❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Capel Manor – siła różnorodności

Podziel się

Historia miejsca sięga aż XIII w., ale jego najbardziej interesujący czas rozpoczyna się w roku 1958, gdy posiadłość zostaje przekazana w ręce Stowarzyszenia Księgowych. Kolejne lata potwierdziły słuszność takiej decyzji. Jak się okazuje, przełamywanie schematów i łączenie kompetencji z pozoru odległych dziedzin przynieść może nadspodziewanie dobre rezultaty.

W 1960 r. pieczę nad zielenią blisko 6-hektarowej posiadłości sprawowali tylko dwaj ogrodnicy. Początek przekształcania Capel Manor zaczyna się w roku 1968, kiedy to lokalna ogrodniczka Frances Perry zapoczątkowała kampanię na rzecz przekształcenia tej posiadłości w szkołę ogrodniczą. Idea otwartych, publicznych ogrodów stała u podstaw tego projektu.

Wartą podkreślenia ciekawostką jest fakt, że Frances Perry była pierwszą kobietą, która w 1968 r. zasiadła we władzach Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego, co z dzisiejszej perspektywy wydaje się być co najmniej zaskakujące.

 

W rozkwicie

Na pierwszy rok kursów w „Centrum Edukacji Ogrodniczej Capel Manor” obejmujących ogólne zagadnienia związane z uprawą ogrodów zapisało się wtedy 15 studentów. W roku 2019 było ich blisko 3 tys. Już po kilku latach oferowane były kursy obejmujące: sadownictwo, florystykę i ogólny certyfikat Królewskiego Stowarzyszenia Ogrodniczego RHS w zakresie ogrodnictwa.

Obecnie Capel Manor to blisko 60 ogrodów w różnorodnych stylistykach, które otwarte są dla publiczności przez cały rok oraz stanowią bazę edukacyjną dla studentów.

College prowadzi różnorodną gamę kursów w pełnym i niepełnym wymiarze godzin – również w kształceniu uzupełniającym i wyższym dla absolwentów szkół i dorosłych.

 

Wiedza i umiejętności

Szkoła prowadzi praktyczną naukę zawodu, począwszy od  podstaw ogrodnictwa, poprzez architekturę krajobrazu, na projektowaniu ogrodów skończywszy.

Nie brakuje też kursów poświęconych konserwacji naturalnych terenów zieleni. Praktyczne kursy znajdą tutaj również ci, którzy chcą zdobyć umiejętności w obszarze florystyki, ale także arborystyki.

Warto zaznaczyć, że Capel Manor to połączenie wiedzy praktycznej z wiedzą z zakresu prowadzenia biznesu. A to – w perspektywie specyfiki zdobywanych umiejętności – ma wartość bezcenną w momencie zawodowego startu.

 

Work in progress

Kursy adresowane są nie tylko do młodzieży, ale też do osób dorosłych, które chcą poszerzyć swoje kompetencje, przebranżowić się bądź też są pasjonatami ogrodnictwa i traktują naukę jako nowe praktyczne doświadczenie.

Cały teren posiadłości jest obszarem przeznaczonym pod praktyczną naukę wymienionych zawodów. Znaczna cześć terenu wydzielona pod współczesne projektowanie ogrodów jest najbardziej dynamicznym obszarem. Odwiedzając „ogrody treningowe” – nazwę je w ten umowny sposób, gdyż rok za rokiem zmieniają swoje oblicze – nie można się nie natknąć na grupę studentów pracujących nad wdrażaniem w życie kolejnej koncepcji. Ciekawa jest też obserwacja zachodzących zmian w sezonie od wiosny do jesieni. Capel Manor to miejsce, gdzie zawsze trwają jakieś prace. Pozwala to nie tylko podpatrzeć sposób prowadzenia zajęć i prac ogrodniczych. Otwarta dla zwiedzających przestrzeń edukacyjna tworzy  niezwykle wartościowy mechanizm umożliwiający wzajemną wymianę myśli, inspiracje, ale też zawieranie nowych relacji.

 

Drugi dom

Capel Manor, dzięki profesjonalnemu i konsekwentnemu podejściu do realizowanych projektów, stało się również drugim domem dla ogrodów pokazowych przygotowywanych na Chelsea Flower Show. Swoje miejsce znalazły tam trzy realizacje spośród tych prezentowanych w latach 2009-2014.

Daje to możliwość obserwacji rozwoju albo też degradacji pierwotnej wystawowej kreacji. Doświadczenie z pewnością cenne z perspektywy profesjonalistów nie tylko tych, których plany związane są z wystawami ogrodniczymi. Dla hobbystów zaś to estetyczna przygoda i niespodzianka umożliwiająca konfrontację estetycznych wrażeń z wystawy.

Tym, co wyróżnia tę instytucję od tradycyjnych form edukacji, są proporcje pomiędzy teorią i praktyką. Większość zajęć to praktyczna nauka zawodu w terenie, która z jednej strony pozwala na naukę w historycznych częściach ogrodu, a z drugiej – daje potencjał kreacji nowych założeń ogrodowych i parkowych, zmieniających się wraz z koncepcjami studentów i nauczycieli.

Prowadzenie praktycznej edukacji w zrównoważonym ekologicznie gospodarstwie z dbałością o środowisko naturalne jest też odpowiedzią na aktualne zapotrzebowanie społeczne.

Przyjazne dla środowiska, zrównoważone finansowo zarządzanie terenami zielonymi oraz powiązanymi ze szkołą firmami bez wątpienia jest korzyścią dla studentów, a w perspektywie – dla projektów, w jakich przyjdzie im pracować.

 

Jedyne w swoim rodzaju

Capel Manor dziś zdobi odrestaurowany georgiański dom, przypominający długą historię tego miejsca. Posiadłość powiększyła się i dziś ma powierzchnię obejmującą prawie 14 ha malowniczych ogrodów i terenów rekreacyjnych. Znajduje się tu też restauracja i kampus. Można na terenie tym zorganizować konferencję i inne plenerowe wydarzenia.

Aktualnie jest to jedyne tego typu specjalistyczne centrum kształcące w obszarze ogrodnictwa i ochrony terenów zieleni w Londynie.

College odgrywa kluczową rolę w obszarze edukacji ogrodniczej i ekologicznej stolicy, edukując kolejne pokolenie pracowników, wyposażając ich w umiejętności i wiedzę potrzebną do zachowania i ochrony londyńskiej przyrody, parków narodowych i terenów zielonych.

Tekst i zdjęcia: Tomek Ciesielski

Fundacja Fractal/Arena Krajobrazu

 

Pełna treść artykułu w e-wydaniu!

CZYTAJ DALEJ