❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Byliny: kolorowa bioróżnorodność - relacja z PLANTARIUM|GROEN-Direkt

Podziel się

Byliny zajmują szczególne miejsce na rynku. Są grupą roślin ozdobnych o rosnącym znaczeniu – cenną, gdy chodzi o zwiększenie bioróżnorodności ogrodu, wprowadzenie doń gatunków przyjaznych owadom pożytecznym, podniesienie go na wyższy poziom. Pozwalają sprzedawcom przedłużyć okres wiosennego, najintensywniejszego handlu i przyciągnąć uwagę klientów latem, gdy minie okres różnokolorowej „rabatówki”.

Tekst: Alicja Cecot

Zdjęcia: A. Cecot, PLANTARIUM|GROEN-Direkt, Jo Bogaerts, KVBC

W sierpniu poznaliśmy sporo bylinowych „gwiazd”, które niedawno wprowadzono na rynek i które zyskały uznanie ekspertów. Stało się tak między innymi dzięki targom PLANTARIUM|GROEN-Direkt, które odbyły się w dniach 24 i 25.08.2022 r. w Boskoop-Hazerswoude i nawiązywały do wieloletnich tradycji branżowych imprez wystawienniczych w tym znanym holenderskim regionie produkcji szkółkarskiej oraz handlu. Targom – jak zwykle – towarzyszył konkurs, którego przedmiotem były zgłoszone przez wystawców nowości roślinne oraz marketingowe.

Premiery odmianowe (byliny, a także krzewy i drzewa) oceniali specjaliści z Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Boskoop – KVBC (Koninklijke Vereniging voor Boskoopse Culturen), którzy przyznali w tym roku 19 medali. Złotem wyróżniono floks (Phlox) ‘Olympus’ z Grupy Paniculata. Jest to pstrolistna odmiana o dużych liliowych kwiatostanach. Początkowo, wczesną wiosną, liście są zielono-czerwone i już wówczas wizualnie atrakcyjne. Po osiągnięciu wysokości około 10 cm roślina wykształca biało-kremowe liście, z wciąż tym samym czerwonym odcieniem i staje się jedyna w swoim rodzaju.

Wśród srebrnych medalistów znalazł się m.in. nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora) SOLAR MOON o licznych, jasnożółtych kwiatostanach z ciemnoczerwonym środkiem, które pojawiają się od czerwca do października. Rośliny mają zgrabny, zwarty, kulisty i rozkrzewiony pokrój. Osiągają wysokość 50 cm i szerokość 45 cm. Mają się charakteryzować wysoką odpornością na choroby, a także upał i suszę oraz nadmiar wilgoci. Odmiana ta należy do serii Solar odznaczającej się efektownymi, a zarazem naturalnie wyglądającymi kwiatostanami, które u odmiany SOLAR JEWEL (nagrodzonej brązowym medalem) są czerwono-żółte. Nachyłki te wpisują się w trend, który dotyczy wprowadzania na rynek coraz liczniejszych kompaktowych odmian gatunków kojarzonych ze średnio silnym lub nawet silnym wzrostem (gwarantuje to łatwiejszy obrót towarem oraz pozwala sprostać potrzebom posiadaczy małych ogrodów czy nawet balkonów).  

Srebrem uhonorowano również dwie inne byliny, w tym chaber górski (Centaurea montana) TINI’S PINK o wysokości do 40 cm oraz intensywnie różowych kwiatach, które – dzięki purpurowym pręcikom – sprawiają wrażenie dwubarwnych.

 

Koncepcja sprzedaży na medal, czyli bliżej natury

W przypadku kategorii konkursowej „Najlepsza premiera rynkowa”, odnoszącej się do pomysłów marketingowych, na najwyższym stopniu podium targów PLANTARIUM|GROEN-Direkt 2022 stanęła holenderska szkółka Griffioen Wassenaar, która zaprezentowała koncepcję Wild & Inheems („Dzikie i rodzime”). Zwycięski koncept obejmuje wybrane byliny, które w Niderlandach napotyka się w naturze. Został on opracowany we współpracy z dostawcą nasion dzikich gatunków. Jego celem jest zwrócenie uwagi konsumentów na wartość roślin z krajowej flory i ich znaczenie dla lokalnej bioróżnorodności. Byliny te (m.in. Cichorium intybus czy Clinopodium vulgare), postrzegane na co dzień jako chwasty, są produkowane w szkółce Griffioen w jasnoszarych doniczkach wykonanych z odzyskanego plastiku, z certyfikatem PlanetProof. Już w bieżącym roku były sprzedawane w kilku centrach ogrodniczych  w Holandii i Belgii.

 

Inna warta przywołania koncepcja, którą zgłoszono do tego samego konkursu, koncentruje się na roślinach przyjaznych pożytecznej faunie. Nosi nazwę NATURE 2 NATURE i została opracowana oraz wdrożona przez szkółkę Van Son & Koot. Obejmuje specjalnie dobrany asortyment bylin podzielony na 4 kategorie: ptaki, pszczoły, motyle, inne owady (jak biedronki). Rośliny są dostarczane na rynek ze specyficzną dla danego gatunku etykietą, która zawiera proekologiczny przekaz – tekst i zdjęcie pokazują, jakich przedstawicieli fauny wabi konkretna bylina. Temat Nature 2 Nature eksponowany jest też na różnych materiałach wspierających sprzedaż detaliczną w centrach ogrodniczych, jak banery czy plakaty, a dostarczanych na życzenie sprzedawcy.

Branżowy znak jakości

Także w sierpniu, również w Holandii spotkało się Międzynarodowe Stowarzyszenie Bylinowe, czyli Internationale Stauden-Union (ISU). Co dwa lata organizuje ono letni kongres w jednym z państw europejskich i przy tej okazji ogłasza listę nowych odmian, które zasłużyły na nagrody – ISU Awards 2022. Są to kreacje zgłoszone do oceny przez członków ISU, wśród których dominują producenci bylin, i testowane przez dwa sezony w warunkach polowych (np. w stacji doświadczalnej czy ogrodzie botanicznym w kraju, gdzie zaplanowany jest najbliższy kongres).

W 2022 r. międzynarodowe jury przyznało 5 nagród, z których jedna przypadła zawilcowi mieszańcowemu (Anemone ×hybrida) GARDEN BREEZE ‘Pink Touch’, hodowli polskiej firmy Vitroflora. Tę innowacyjną odmianę wyróżniają efektowne, liczne kwiaty o wyglądzie niespotykanym u żadnej innej kreacji jesiennych zawilców. Są półpełne i dwubarwne, biało-różowe i pojawiają się w sierpniu oraz wrześniu.

W zestawie bylin nagrodzonych ostatnio przez ISU znalazła się ciekawa wieloletnia trawa ozdobna – schizachyrium miotlaste (Schizachyrium scoparium) ‘Ha Ha Tonka’. Wprowadzono ją na rynek już 4 lata temu, ale obserwacje ekspertów stowarzyszenia bylinowego potwierdziły jej walory dekoracyjne i użytkowe, cenne zwłaszcza w okresie postępujących zmian klimatycznych. Jest to niska trawa preriowa, która znosi upały. Pędy i liście są niebieskawe i bardzo gęsto pokryte charakterystycznymi miękkimi włoskami. Wysokość roślin wynosi 50 cm, a w okresie kwitnienia, które trwa od września do mrozów – 100 cm. Kwiatostany są brązowopurpurowe. Wprawdzie schizachyrium nie należy do najpopularniejszych na rynku traw, ale jednak dyskontuje rosnący wciąż popyt na tę grupę roślin ozdobnych.

W Europie widoczna jest też moda na agapanty (Agapanthus) – klasyfikowane w globalnych ofertach do bylin, choć nieodporne na mróz w naszych warunkach klimatycznych, a więc wymagające tu przetrzymywania przez zimę w pojemnikach, w jasnych i chłodnych pomieszczeniach. Agapantowi ‘Heidy’ (Pretty Heidy) o średniej sile wzrostu przyznano w br. jedną z nagród ISU, doceniając urodę kwiatów (ciemnoniebieskie z jasnoniebieskimi pasami) oraz obfitość, atrakcyjność i długość kwitnienia, które zaczyna się w lipcu, a kończy we wrześniu.  

Pozostałe dwie nagrody – ISU Awards 2022 honorują słoneczniczek zwyczajny (Heliopsis helianthoides) ‘Fire Twister’ o pomarańczowoczerwonych półpełnych kwiatostanach oraz zatrwian Gmelina (Limonium gmelinii) Dazzle Rocks o zwartym pokroju (wysokość roślin ok. 40 cm) i dużej liczbie kwiatów na pędach.

 

Na suszę i upały

Szczególnie w obecnych realiach, gdy na większości terenu Europy panuje susza i ponadprzeciętnie wysoka temperatura, rośnie znaczenie bylin odpornych na niedobór wody oraz palące słońce. I tak, w rytm zmian klimatycznych coraz częściej oferowane są klientom typowe sukulenty, w coraz bogatszym asortymencie.

W tej stawce nowością na międzynarodowym rynku jest np. rojnik pajęczynowaty (Sempervivum arachnoideum) COCONUT CRYSTAL. Bylina ta ma wiosną na gruboszowatych liściach limonkowozielone i czerwone odcienie, które w trakcie sezonu wegetacyjnego zmieniają się w spektakularną kombinację kolorów kremowego i winnej czerwieni. Rojnik ten rośnie szybko i tworzy dużą rozetę. Osiąga wysokość 10 cm i szerokość 15 cm.

Z kolei dobór rozchodników wzbogaciło ostatnio m.in. Sedum telephium GLOBE PINK o kompaktowym pokroju (wysokość roślin ok. 25 cm) oraz ciemnobrązowych liściach, obfitym i długotrwałym kwitnieniu (kuliste, różowe kwiatostany).

Pełna treść artykułu dostępna jest w e-wydaniu!

CZYTAJ DALEJ