość w polskich parkach, obiektach komercyjnych, ogrodach osiedlowych czy prywatnych. Krajobraz zieleni w naszym kraju jednak dynamicznie się zmienia. Co więcej, na zakup roślin ozdobnych w rozmiarze XL decydują się już nie tylko miasta, wiodący deweloperzy, ale również wymagający konsumenci o zasobniejszym portfelu, którym zależy na natychmiastowym efekcie WOW w przydomowej przestrzeni wypoczynku.

Na tujach, glediczjach, świerkach, jodłach, sosnach,  brzozach i platanach wachlarz ozdobnych roślin w rozmiarach XL i XXL w Polsce na szczęście się nie kończy. W ofercie specjalistycznych firm nabywcy odnajdą też rozmaite żywotniki, dęby, modrzewie, jarzęby, cedry, klony, buki, wiązy, kasztanowce, miłorzęby, jesiony, głogi, wierzby, graby, robinie, surmie, bukszpany, ostrokrzewy, cyprysy, jałowce, azalie, tulipanowce i ambrowce, paulownie, czeremchy, a nawet mamutowce czy sekwoje. Warto nadmienić, że ostatnio popularność na naszym rodzimym rynku zyskują większe okazy drzew i krzewów owocowych, m.in. drzewka oliwne – które coraz liczniej pojawiają się w centrach ogrodniczych, jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie czy laurowiśnie. Dostępność dużych oraz bardzo dużych roślin w naszym kraju z roku na rok rośnie i obejmuje już dziesiątki gatunków oraz setki odmian.     

 

Nowa jakość

Nasadzenia drzew o kilkunastocentymetrowych obwodach w Polsce powoli ustępują miejsca tym o obwodach pomiędzy 20-40 cm i 40-90 cm. W naszym kraju coraz więcej sadzi się też soliterów o obwodzie przekraczającym 100, a nawet 150 cm i można zauważyć, że ten trend z roku na rok się umacnia, czemu sprzyja w ciągu ostatnich lat poprawa stopy życiowej polskiego społeczeństwa. Podejście do zagospodarowania terenów zieleni w Polsce oraz ogrodów w ciągu ostatnich lat znacząco się zmieniło, a wraz z nim krajobraz parków i zieleńców, aranżacja galerii, siedzib firm, a także ogrody prywatne. Duża w tym zasługa większej otwartości inwestorów komercyjnych oraz prywatnych na propozycje architektów i możliwość uzyskania natychmiastowego efektu w krajobrazie. Dlatego jedno- i wielopienne rośliny XL i XXL są coraz częściej poszukiwane przez właścicieli centrów i sklepów ogrodniczych, firmy zakładające ogrody oraz deweloperów budujących luksusowe osiedla.      

Apetyt wyraźnie rośnie

Wzrost świadomości odbiorców oraz lawinowo rosnące zainteresowanie krzewami oraz drzewami parkowymi i alejowymi sprawia, że wymagania kontrahentów firm wyspecjalizowanych w tym segmencie roślin zaczynają się zwiększać i dywersyfikować. Klienci poszukują krzewów i drzew w formie kulistej, stożkowej, wielopiennej, szpalerowej, kostkowej, ekranowej i karłowatej – bonsai w misach albo donicach. Nabywcy oraz projektanci coraz częściej szukają wyjątkowych propozycji produktowych, które pozwolą efektownie zaaranżować każdą przestrzeń, a cena przestaje być czynnikiem zaporowym.

Nie tylko profesjonaliści

Coraz częściej zainteresowanie zakupem soliterów i innych form roślin XL czy XXL wyrażają odbiorcy indywidualni, którzy poszukują np. wyróżniającego się bonsai na swój balkon lub taras. Często klienci pojawiają się w centrach i sklepach ogrodniczych ze sprecyzowanymi zapytaniami dotyczącymi efektownych drzew lub krzewów do ogrodu, na tarasy i balkony. Liczba takich zamożniejszych konsumentów-kolekcjonerów, dysponujących gotową listą roślin, znacząco zwiększyła się w naszym kraju od czasów pierwszego lockdownu. Ponieważ ogrody, podwórza i patia stały się równocześnie miejscem pracy, wypoczynku i urlopowania, wielu hobbystów postanowiło doinwestować w stworzenie kunsztownych zielonych aranżacji w swoim najbliższym otoczeniu. Klienci zyskali też czas, aby przygotować się do tych inwestycji i dokładnie przemyśleć swoje decyzje. Trend ten jednak rozpoczął się jeszcze przed pandemią COVID-19. Dlatego można prognozować, że coraz liczniejsza grupa konsumentów o grubszym portfelu będzie poszukiwała wyjątkowych roślin w ofercie centrów ogrodniczych.                     

Limitowana dostępność

Na polskim rynku działa obecnie kilka firm i gospodarstw wyspecjalizowanych w sprzedaży dużych roślin ozdobnych i owocowych, które dysponują szerszym wyborem gatunków i odmian krzewów oraz drzew o obwodzie od 8 do 160 cm i wysokościach od 100 do nawet 1200 cm. Należy bowiem zaznaczyć, że pozyskiwanie i transport tego materiału roślinnego, przeszkółkowywanie go, a następnie formowanie wymaga specjalistycznej wiedzy oraz odpowiedniego zaplecza technologicznego. Jednostkowe ceny krzewów i drzew alejowych wahające się od 10 do nawet 80 tys. zł sprawiają, że po produkty te sięgają najczęściej nabywcy, którzy chcą i mogą sobie pozwolić na  wydatki tego rzędu. Ich liczba w Polsce jednak się zwiększa.

 

Przeczytaj PEŁNY ARTYKUŁ!