❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Content marketing – jak wykorzystać go do rozwijania biznesu?

Podziel się

Każdy przedsiębiorca tworzy rożnego rodzaju treści – dawniej były to hasła reklamowe na ulotkach i banerach, dziś coraz częściej po prostu teksty na stronę www, artykuły na blogi czy posty na social media. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że treści kierowane do potencjalnych klientów – aby osiągały swoje cele – powinny być dobrze zaplanowane. Właśnie temu służy content marketing! Co dokładnie oznacza to pojęcie i jak wykorzystywać content do promocji swojej firmy?

Czym właściwie jest content?

Content tłumaczy się na dwa sposoby. Pierwszy z nich – węższy – oznacza po prostu „treść”. Szersza definicja mówi natomiast, że content to „zawartość”, a więc wszystko to, co wypełnia np. stronę internetową. Contentem mogą być więc nie tylko treści pisane, ale również filmiki, grafiki i infografiki, nagrania audio itp.

Jak wygląda to w praktyce? Kiedy klient odwiedza naszą stronę internetową, może natrafić np. na opis naszych usług, przeczytać artykuły blogowe, zobaczyć film, w którym lektor opowiada o firmie, czy też zapoznać się z infografiką z praktycznymi poradami lub darmowym e-bookiem do pobrania w zamian za zapis do newslettera. To wszystko jest właśnie contentem (zawartością, „treścią” strony), a wszystkie działania marketingowe skupiające się na tworzeniu i publikowaniu tych treści nazwiemy content marketingiem (inaczej: marketingiem treści).

 

Zalety content marketingu

Warto wiedzieć, że za pomocą dobrych, odpowiednio przygotowanych treści można osiągać różnorakie cele biznesowe, m.in.:

 • zwiększyć wiarygodność firmy,
 • zaprezentować klientom swoją wiedzę i doświadczenie, a także budować pozycję eksperta w danej branży,
 • wspierać PR marki,
 • poprawić pozycjonowanie strony internetowej oraz zwiększyć zainteresowanie odbiorców profilami na mediach społecznościowych,
 • promować swoje usługi,
 • pozyskiwać nowych klientów.

Należy pamiętać, że content marketing to zazwyczaj działania długofalowe: z jednej strony potrzeba czasu, aby zaczęły przynosić efekty, ale z drugiej – efekty te są trwałe. Przykładowo: raz zbudowana pozycja eksperta w branży towarzyszy nam na długi, długi czas. Nie można jednak oczekiwać, że jeden tekst zamieszczony na stronie www od razu przyprowadzi nam kilku nowych klientów i przełoży się na zwiększenie sprzedaży! W content marketingu liczą się przede wszystkim cierpliwość, regularność i systematyczność działań.

 

Content marketing – od czego zacząć?

Wiesz już, że dobre treści pomagają osiągać cele biznesowe. Pozostaje natomiast pytanie, od czego zacząć swoją przygodę z content marketingiem. Przede wszystkim: od wyznaczenia strategii. Przystępując do tworzenia treści (lub poprawiania tych, które już mamy na stronie, ale nie jesteśmy z nich zadowoleni), warto odpowiedzieć sobie na pytania takie jak np.:

 • jaki jest mój cel (np. przyciągnięcie nowych klientów, podniesienie sprzedaży itp.),
 • czym dysponuję (np. mam już stronę internetową, mogę na niej założyć nową zakładkę z blogiem, na którym będę zamieszczać nowe treści),
 • jakie treści chcę tworzyć (np. edukacyjne),
 • jak często będę to robić (np. raz w tygodniu będę publikować artykuł blogowy, dwa razy w tygodniu będę zamieszczać post na social mediach),
 • czy ktoś wesprze mnie w działaniach (np. skorzystam z pomocy copywritera).

Następnym krokiem jest spisanie planu działań: określenie kanałów dystrybucji treści (np. zamieszczenie artykułów na blogu czy wysyłka newslettera do klientów) oraz harmonogramu miesięcznego (inaczej nazywanego planem publikacji).

Zadania z zakresu content marketingu można oczywiście wykonywać samodzielnie lub oddelegować zewnętrznej firmie. Szukając specjalistów, warto wiedzieć, że działaniami contentowymi zajmują się zazwyczaj:

 • stratedzy marketingowi – osoby wyznaczające strategię i dbające o dobry plan,
 • copywriterzy – osoby piszące teksty na zlecony przez klienta temat,
 • specjaliści ds. SEO – np. analitycy wyznaczający słowa kluczowe,
 • specjaliści ds. social media – specjalizujący się w tworzeniu i publikacji treści np. na Facebooku, LinkedInie, Instagramie itp.,
 • korektorzy – osoby dbające o poprawność tekstów pod kątem językowym.

 

Najpopularniejsze błędy w marketingu treści

Oczywiście, zwłaszcza na początku drogi w tworzeniu treści, łatwo jest popełnić pewne błędy. Do najpopularniejszych z nich należą:

 1. Brak zaplanowanego harmonogramu publikacji – np. kiedy treści publikowane są chaotycznie, z „doskoku”, bez żadnego planu.
 2. Publikowanie słabej jakości treści. W content marketingu nie chodzi o to, aby publikować „cokolwiek”, ale o to, aby dawać czytelnikom prawdziwą wartość (np. merytoryczną wiedzę, praktyczne porady).
 3. Błędy w publikowanych treściach – np. językowe. Świadczą o braku szacunku do czytelnika, utrudniają odbiór.
 4. Nastawienie wyłącznie na promowanie usług i nachalne treści sprzedażowe. Aby zyskać, najpierw trzeba dać coś od siebie. Dlatego też treści reklamowe i sprzedażowe powinny przeplatać się np. z edukacyjnymi czy PR-owymi. Warto dzielić się wiedzą i doświadczeniem z odbiorcami za darmo, ponieważ rodzi to przywiązanie i zaufanie do marki. Klient chętnie kupuje od kogoś, kogo dobrze zna i komu ufa.
 5. Całkowity brak optymalizacji tekstu pod SEO. W dzisiejszych czasach SEO to podstawa, jeśli chcemy sprzedawać za pomocą strony www. Oczywiście nie chodzi o to, aby pisać wyłącznie pod algorytm wyszukiwarki, ale o to, aby teksty miały przejrzystą strukturę, a tematy były wybierane zgodnie z tzw. słowami kluczowymi – czyli odpowiadały na potrzeby użytkowników Internetu.
  Podsumowanie

  Choć tematyka content marketingu może początkowo wydawać się obca i trudna, warto pamiętać, że nie musimy mieć dużych nakładów finansowych, aby rozpocząć działania w tym zakresie. Prowadząc firmę w branży ogrodniczej, z pewnością posiadamy szeroką wiedzę na temat nowości w branży, mamy doświadczenie, którym możemy się dzielić z innymi. Warto zacząć właśnie od tego – np. tworząc cykl wpisów blogowych z poradami dla klientów. Najważniejszy jest dobry plan i systematyczność działania – reszta przyjdzie z czasem!

E-WYDANIE

Anna Wołodko

Copywriterka, redaktorka, specjalistka ds. content marketingu. Absolwentka edytorstwa i PR-u. Doświadczenie zdobyte w pracy w wydawnictwach i agencji reklamowej wykorzystuje dziś, prowadząc własną firmę Mint Concept. Na co dzień wspiera przedsiębiorców w skutecznej komunikacji.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
facebook LinkedIN