❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

Balkonowo-rabatowe trendy

Podziel się

W maju rozpędza się wiosenny sezon ogrodniczy! W miesiącu tym przypada szczyt sprzedaży roślin balkonowo-rabatowych. Oprócz najważniejszych w ich asortymencie pelargonii, petunii i begonii, zwracają uwagę dziesiątki gatunków oraz odmian, jakie mają do wyboru klienci. Szczególnie interesujące są produkty modne, na które ostatnio wzrosło zapotrzebowanie.

W rozmiarze XXL    

Tendencją minionego sezonu było uzupełnienie światowego asortymentu roślin ozdobnych o sporo okazałych dalii do uprawy w dużych pojemnikach tarasowych – takie rośliny należą do kategorii produktów premium. Najbardziej spektakularną premierę miała w 2020 r. odmiana Sincerity, która została wyróżniona branżową nagrodą FleuroStar jako obiecujący, potencjalny przebój międzynarodowego rynku. Jej pełne dekoracyjne różowo-białe kwiatostany osiągają średnicę nawet ponad 20 cm, jak podaje firma hodowlana Syngenta Flowers.

Inny hodowca – Beekenkamp Plants – objawił nową grupę LaBella® Gigante, w skład której wchodzą 3 odmiany o intensywnych barwach kwiatostanów. Nazwa jej mówi sama za siebie: rośliny XXL o mocnej budowie dobrze rozkrzewionych roślin osiągają wysokość do 70 cm i przeznaczone są do sprzedaży w doniczkach produkcyjnych o średnicy 21-25 cm.

Dalie dają szansę przedłużenia handlu roślinami balkonowymi poza typowy wiosenny termin i oferowania ich w drugiej połowie czerwca oraz na początku lipca.

 

Kategoria premium

Rośnie też znaczenie alstremerii przeznaczonych do uprawy w pojemnikach tarasowych. W przypadku tych roślin również można uzyskać efektowny produkt z kategorii premium, który łączy się z odpowiednio wysoką ceną.

Na rynku dostępnych jest coraz więcej odmian przydatnych do takiego zastosowania – są to m.in. kreacje z grupy Colorita® hodowli firmy Royal Van Zanten. W skład tej grupy  wchodzi już 18 odmian. Rośliny nie zawiązują nasion, co gwarantuje długotrwałe kwitnienie – aż do mrozów. Charakteryzują się zwartym pokrojem – osiągają wysokość do 30-35 cm. Kwiaty są w ładnych, różnorodnych barwach. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się kreacje o biało obrzeżonych liściach, takie jak Katiana®.

Inny hodowca – firma HilverdaFlorist promuje swoje odmiany o podobnym przeznaczeniu jako „patiowe alstremerie” (Patio Alstroemeria). Należą do grupy Inticancha, którą także charakteryzują duże, liczne kwiaty osadzone na mocno rozkrzewionych i zwartych roślinach oraz – co się podkreśla – wabiące owady pożyteczne.    

Śródziemnomorskie klimaty

W kilku poprzednich, wyjątkowo upalnych, słonecznych i suchych sezonach wyraźnie wzrosła na naszej szerokości geograficznej popularność mandevilli (dipladenii), która dawniej kojarzyła się przede wszystkim z ciepłym klimatem oraz widokami zapamiętanymi znad Morza Śródziemnego.

W Polsce nastąpił ostatnio niejako powrót dużego zainteresowania odmianami nowej generacji, które wybuchło ponad 15 lat temu, gdy na tutejszy rynek Plantpol wprowadził przełomową odmianę Sundaville® Red (hodowli japońskiego przedsiębiorstwa Suntory). Miała atrakcyjne jaskrawoczerwone, liczne kwiaty, a rośliny o zgrabnym pokroju intensywnie się krzewiły oraz dobrze znosiły warunki pogodowe tutejszej strefy klimatycznej i aż do jesieni mogły stanowić efektowną dekorację balkonu. Obecnie, oprócz tej kreacji wciąż pozostającej hitem, dostępne jest aż 15 klasycznych odmian z grupy Sundaville® (nowości to ‘Lemon’ i ‘Carmine XXL’), do których dołączono też „podgrupy”/ kolekcje o szczególnych cechach, np. Grand (wyjątkowo duże kwiaty o średnicy 9,5 cm) czy MiMi (kompaktowe, bardzo wczesne kreacje). 

Potencjał mandevilli skłonił firmę Suntory oraz reprezentujące tego hodowcę w Europie przedsiębiorstwo MNP z Holandii do rozpoczęcia w marcu br. kampanii konsumenckiej pod nazwą Power Flower!, dotyczącej marki Sundaville®. Celem przedsięwzięcia jest inspirowanie finalnych klientów co do możliwości użycia tych roślin o zróżnicowanym i bogatym asortymencie odmian, o kwiatach już nie tylko czerwonych, różowych i białych, ale również kremowo-żółtych bądź łososiowo-pomarańczowych.

Mandeville reprezentowane są ponadto przez inne grupy odmian, wywodzące się od europejskich hodowców:  Rio, Bella, Q-deville®.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ