❗❗❗Zostań Liderem Trendów❗❗❗📣Zgłoś się i zdobądź prestiżowy certyfikat Lidera Biznesu❗❗❗📣  

30 lat razem – okrągły jubileusz firmy Chomik i rebranding

Podziel się

Okrągłe urodziny firmy Chomik świętowano 4 sierpnia 2023 roku. Ten wyjątkowy dzień był doskonałą okazją do celebrowania go w szczególnym miejscu – mowa tu o Kopalni Soli „Wieliczka”. To właśnie tam firma obchodziła swój jubileusz. Spotkanie w doskonałej atmosferze poprowadził dziennikarz sportowy i prezenter radiowo-telewizyjny Maciej Kurzajewski. Podczas wieczoru zaprezentowano nowe logo, które po raz pierwszy miało szansę ukazać się publicznie.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się 125 metrów pod ziemią w Komorze Warszawa. Na sali liczącej 680 m2 nawiązano do początków firmy, które sięgają 1993 roku. W latach 90. firma rozpoczynała swoją działalność od hurtowni artykułów przetwórczych, siedziba mieściła się wówczas w garażu, a zatrudnionych pracowników było zaledwie 7. Obecnie Chomik liczy blisko 200 pracowników, a jego siedziba rozrosła się o ulicę Cegielnianą i Przemysłową w Gdowie. Na przestrzeni lat 1993-2023 powstało 9 działów: dział sprzedaży detalicznej i hurtowej, dział importu, dział sprzedaży mega hurtowej, dział marketingu, dział eksportu, dział produkcji, dział sprzedaży internetowej, dział social media oraz dział sieci.

W ciągu ostatnich lat z ramienia firmy powstała Fundacja Chomik ku dobremu, Ośrodek Wypoczynkowy Raba Resort, Kawiarnia Rabatka, Centrum Dom i Ogród. W 2019 roku firma Chomik wybudowała halę o powierzchni 1700 m2, która mieści 1700 miejsc paletowych oraz budynek administracyjno-socjalny.

Dzięki tej inwestycji powierzchnia magazynowa wzrosła do 7700 m2 i mieści ponad 12 tys.  miejsc paletowych. W 2020 roku rozbudowano również wzorcownię, która obecnie ma ponad 4000 m2. Trzypoziomowa powierzchnia wystawiennicza pozwala na atrakcyjną ekspozycję ponad 10 tys. oferowanych przez firmę produktów. W 2015 roku Chomik wypuścił markę własną Garden Line, która oferuje m.in. meble ogrodowe, akcesoria czy proste narzędzia. Wśród pozostałych marek produktowych Chomika są: CookLine, CleanLine, Piwniczka Chomika i BackHome, rozpoznawalne w Polsce i za granicą.

Rebranding

Z okazji urodzin miał również miejsce rebranding. Już dziś firma Chomik może pochwalić się nowym logo, które pierwszy raz zostało zaprezentowane na obchodach 30-lecia. Sięgając do przeszłości, pierwsze logo firmy zaprojektowano w 1933 roku w kolorach żółci i czerwieni. Pierwszy rebranding miał miejsce w 2007 roku, wówczas do kolorów logo dołączyła biel. Nowopowstałe logo zostało zaprojektowane w nowocześniejszej formie, zachowując dawną kolorystkę. Pomysłodawcą nowego znaku graficznego był dział marketingu.

Wielka rodzina firmy Chomik

Podczas całej uroczystości wielokrotnie wybrzmiewało słowo „rodzinna”. To jedna z wartości firmy, którą można dostrzec w trakcie licznych spotkań i integracji. Podczas 30 lat firma Chomik organizowała wiele spotkań firmowych, a w latach jubileuszowych wyjazdy i pielgrzymki zagraniczne do takich miejsc jak Ziemia Święta, Włochy, Meksyk oraz Rwanda. Rodzinnym zwyczajem jest również wspólne świętowanie sukcesów.

Dowodem na potwierdzenie wyjątkowej atmosfery firmy są kolejne zdobyte Diamenty Forbesa, którymi Chomik został już kilkukrotnie uhonorowany. Wśród nagród na koncie firmy znalazły się również wyróżnienia, które Chomik otrzymał kilkukrotnie w rankingu „Forum Firm Rodzinnych”. Podczas wydarzenia wręczono statuetki wieloletnim partnerom biznesowym i upominki pracownikom przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem pracy.

 

Załoga statku

W czasie obchodów głos zabrał również wiceprezes Piotr Świeży. Powiedział:

– Jesteście jak jedna wielka załoga, która wspólnie podnosi żagle, by zmierzać ku nowym horyzontom. Ten statek, którym jest nasza firma, płynie pewnym kursem, mając wyznaczony kierunek – tymi słowami wyraził swoją wdzięczność i dumę ze współpracy, która sięga już blisko 30 lat.

Podczas urodzin wdzięczność płynęła w dwóch kierunkach. W ramach podziękowania wszyscy pracownicy przygotowali upominek i podziękowania dla dwóch prezesów – czyli głównych kapitanów statku, którym jest firma Chomik.

Urodzinowy prezent niespodzianka

W trakcie urodzin nie mogło zabraknąć niespodzianki! Zdecydowanie można do niej zaliczyć odznakę honorową za „Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej” dla firmy Chomik nadaną przez ministra Waldemara Budę, którą wręczyła pani poseł Urszula Rusecka.
To szczególne odznaczenie jest powodem dumy, radości i dowodem na to, że praca całej firmy wnosi znaczący wkład w rozwój gospodarki.

„Wszystko, co dobre, jest przed nami”

Puentą obchodów niech pozostanie dewiza firmy Chomik – „Powoli, ale stale”. Idąc tym tropem, jutro ma być lepsze niż dzisiaj, a dziś powinno być lepsze niż wczoraj. Tym optymistycznym akcentem firma Chomik spogląda w przyszłość, identyfikując się ze słowami prezesa Marka Świeżego: „Wszystko, co dobre, jest przed nami”.

 W tej chwili firma Chomik kieruje się w stronę dalszego rozwoju i czeka na kolejne jubileusze!

Czytaj pełen artykuł w e-wydaniu!