❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Dzięki pasji rośniemy w siłę - Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne W.Legutko

Podziel się

Nawet w niepewnym czasie pandemii COVID-19 Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne W.Legutko nie zwalnia tempa, wywiązując się z zobowiązań wobec swoich partnerów handlowych i wprowadzając na rynek interesujące nowości. O innowacjach, działaniach i planach rodzinnej firmy opowiada jej wiceprezes Joanna Legutko.

Staramy się działać w taki sposób, aby nasza firma była odbierana jako godna zaufania, aby pracownicy byli zadowoleni z pracy i codziennych kontaktów międzyludzkich. Kładziemy duży nacisk na partnerskie stosunki z kontrahentami, klientami biznesowymi oraz ostatecznym odbiorcą naszych produktów.

Jak  można podsumować miniony rok w branży ogrodniczej i segmencie nasion hobbystycznych? Czy pandemia zmieniła nawyki zakupowe konsumentów w Polsce?

Wybuch pandemii i związane z tym ograniczenia miały znaczący wpływ na życie Polaków. Wprowadzenie wielu ograniczeń przełożyło się na zmianę wyglądu naszej codzienności. Brak możliwości przemieszczania się sprawił, że ludzie zaczęli poszukiwać dla siebie alternatywy na zastąpienie codziennych aktywności. I tu nastąpił wielki przełom dla branży ogrodniczej w segmencie nasion hobbystycznych – większość z nas powróciła do ogrodu, zmieniając jego rolę z wypoczynkowej na użytkową. Część wręcz rozpoczęła przygodę z ogrodnictwem i odkryła przyjemność z prac wykonywanych na działce. Jeśli zaś chodzi o osoby, które dotychczas pasjonowały się ogrodnictwem, mogły one bardziej pogłębić swoją wiedzę na temat uprawianych roślin i poeksperymentować z nowymi odmianami czy gatunkami. Przebywanie na łonie natury działa uspokajająco i co ważne, nic tak nie cieszy, jak obserwowanie efektów swojej pracy – im dłużej się na nie czeka, tym większa satysfakcja i radość. Wato zwrócić uwagę na fakt, że zwolenników zyskała również uprawa roślin w pojemnikach. Głównie zainteresowane nią były osoby nieposiadające własnego ogródka. Wszystko to przełożyło się na zwiększenie zakupów nasion przez ogrodników hobbystów. Obawa przed zachorowaniem i ograniczanie niepotrzebnych wyjść z domu sprawiła, że żniwa przeżywały wszystkie internetowe sklepy. Podsumowując, branża ogrodnicza rozkwitła i prognozujemy, że trend ten utrzyma się również w bieżącym roku. 

Jaki wpływ na działania firmy miała sytuacja związana z COVID-19? Na co położyliście Państwo szczególny nacisk w minionym roku?

Nie ukrywam, że COVID-19 istotnie wpłynął na funkcjonowanie naszej firmy. Wiele przedsiębiorstw w Polsce podupadło i nie wiedzieliśmy, co będzie z branżą ogrodniczą. Na szczęście pandemia ją oszczędziła, a wręcz sprawiła, że rynek rozkwitł.

Musieliśmy nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości. Szczególnie na samym początku pandemii ograniczenia wynikające z wprowadzenia zasad bezpieczeństwa zmusiły nas do oddelegowania części pracowników biurowych do pracy zdalnej, a na produkcji – do wprowadzenia pracy zmianowej. Duży nacisk położyliśmy na zapewnienie ciągłości pracy przy zachowaniu niezbędnych zasad bezpieczeństwa. Robiliśmy wszystko, aby wywiązywać się ze zobowiązań i dotrzymywać terminowości zamówień. Warto podkreślić, że w tym trudnym okresie pracownicy W.Legutko stanęli na wysokości zadania i nie tylko realizowaliśmy dotychczasowe plany sprzedażowe, ale również wprowadziliśmy wiele nowości.

W czasie pandemii robiliśmy wszystko, aby wywiązywać się ze zobowiązań i dotrzymywać terminowości zamówień. Warto podkreślić, że w tym trudnym okresie pracownicy W.Legutko stanęli na wysokości zadania i nie tylko realizowaliśmy dotychczasowe plany sprzedażowe, ale również wprowadziliśmy wiele nowości

W swojej działalności W.Legutko odważnie i konsekwentnie stawia na innowacyjność. Co było inspiracją do stworzenia konfetti kwietnego, tub z nasionami mieszanki kwietnej czy bomb nasiennych? Jakim zainteresowaniem cieszą się te produkty?

Cały czas analizujemy rynek pod kątem zmieniających się potrzeb klientów, pojawiających się nowinek ogrodniczych w poszukiwaniu inspiracji. Wysoka świadomość społeczeństwa dotycząca zwiększenia bioróżnorodności i wysiewania nasion roślin przyjaznych owadom zapylającym sprawiła, że w naszej ofercie znajduje się dużo mieszanek kwiatowych. Rosnący popyt na te produkty spowodował, że poszukiwaliśmy innowacyjnych rozwiązań dla tej kategorii nasion. Na pomysł wprowadzenia do oferty tub nasiennych wpadliśmy podczas penetracji ofert zagranicznych firm ogrodniczych. Na polskim rynku dostępny był dotychczas jedynie importowany asortyment. W związku z tym postanowiliśmy zaoferować nowy produkt, który stanowi świetne rozwiązanie pozwalające w łatwy i szybki sposób wysiać nasiona mieszanki kwiatowej. Co ważne, opakowanie jest poręczne i ekonomiczne.

W przypadku konfetti był to impuls. O jego istnieniu wiedzieliśmy od dawna, ale wprowadzając gamę innowacyjnych produktów zawierających nasiona mieszanek kwiatowych, nie mogło go zabraknąć. Maty nasienne posiadamy w swojej ofercie od lat, a konfetti w pewien sposób stanowi ich modyfikację.

Prawdziwą wisienką na torcie były bomby kwiatowe. Ponieważ na polskim rynku rosło zainteresowanie nimi, postanowiliśmy, że nie może tego produktu zabraknąć w naszej ofercie. Bomby znane są od dawna, lecz dotychczas popularne były jako wyrób handmade. Postanowiliśmy zaoferować klientom gotowe bomby kwiatowe. Decyzja ta okazała się słuszna. 

Wszystkie wprowadzone nowości wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród klientów. Eleganckie opakowania sprawiają, że produkty te mogą służyć jako nietuzinkowy prezent. Nieprzeciętny sposób wysiewu może wzbudzić ciekawość wśród dzieci, a tym samym zachęcić je do zabawy podczas wysiewu. Produkty te dedykowane są szczególnie osobom ceniącym nowinki ogrodnicze.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ