❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Efekt murowany – kamień ogrodowy i galanteria betonowa

08.02.2022 12:00:00

Podziel się

Bez kamiennych lub betonowych elementów trudno byłoby zrealizować lwią część projektów ogrodowych, a także odpowiednio zorganizować i udekorować przydomową przestrzeń wypoczynku sprawiając, że stanie się ona „zewnętrznym salonem”, bogato wyposażoną kuchnią na świeżym powietrzu, placem zabaw dla dzieci, miejscem medytacji, rodzinnych i towarzyskich spotkań, a niekiedy nawet zazielenionym biurem.

Wyraźny wzrost popytu na grys, kamień ogrodowy, kostkę brukową, betonową galanterię ogrodową, gabiony, obrzeża, rollbordery stanowi naturalną konsekwencję przede wszystkim trwającego już od kilku lat w naszym kraju boomu na nieruchomości z ogrodem i działki. Mimo iż w ub.r. ceny ofertowe mieszkań w Polsce zwiększyły się o ok. 10%, chętnych do ich zakupu wciąż było sporo – wskazują eksperci Colliers. W szerszym ujęciu czasowym wzrosty cen mogą naprawdę zadziwiać. Na przestrzeni ostatnich 5 lat w Poznaniu wyniosły one np. 29%, w Łodzi – 52%, w Warszawie – 56%, we Wrocławiu – 60%, w Krakowie – 65%, a w Gdańsku – aż 75%! Tymczasem jak podaje Główny Urząd Statystyczny, od początku 2021 r. w naszym kraju rozpoczęto budowę 118 817 mieszkań i domów jednorodzinnych –  to o ok. 46% więcej niż w 2020 r. W perspektywie ostatnich 2 lat od początku wybuchu pandemii koronawirusa również odnotowuje się dwucyfrowy wzrost – o ponad 23%. Prognozy dla rynku nieruchomości w rozpoczynającym się roku są bardzo dobre, ponieważ galop cen nieco wyhamował, a nowa ustawa w ramach Polskiego Ładu mieszkań bez wkładu własnego wiosną br. ma wprowadzić możliwość objęcia gwarancją części kredytu hipotecznego na zakup mieszkania.

 

Jak podaje GUS, od początku 2021 r. w naszym kraju rozpoczęto budowę 118 817 mieszkań i domów jednorodzinnych. To o ponad 46% więcej niż w 2020 r.

Powrót do korzeni

Sprzedaży kamienia oraz betonowej małej architektury ogrodowej sprzyja ponadto coraz większe zainteresowanie polskich konsumentów urządzaniem i upiększaniem ogrodów. W 2020 r. Eurostat opublikował dane, z których wynika, że już co piąta złotówka wydawana przez Polaków przeznaczona była na utrzymanie domostwa. W ubiegłorocznym raporcie Santander Consumer Bank wydatki na ogród wymieniano wśród największych wyzwań na wiosnę. Ponad 23% badanych w ub.r. w ramach prac remontowo-budowlanych planowało malowanie lub tapetowanie; 16,3% zamierzało odświeżyć albo wyremontować balkon albo ogród; 9,2% chciało zakupić nowe meble (poza tymi kuchennymi); 7,5% przymierzało się do wykończenia domu, a po 7% respondentów szykowało się do generalnego remontu bądź przebudowy łazienki. Oczywiście struktura wiosennych wydatków różniła się w zależności od wieku. Największy budżet na ogród mieli w minionym roku przeznaczyć ok. 40-letni i 60-letni konsumenci.

 

W ubiegłorocznym raporcie Santander Consumer Bank wydatki na ogród wymieniano wśród największych wyzwań Polaków na wiosnę

Warto nadmienić, że badania przeprowadzone przez Homebook.pl dowodzą, że na zakup produktów związanych z remontami i zmianami w obrębie domu lub mieszkania, użytkownicy popularnej platformy wydają zazwyczaj kwoty wyższe niż 20 tys. zł (ponad 35% wskazań). Ponad 15% badanych deklaruje budżet od 5 do 15 tys. zł. Taki sam odsetek użytkowników decyduje się na kwotę do 1 000 zł, natomiast 10% ankietowanych planuje zamknięcie wydatków w przedziale 15-20 tys. zł. Pozostali uczestnicy badania (11%) wskazywali odpowiedź „inne”.   

 

Sprzyjające trendy

Można liczyć, że koniem pociągowym sprzedaży kamienia ogrodowego oraz galanterii betonowej w ciągu kilku najbliższych lat staną się aktualne trendy krajobrazowe. Kamień i betonowa galanteria umożliwiają fantazyjne ukształtowanie powierzchni nawet niewielkiego ogrodu – stworzenie ścieżek, ogrodzeń, ścian oporowych, tarasów, podestów, efektownych aranżacji wodnych, skalniaków, rabat, zagłębień i odizolowanie prywatnej oazy w zieleni od miejskiego zgiełku. Wykorzystanie kamienia i betonu ma ograniczyć nie tylko wysiłki związane z kształtowaniem terenu, ale również te dotyczące zabiegów pielęgnacyjnych. Ponieważ tempo życia nie zwalnia, posiadanie „bezwysiłkowego ogrodu” staje się celem wielu wymagających posiadaczy domów, którzy pragną cieszyć się spokojem we własnym azylu bez urabiania sobie rąk po łokcie. Przejawem tego dążenia są nowoczesne, minimalistyczne aranżacje.

 

Geometria sukcesu

Kamień w ogrodzie ma bardzo szerokie zastosowanie. Żwir i grys – wraz z geowłókniną i kratkami trawnikowymi – wykorzystuje się do tworzenia ścieżek ogrodowych. Warto osypać nimi także rabaty, do tworzenia których sprawdzi się ponadto tłuczeń marmurowy oraz nietracące na popularności otoczaki. Występują one w szerokiej palecie wielkości i barw: począwszy od łatwo dostępnej bieli, poprzez beże, kolory ziemi, na czerni skończywszy. Do rabatowych aranżacji warto polecić poza tym korę gnejsową czy antracytową, która pięknie będzie prezentowała się przy budlejach czy krzewuszkach. W ogrodach skalnych poza otoczakami mogą znaleźć się łupki, wapienie oraz granit. Te większe gabarytowo kamienie zapobiegną osypywaniu się podłoża m.in. podczas intensywnych opadów.

 

Zalety kamienia ogrodowego:

  • trwałość – kamień pozwala na stworzenie trwałych aranżacji ogrodowych,
  • przepuszczalność – zbierająca się woda przepływa do podłoża i nie tworzy kałuż, kamienia też nie ubywa,
  • uniwersalne zastosowanie – kamień stanowi świetne uzupełnienie kompozycji naturalistycznych, sielskich, japońskich i nowoczesnych. Można przy jego pomocy tworzyć ścieżki, rabaty, skalniaki, aranżacje wodne.

 

Trwałość, wytrzymałość i dyskretna elegancja betonu sprawiają, że dla architektów krajobrazu stanowi on bardzo wdzięczny materiał, występujący w różnych kolorach i teksturach. Doskonale imituje też naturalny kamień, cegłę czy drewno. Minęły już czasy, kiedy beton uznawało się za nudny i szary. Jest on także tani w porównaniu do innych produktów galanterii ogrodowej, a przy tym „dzielnie” opiera się upływowi czasu, wszelkim kaprysom pogody oraz mechanicznym uszkodzeniom, pozwalając uzyskać efekt luksusu za naprawdę rozsądną cenę. Poza tym betonu można użyć do tworzenia ścieżek, altan, patio, chodników, podjazdów, zlewów, palenisk, aranżacji wodnych, ogrodzeń, mebli i donic. Obecnie betonowe pojemniki na rośliny cieszą się ogromnym powodzeniem w nowoczesnych ogrodach i na tarasach. Jedyną wadą betonu wydaje się tendencja do pękania: powinno się go konserwować co 2-3 lata i czyścić jego powierzchnię z przebarwień i nalotów.

 

Tekst: Marcin Fajerski

Zdjęcia: AdobeStock

 

Pełen artykuł dostępny w e-wydaniu Lidera Biznesu

PEŁEN ARTYKUŁ