❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

FRANCJA wprowadza indeks możliwości naprawy

Podziel się

Na początku 2021 r. Francja wprowadziła nowy krajowy standard: tzw. indeks możliwości naprawy dla różnych urządzeń elektrycznych. „Indice de réparabilité” obejmuje m.in. kosiarki elektryczne czy akumulatorowe.

Standard ma pokazać konsumentom, jak łatwo i tanio naprawić dany sprzętu. Dlatego dla każdego produktu określana będzie wartość od 0 do 10, reprezentowana też przez kolory: od czerwonego do zielonego.

W obliczeniach „Indice de réparabilité” uwzględniono m.in. nakład pracy, dostępność oraz ceny części zamiennych w stosunku do ceny zakupu danego produktu. Wartość indeksu możliwości naprawy określają sami producenci, korzystając z oficjalnego katalogu kryteriów, natomiast nieprawidłowe informacje mają być karane już od 2022 r.

 

Dobry przykład

Wprowadzając indeks możliwości naprawy, Francja chce odgrywać pionierską rolę w Europie i zachęcić inne państwa do wprowadzenia tego standardu. Celem regulacji jest rozszerzenie idei gospodarki obiegu zamkniętego oraz ochrona praw konsumentów.

Wartości dla swoich elektrycznych i akumulatorowych kosiarek „PowerMax” oraz robotów „Sileno” określiła już m.in. Gardena i w zależności od modelu wahają się one od 6,5 do 8,4 w 10-stopniowej skali, ale zawsze mieszczą się w zielonym zakresie.